Rybołówstwo

W związku z katastrofalną sytuacją polskiego rybołówstwa wywołaną bardzo złym stanem zasobów ryb na Bałtyku oraz związanymi z tym zakazami połowów wprowadzanymi przez Unię Europejską Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych wystosowało pismo do ministra Grzegorza Pudy celem przyśpieszenia wprowadzenia rozwiązań ratunkowych. Cały dokument publikujemy poniżej.

Szanowny Panie Ministrze,

Zwracamy się z prośbą do Pana Ministra jako odpowiedzialnego za rybołówstwo morskie o jak najszybsze podjęcie działań mających na celu ratowanie polskiego rybołówstwa przybrzeżnego. Na złą kondycję tego sektora nałożyło się wiele czynników, min. okres pandemii, zmiany klimatyczne, połowy przemysłowe, ale nade wszystko obecny dramat wywołuje całkowity brak limitów połowowych dorsza i zapaść w połowach tej ryby, która trwa już od kilku lat.

Dorsz był podstawowym gatunkiem ryb jaki poławiały małe jednostki połowowe na Bałtyku. Małe łodzie rybackie poławiające sprzętem stawnym, są to łodzie oparte na tradycji rodzinnych połowów, o małej mobilności i możliwości przemieszczania się w celu zmiany łowiska. Nie mogą więc poławiać w ekonomicznych ilościach innych ryb, niż te które występują w strefie przybrzeżnej. Po załamaniu się połowów dorsza i ograniczeniach w połowach ze strony UE mających na celu odbudowę tego gatunku, rozpoczęła się de facto likwidacja małego rybołówstwa rodzinnego. Postulujemy więc Panie Ministrze o jak najszybszą pomoc dla małych jednostek połowowych mających w ostatnich latach specjalne zezwolenie połowowe na połowy dorsza na Bałtyku Wschodnim i zahamowanie tym samym procesu degradacji małej floty łodziowej. To podstawowe kryterium jakim jest specjalne zezwolenie połowowe upoważniające do połowów dorsza, powinno być wyznacznikiem dla kierowania zwiększonej pomocy do rybołówstwa małoskalowego. W tej chwili dochodzi do sytuacji, gdzie ta pomoc jest niewystarczająca i często jest kierowana na tych samych zasadach albo nawet lepszych, do dużych jednostek połowowych poławiających przemysłowo i jednostek poławiających na zalewach.

Zrozumienie tej sytuacji którą tu opisujemy jest kluczowe dla rozwiązania wielu problemów przed jakimi staje polskie rybołówstwo bałtyckie. Jeśli teraz nie podejmiemy działań związanych z ochroną zasobów, przy jednoczesnym wsparciu łodzi rybackich poławiających dorsza, istnieje poważne zagrożenie, że znaczna część rybołówstwa małoskalowego nie doczeka nowego okresu programowania, a dodatkowo polskie rybołówstwo zostanie pozbawione załóg, które odchodzą już do zagranicznych armatorów, bądź całkowicie rezygnują z zawodu rybaka.

Podstawą prawną do wsparcia europejskich rybaków na Bałtyku płynącą z dokumentów Unii Europejskiej jest obecnie wstępne porozumienie Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego z dnia 22 września 2020 roku, które jednoznacznie opisuje stan zasobów ryb na Bałtyku i sytuację rybaków. Polscy rybacy już 10 lat oczekiwali na tak jednoznaczne stanowisko Unii Europejskiej w zakresie łagodzenia skutków kryzysu zasobów ryb, który rozpoczął się już w 2011 roku.

