Rybołówstwo

Zmagający się z kłopotami z eksportem po brexicie rybacy z Kornwalii zamierzają zmienić nazwy jednego gatunku ryby i jednego gatunku kraba, aby przyciągnąć brytyjskich konsumentów, których do tej pory odrzucały ich angielskie nazwy - podała we wtorek stacja BBC.

Ryba z rzędu flądrokształtnych, która po polsku jest nazywana skarpem wielkogębym lub smuklicą (łac. Lepidorhombus whiffiagonis), w języku angielskim funkcjonuje jako "megrim", a to słowo jest także dawnym, obecnie rzadziej używanym, określeniem migreny. Od teraz ma być sprzedawana jako sola kornwalijska, z kolei krab pająkowaty (łac. Maja brachydactyla) zostanie przemianowany na kornwalijskiego kraba królewskiego.

Oba gatunki są poławiane na wodach wokół Kornwalii, hrabstwa w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii, ale zdecydowana większość połowów - 98 proc. skarpa wielkogębego i 85 proc. kraba pająkowatego - trafia na eksport, w dużej mierze do Hiszpanii. Jednak w związku z dodatkowymi formalnościami, które zostały wprowadzone po zakończeniu 31 grudnia 2020 r. okresu przejściowego po brexicie, eksport do Unii Europejskiej wszystkich brytyjskich ryb i owoców morza znacząco spadł.

Dlatego CFPO, kornwalijska organizacja sektora rybołówstwa, postanowiła do ich jedzenia przekonać Brytyjczyków, zaczynając od zmiany nazw. "Jest w tych nazwach coś, co ma negatywne konotacje. Te dwa gatunki są szczególnie niekochane w tym kraju, ale naprawdę są popularne na niektórych naszych rynkach eksportowych. Jak wykazały nasze badania, samo nazwanie ryby solą kornwalijską powoduje, że od razu więcej osób było skłonnych jej spróbować i było bardziej zainteresowanych dowiedzeniem się, skąd pochodzi" - wyjaśnia Paul Trebilcock z CFPO.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Fot.: Theo Vickers / YouTube.com (kadr z filmu video)

 
+24 Haha
Bardzo interesujacy jak dla nas artykul...
10 luty 2021 : 06:51 Rybak emeryt | Zgłoś
-8 Bardzo
Jak dla mnie bardzo. To jest Portal Morski, dział Rybołówstwo, a nie Portal Sfrustrowanego Polskiego Rybaka, dział Wojna w naszym bagienku...
10 luty 2021 : 07:58 UST_ | Zgłoś
+40 co mam lowic
co mam lowic nie mozna dorsza nie mam lososia .fladra po zlotowce.. jak utrzymac zaloge.masakra
11 luty 2021 : 05:22 aa | Zgłoś
-12 as
ja to chcialbym dostawac 300 tysiecy rocznie za pierdzenie w stolek jak armatorzy po co im chodzic na fladre za zlotowke
11 luty 2021 : 09:37 do aa | Zgłoś
+12 Wstawaj, zesrałeś się. Unia już za ciebie pomyślała
."Rada i Parlament Europejski osiągnęły tymczasowe porozumienie w sprawie wsparcia rybaków dotkniętych trudną sytuacją zasobów w Morzu Bałtyckim. Tymczasowe porozumienie ma na celu ochronę rentowności finansowej i środków do życia rybaków na Morzu Bałtyckim, jednocześnie umożliwiając odbudowę zasobów rybnych, zwłaszcza dorsza wschodniego Bałtyku. Obejmuje konkretne środki, takie jak wsparcie finansowe dla rybaków dotkniętych katastrofą, zmniejszenie zdolności połowowej flot dotkniętych skutkami oraz wzmocnione monitorowanie i kontrole. Tymczasowe porozumienie umożliwia również ostrożne wznowienie działalności połowowej po dostatecznym odnowie stad lub po pięciu latach."

consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/0 9/22/informal-deal-on-measures-to-support-fisherme n-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_s ource=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Info rmal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sus tain+fish+sto
12 luty 2021 : 12:40 Do do aa | Zgłoś
+1 Surowa ocena?
"Jak wykazały nasze badania, samo nazwanie ryby solą kornwalijską powoduje, że od razu więcej osób (...) było bardziej zainteresowanych dowiedzeniem się, skąd pochodzi" - wyjaśnia Paul Trebilcock z CFPO." Ciekawe, czy to tylko niezręczność językowa czy podświadoma krytyka brytyjskiego systemu edukacji.
10 luty 2021 : 08:06 Okowita | Zgłoś
+37 Super artykuł !!!
Jak będę pisał doktorat z nazewnictwa ryb na świecie to chętnie sięgnę do tego artykułu, już dodałem go do ulubionych może nawet wrzucę na pulpit jako tapetę .


JA SIĘ PYTAM CO Z POLSKIM RYBAKIEM !!!!!!!!!!!
10 luty 2021 : 08:27 Good Luck | Zgłoś
-20 Polski rybak
Polski rybak siedzi w naszym, polskim bagienku, narzeka i zazdrości drugiemu... Taka nasza wspólnota.
10 luty 2021 : 08:50 UST_ | Zgłoś
+24 Polski rybak nikomu nic nie zazdrości bo polski rybak to Europejczyk
A Europa od jakiegoś czasu dba o unijnych rybaków i co roku podwaja im pomoc na koronawirusa

ec.europa.eu/poland/news/210129_state_aid_pl
10 luty 2021 : 10:13 Europa dla rybaków | Zgłoś
-7 Polskiemu
Polski rybak zazdrości polskiemu rybakowi... Taka szczera, typowo polska zawiść.
10 luty 2021 : 10:23 UST_ | Zgłoś
+2 Jest problem, nie dziw się
IMGW jest drugim rządowym instytutem po MIRze, który w ostatnim czasie ujawnił dlaczego Bałtyk nie jest w stanie produkować ryb, IMGW podlega obecnie pod Ministerstwo Infrastruktury i nie ma interesu robić naukowych szpagatów tak jak np. Uniwersytet Sztoklolmski.
10 luty 2021 : 12:23 Gadus | Zgłoś
+9 Anglicy to jednak głąby są
Zero kreatywności, zero rozumu, przecież tę smuklicę można od razu nazwać po prostu "Truflą pięknooką" a wtedy cena idzie w górę a popyt wzrasta trzykrotnie. Francuzi nazwali ślimaka rybą i co, Bruksela się zawaliła?
10 luty 2021 : 10:19 Jaś Fasola | Zgłoś
+22 Są ważniejsze sprawy, niezależna i bogata Norwegia przebudowuje unijną naukę o oceanach, na naszych oczach dzieje się historia i ociepleniu klimatu
"Kilka lat temu był na skraju wyczerpania, teraz jest większy niż kiedykolwiek. Dzięki globalnemu ociepleniu i ulepszonemu zarządzaniu dorsz rozwija się na Morzu Barentsa jak nigdy dotąd.

Na całym świecie przypomina się o globalnym ociepleniu. Według SMHI najbardziej dotknięta jest półkula północna, zwłaszcza obszary arktyczne i subarktyczne, gdzie szacuje się, że do 2100 roku temperatury wzrosną o trzy do pięciu stopni.

Na Morzu Barentsa na północ od Norwegii i Rosji woda jest obecnie cieplejsza niż od 60 lat, co doprowadziło do zwiększonej produkcji biomasy, organizmów biologicznych, planktonu, kryla i krewetek, co z kolei doprowadziło do rekordowych zasobów dorsza.|"