Zasadnicza treść porozumienia:

"Rada i Parlament Europejski osiągnęły tymczasowe porozumienie w sprawie wsparcia rybaków dotkniętych trudną sytuacją zasobów w Morzu Bałtyckim. Tymczasowe porozumienie ma na celu ochronę rentowności finansowej i środków do życia rybaków na Morzu Bałtyckim, jednocześnie umożliwiając odbudowę zasobów rybnych, zwłaszcza dorsza wschodniego Bałtyku. Obejmuje konkretne środki, takie jak wsparcie finansowe dla rybaków dotkniętych katastrofą, zmniejszenie zdolności połowowej flot dotkniętych skutkami oraz wzmocnione monitorowanie i kontrole. Tymczasowe porozumienie umożliwia również ostrożne wznowienie działalności połowowej po dostatecznym odnowie stad lub po pięciu latach."

consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/09/22/informal-deal-on-measures-to-support-fishermen-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_source=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Informal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sustain+fish+sto

Kolejną podstawę prawną wynikającą z działań UE z zakresie w sprawie wsparcia bałtyckich rybaków jest dokument z dnia 29.01.2021 roku. Jest to decyzja Komisji Europejskiej, która podwyższa pozom wsparcia pomocy de minimis w rybołówstwie do 270 tysięcy euro oraz przedłuża pomoc na Covid-19 na cały 2021 rok. Wskazuje to na prawidłową ocenę rybackich kosztów w europejskim rybołówstwie, co jest wreszcie zgodne z założeniami Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej jak i oczekiwaniami polskich rybaków, którzy będą mogli wreszcie odstąpić od prowizorycznych i niewystarczających programów środowiskowych, tym bardziej, że Polska obecnie ma czwarty co wielkości program rybacki w Unii Europejskiej, którego wydatkowanie musi być precyzyjnie dopasowane do wieloletnich potrzeb, przed którymi stoją dziś wszystkie kraje bałtyckie w obliczu katastrofy zasobów ryb i działań związanych z jej łagodzeniem.

Cały dokument

Należy też podkreślić, że polscy rybacy nie chcą dziś obciążać budżetu państwa mając w dyspozycji unijne fundusze rybackie, które w sposób oczywisty powinny dziś służyć do przetrwania polskiej bałtyckiej floty rybackiej, tym bardziej, że z analizy dostępnych dokumentów wynika, że takie są też intencje instytucji UE.

Wnosimy zatem o jak najszybsze ogłoszenie natychmiastowej pomocy finansowej dla rybaków przybrzeżnych poławiających w obszarze morza bałtyckiego posiadających w „Specjalnym zezwoleniu połowowym limit dorszowy” z tytułu zakazu połowu dorsza od lipca 2019 r. do dnia dzisiejszego.

Brak takich konkretnych decyzji jest obecnie bardzo źle odbierany w środowisku rybackim, ponieważ rybacy mając świadomość wspieranej przez UE możliwości pomocy nie dostają w tej sprawie kompletnie żadnych informacji

Z poważaniem
Artur Jończyk, 
przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Rybaków Przybrzeżnych

 
+4 przybrzeżni
daj przybrzeżnym tylko łososia,to od razu znikają bariery i mogą pływać gdzie tylko się da
25 marzec 2021 : 12:18 Anette Brie | Zgłoś
+18 olek
trudna sytuacje to maja rybacy ale nie armatorzy szczegolnie ci majacy po 10 klonow z lewymi licencjami na dorsza
25 marzec 2021 : 12:48 benek | Zgłoś
+16 Reklamacje za klony możesz składać do ministra Sawickiego
To on był taki mądry i rozmnożył klony, teraz wszyscy mają w plecy.
25 marzec 2021 : 13:18 Clon | Zgłoś
+12 Dorsz
Ciekawi mnie jedna sprawa wszędzie zakaz połowu dorsza a skąd handlarze mają pełne skrzynki bolków powtarzam bolków na targowiskach? Od roku kiedykolwiek jestem na pewnym targowisku to widzę taki obrazek. Więc Panowie Rybacy bardzo Was szanuje ale zróbcie porządek w swoich szeregach bo po cichutku łupicie ostatki tego co zostało a pózniej macie pretensje do całego świata. Z pozdrowieniem dla Ludzi Morza
25 marzec 2021 : 12:40 Czytelnik | Zgłoś
+26 Rybacy łódkowi nie mają sieci na bolka.
popatrz sobie na AIS kto łowi dziś ryby o masz odpowiedź, plus oczywiście ślepi inspektorzy, którzy widzą to co chcą albo co im każą widzieć. Poza tym to ciekawe, bo MIR ostatnio napisał, że dorsz już się nie trze w Bałtyku więc skąd ten bolek?
25 marzec 2021 : 12:52 Skąd ten bolek? | Zgłoś
+37 inspektorzy
inspektorzy swoich nie kontroluja
25 marzec 2021 : 13:00 bolek | Zgłoś
+10 to napisz
na których targowiskach jest ten dorsz sami pojedziemy sprawdzić bez inspektorów.
25 marzec 2021 : 13:53 dorsch | Zgłoś
+1 napisz
Porobię zdjęcia i wtedy wszystko pokaże bazar znajduje się około 200 km od morza
26 marzec 2021 : 10:08 Czytelnik | Zgłoś
+1 to napisz
jak byś widział bolki to już byś podał gdzie znajduje się to pewne targowisko a nie odgrażał się zdjęciami.
26 marzec 2021 : 12:23 dorsch | Zgłoś
+5 Na Hali
W Gdyni na hali też bez problemu znajdziesz. Czasem pod innymi nazwami: np. jako witlinek (są dwa witlinki i 10 kg bolka)
26 marzec 2021 : 10:59 Gdy | Zgłoś
-4 Srolsz
Na wymioty bierze od tego czytania tylko morze dorsz!!!sa jeszcze dwa zalewy przeciez...
25 marzec 2021 : 12:46 Rybak prawie emeryt | Zgłoś
+16 Co ty palisz ?
Dorsz na Zalewie Szczecińskim ?
25 marzec 2021 : 12:51 M.O.S.A.D. | Zgłoś
+22 Pani z Zalewu zamiast zajmować się wcześniej problemami wypuściła swoich rybaków w maliny
teraz płacz wielki.
25 marzec 2021 : 13:02 Dorsz zalewowy | Zgłoś
-8 Hehe
Jak nie zrozumiales to twoj problem.zalewy tez sa...nie kumasz osiolku
25 marzec 2021 : 13:12 Rybak prawie emeryt | Zgłoś
+12 ???
Czytając te wasze wzajemne oskarżenia to chce się tylko wyć, ze w naszym środowisku i na naszym narodzi to tylko każdy pod każdym dołki kopie, zamiast wspólnie działać To sobie w kieszeń w kółko zaglądają. Kolejna rzecz jak rybakom tak źle ( pracownikom) to nikt nigdy nie zabraniał, kupić łódki czy kutra, było brać kredyt na 500 tys lub milion i teraz zobaczyłbyś jeden z drugim jak lekko jest to spłacać. Nikt nikomu niczego nie broni, ale przestańcie płakać ze armator to nierób i ch...j, a wy to wiecznie wykorzystywani niewolnicy.
25 marzec 2021 : 14:57 Tadekwladek | Zgłoś
+26 Tutaj nie piszą wyłącznie rybacy
Pisze też mafia, która okrada od lat rybaków i sieje ferment, normalni rybacy popierają Jończyka bo innego wyjścia nie ma tylko to co on napisał do ministra, trzeba go popierać bo drugi raz ten pociąg już nie nadjedzie, to jest nasza ostatnia bitwa ze złodziejami.
25 marzec 2021 : 15:50 RybaKK | Zgłoś
-9 To prawda
Ale to prawda armatorzy to nieroby poza nielicznymi wyjątkami. Tylko daj bo nam się należy. Mam nadzieję, że w końcu skończy się to żebranie.
25 marzec 2021 : 16:08 Były pokładowy | Zgłoś
-6 prawda
masz racje armatorzy cale zycie stekaja ciagle im malo jeden temat to dotacja o niczym innym nie potrafia rozmawiac tak ten pieniadz ich zaslepil
25 marzec 2021 : 17:22 do bylego pokladoweg | Zgłoś
+1 Armatorzy nie są od roboty
Od roboty to jesteś ty. I nie pij tyle bo ci mózg już siada.
30 marzec 2021 : 18:52 AA | Zgłoś
-11 milionerzy
jak juz brales kredyt trzeba bylo od razu sobie wiac 3 miliony chciales zostac milionerem w tydzien a z dotacji rybakowi ochlapy wiec sie nie dziw ze rybacy maja o armatorach takie zdanie nie inne
25 marzec 2021 : 15:06 do tadka | Zgłoś
+1 Rybak
Taka prawda
25 marzec 2021 : 20:08 Zenek | Zgłoś
-9 Hodowcy karpia
Żądamy rekompensat z tytułu ograniczenia połowów
25 marzec 2021 : 16:29 Ahmed Kebab | Zgłoś
+17 Dobry przykład
Karpiarz może wyprodukować dowolną ilość karpia, Unia mu nic nie zakazuje, jego woda, jego ryby.
25 marzec 2021 : 16:56 Mulisty | Zgłoś
-19 przyklad