- Wzrost temperatury spowodował, że duże części Morza Barentsa mają temperaturę powyżej zera stopni, a to oznacza, że ​​dorsz zyskał większy obszar dystrybucji - mówi Bjarte Bogstad, badacz z Instytutu Badań Morskich w Bergen w Norwegii."
10 luty 2021 : 10:42 Norway | Zgłoś
-11 Limit
Domagamy się limitów dorsza na Morzu Berentsa (ktore będzie można sprzedać ) lub rekompensaty
10 luty 2021 : 12:39 Kim | Zgłoś
+49 Kolejne polskie rządowe instytuty ujawniają prawdę o degradacji Bałtyku, co zrobi rząd i jego ichtiolodzy??
Po Uniwersytecie Gdańskim i Morskim Instytucie Rybackim prawdę o ekosystemie Bałtyku ujawnia rządowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najnowszym opracowaniu:

gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/monitoring_wod/ocena_stanu_2019_2009-2018.pdf

1. Strona 107 - minimalna, ciągle malejąca ilość fitoplanktonu na punktach pomiarowych

2. Strona 155, rys. II 125 - niskie wartości fitoplanktonu ujęte w następujących po sobie porach roku, potwierdzenie badań prof Pastuszak i SatBałtyku ( UG)

3. Strona 158, tabela - Rosnąca a nie malejąca ilość tlenu na głębiach bałtyckich i akwenach płytkowodnych wokół głębi. ( poza strefą głębokowodną Głębi Gdańskiej)

Wniosek

Klasyczny, modelowy przykład braku możliwości produkcji materii organicznej w Bałtyku wywołany wieloletnim, sukcesywnym zanikiem podstawy piramidy pokarmowej, co spowodowało całkowite załamanie się całego łańcucha pokarmowego.
10 luty 2021 : 15:45 Clupea | Zgłoś
+42 Na Głębi Gdańskiej tlen jest wyparty przez sól z Kosakowa
ale czy ktoś to bada?
10 luty 2021 : 17:55 Solanka | Zgłoś
-10 Zbadać
Myślę, że najpierw należałoby zbadać nieuka który takie bzdury wysysa, boję się zapytać skąd. Sól wypiera tlen, dobre, po większej wódce trudno coś takiego wymyśleć. No, ale jak się do szkoły nie chodziło, to wszystko można napisać.
10 luty 2021 : 20:57 Doktor | Zgłoś
+6 Profesor Węsławski jest nieukiem?
a ty nie jesteś za bardzo bezczelny?
10 luty 2021 : 21:53 Prof | Zgłoś
+29 Profesor Węsławski nie jest nieukiem
"Najważniejszym i dyskwalifikującym całą ocenę błędem jest oparcie jej o model hydrodynamiczny policzony według złych założeń. Model liczył znacznie niższą koncentrację soli niż przewidywana przez inwestora, nie uwzględniał najważniejszej dla oddziaływania solanki strefy wód przydennych, nie uwzględnił fizyki procesu mieszania solanki z wodą morską, a zamiast okresu 10 lat przyjął opis efektu zrzutu solanki po 30 dniach. Na tej podstawie wyliczono wzrost zasolenia w wodach całej Zatoki, nie uwzględniając lokalnego gromadzenia się solanki na dnie."

wyborcza.pl/1,76842,8143308,Krytyczna_opinia_KBM_.html
11 luty 2021 : 08:56 Trucizna dla Zatoki | Zgłoś
+15 Afera za skalę światową
Wpuścić 10 milionów ton trucizny do Zatoki Gdańskiej i Natury 2000 to tylko Platforma Obywatelska razem z Unią Europejską potrafi, która to Unia dała na tę inwestycję 120 milionów złotych, kartoflany order powinni dostać też nasi dzielni Zieloni, którzy zbłaźnili się chyba najbardziej.

" Węsłąwski- Wówczas do morza popłynie solanka o gęstości kisielu. Rozleje się na kilkuhektarowej powierzchni dna i powstanie pozbawiona tlenu plama, która zabije wszystko, co jest pod nią. Do tego nie ma żadnego fizycznego mechanizmu, który mógłby ją usunąć. W Zatoce Puckiej nie ma takiego mieszania wód, które mogłoby w jakimś czasie - po 10, 20 latach - wymieszać i wypłukać tę solankę z dna."

wyborcza.pl/1,75400