wlasnie tym co hoduja tym sie naleza piniadze bo sie narobia zanim ten karp urosnie a nie wam armatorom od siedmiu bolesci
25 marzec 2021 : 17:26 do mulistego | Zgłoś
+4 Jak karpiarze dostali dopłaty wodno środowiskowe to produkcja karpia spadła o 20 %, podobnie też spadła cena.
Ludzka rzecz, jak dają kasę to po co produkować?
27 marzec 2021 : 20:26 LYN | Zgłoś
+1 Karpiarz
Woda u karpiarza jest nasza, a on nie placi za jej pobór i zanieczyszczenie
12 kwiecień 2021 : 16:33 Gustaw | Zgłoś
+2 Tak trzymać Arturze
Walka to jest nas czas ! Gnać tą zarazę ..
25 marzec 2021 : 17:23 Marek Grubarczyki | Zgłoś
+25 Dlaczego Bruksela chętnie płaci rybakom i podnosi de minimis do 270 tys euro na firmę
"W rozdziale pierwszym zostały przedstawione zasady odpowiedzialności Unii Europejskiej w ramach prawa międzynarodowego i ich relacja do systemu odpowiedzialności pozaumownej ustanowionej w ramach tej organizacji względem podmiotów prywatnych podlegających jej jurysdykcji. Obowiązek wynagrodzenia szkody za bezprawne zachowania instytucji i funkcjonariuszy Unii, wynikający z art. 340 akapit 2 TFUE, został ujęty w odniesieniu do prawa jednostki do odszkodowania gwarantowanego w art. 41 ust. 3 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej."
25 marzec 2021 : 17:24 Lex | Zgłoś
-7 euro
ty dostaniesz lex 500 tys euro na swoja firme taki to pozyje
25 marzec 2021 : 18:26 do lexa | Zgłoś
+24 Pamiętasz jeszcze Kazika Plocke, bo ja pamiętam
To właśnie Minister Kazik Plocke i dyrektor departamentu ustalili wtedy, że koszt postoju łódki rybackiej w Polsce wynosi 1, 5 tysiąca złotych dziennie. Wysłali tę informację do UE a Unia to zaakceptowała i od 2013 taka dzienna kwota postojowa była płacona rybakom w Polsce w tej wysokości i nawet rząd PiSu tego nie zmienił. Kazik Plocke to także autor słynnej na całą Europę "trójpolówki", kiedy to postawił przymusowo w portach 2/3 polskiej floty dorszowej i płacił im 250 tysięcy złotych rocznie za postój w latach 2009- 2011. Dlatego unijna kwota de minimis na poziomie 270 tys euro nie jest wcale powalająca tym bardziej, że od czasów Ministra Plocke minęło już 10 lat.
25 marzec 2021 : 18:47 Jeszcze żywy | Zgłoś
-3 odszkodowanie
kazdy dostnie za darsza tyle ile mial w licenci mial 5 ton dostanie za 5 10 dostanie za 10
26 marzec 2021 : 19:56 zywy | Zgłoś
+19 Teraz w licencji mamy 200 kilo dorsza i pół łososia
po co płacić za 5 ton, zapłaćmy za 200 kilo, jak szaleć to szaleć.
26 marzec 2021 : 20:14 R-500 | Zgłoś
+10 Administracja rybacka, która nie zna kosztów uprawiania rybołówstwa w Polsce
Kiedyś na specjalnym spotkaniu rybacy policzyli ministrowi koszty na łódź 12 metrów, wszystkiego razem wyszło prawie 300 tysięcy złotych
28 marzec 2021 : 13:08 Ryb | Zgłoś
-3 najemny
300 tys puknij si e w leb
29 marzec 2021 : 08:29 do ryb | Zgłoś
-19 Ale kit posuwają.
Na jakim poziomie dofinansowane jest rybołówstwo przybrzeżne a na jakim poziomie dłuższe łajby to akurat wie minister zarządzający funduszem rybackim i nie powinien się dać nabrać na ten kit.
25 marzec 2021 : 17:44 .... | Zgłoś
+15 Który minister to wie?
podaj nazwisko
25 marzec 2021 : 18:17 Ciekaw | Zgłoś
+1 Tuka max 5 metrów
Tak się tylko tutaj zapytam Panowie inspektorzy czy tuka np Jas-31 19 m i 79 13 m( różnica 6 metrów ) nikomu nie przeszkadza jak jest kara za taki zestaw w tukę. Czy rozporządzenie nie dotyczy tych świętych krów . No prEcież inspekcja działa tez na małych trałach , prawda . Dziwne żeby nikt nie wyłapała takiego zestawu aki w morzu ani w porcie jak w beczkę nagle zaczęli pompować na innym nabrzeżu . Tylko poproszę o odpowiedz profesjonalistów a nie id..ów .
25 marzec 2021 : 19:44 Troling | Zgłoś
+16 To straszne
jakie wy macie problemy przy paszy!!!
25 marzec 2021 : 20:18 Szpila | Zgłoś
+25 Ignorancja nie zna granic
JAS-31 18.5m JAS-79 13.5m
25 marzec 2021 : 21:21 Zainteresowany | Zgłoś
-1 Dzięki
No dzisiaj było tyle kontroli w morU na łososia że musiałem się zapytać bo w danych z ais wychodzi ze 19 i 13 . Czyli jak łowi z 12 to mieli razem z 300 limitu szproty a Teraz to z 50 może .
26 marzec 2021 : 03:25 Troling | Zgłoś
-9 Badania Bałtyku
"Rybacy zrzeszeni w Komitecie Ratowania Bałtyku na własną rękę zajmą się badaniami wód Bałtyku w miejscach, gdzie do tej pory prowadzone były połowy dorszy. Z własnych pieniędzy zakupili już specjalistycznego drona podwodnego i inne urządzenia badawcze. Wyniki tych badań mają trafić później do Komisji Europejskiej."
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/46792-rybacy-przeprowadza-badania-baltyku-przy-pomocy-podwodnego-drona

I jak tam wyniki? Zadanie przerosło intelektualne możliwości Komitetu czy od początku to była ściema dla maluczkich? Jak tam ma się dron Pana Detlaffa? Dzieci się bawią?
26 marzec 2021 : 07:41 UST_ | Zgłoś
+3 dron
ten dron sie nie sprawdzil pan Detlaff konstruuje inny ten pan z zawodu jest konstruktorem tego typu rzeczy o wyniku prac niedlugo sie dowiemy
26 marzec 2021 : 18:07 badacz | Zgłoś
+6 Co wy się tego drona tak boicie?
Macie pewnie coś za uszami?
26 marzec 2021 : 19:47 Trzyletni dorsz | Zgłoś
+1 Ironia
Ironii i sarkazmu byś nie poznał nawet jakby zza krzaka wyskoczyły i Cię w rzyć kopnęły...
Wszyscy w koło się nabijają, a Ty ciągle tak na poważnie?
27 marzec 2021 : 07:38 UST_ | Zgłoś
+14 Odwołać tegoż niszczyciela
Zmiana zarządzania w Departamecie przez Wronę i wyczyścić tą organizacje ze złogów PO i PSL. Czy w Rządzie nie ma ludzi nie umoczonych z Wroną i ośmiornicą rybacką, wyłudzającą pieniądze poprzez programy rybackie, które w większości nie pomagają rybakom, ale idą z funduszy rybackich .Dlaczego Rząd
Minister Puda ,daje władzę człowiekowi skorumpowanemu i który nie potrafi rozwiązać dzisiejszych problemów w sektorze rybackim za to świetnie sobie radzi z akwakulturą i przemysłem paszowym który zniszczył ekosystem Bałtyku..Departament Rybołówstwa prowadzony przez Wronę i jego ludzi, który ma za zadanie ochronić rybołóstwo przed rozpadem to najgorsze zło co mogło spotkać rybaków mało skalowych
26 marzec 2021 : 07:51 Henryk7 | Zgłoś
+23 Gdzie są pieniądze odebrane rybakom za rzekome przekroczenie dorsza w 2007 roku?
Departament wciskał wtedy armatorom de minimis, żeby sobie tymi pieniędzmi zapłacili wymyślone w Warszawie przez rząd Tuska kary i przełowienia , bezczelność była taka bo unijne prawo mówi, że pomocy de minimis nie może otrzymać karany armator ale oszukali nawet Brukselę i bezprawnie wciskali de minimis, żeby wyciągnąć Tuska z problemu. Posunęli się nawet do tego, że nasyłali komorników na armatorów, którzy nie chcieli wchodzić w de minimis . 2 rybaków po tej nagonce powiesiło się. Przyszedł czas, żeby oddać naszym kolegom sprawiedliwość.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/8048-lowiles-dorsze-nie-dostaniesz-odszkodowania

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/25604-nie-bylo-przelowienia-dorszy-w-2007-roku
26 marzec 2021 : 09:16 Rybacki | Zgłoś
+12 Nagranie na komórkę
Całe nagranie z 22 listopada 2013 roku w usteckim Urzędzie Miasta jak ówczesny dyrektor departamentu przymusza rybaków do de minimis i straszy rybaków z Jastarni komornikami jest nagrane na telefon komórkowy. Świadkami są też obecni tam wtedy rybacy, około 35 osób.
26 marzec 2021 : 09:36 Rybacki | Zgłoś
+1 nagranie
wszystko jest teraz de minimis
26 marzec 2021 : 10:29 do rybackiego | Zgłoś
+7 Nie można też zapomnieć o sądach administracyjnych
jak sędziwie z Platformy Obywatelskiej skręcali wyroki na rybaków, i to bydło teraz śmie pouczać co to jest praworządność.
26 marzec 2021 : 15:15 Patoplatforma | Zgłoś
+5 odwolac
z tych programow rybacy co faktycznie zapierniczajaa na kutrach nie wspomne o lodkach nigdy nie dostana tyle z zadnego programu ile faktycznie sie im nalezy
26 marzec 2021 : 10:35 do henryka | Zgłoś
+2 Wrona to PiS
.rybackie.mir.gdynia.pl/files/2014/WR_9-10.pdf
W 2014 Wrona wyleciał z Departamentu za rządów PO-PSL. Dlatego dla PiS jest bohaterem i dlatego dostał stołek Dyrektora.
Jak PiS go wywali to będzie "niezależny" i "apolityczny" :)
26 marzec 2021 : 11:43 UST_ | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter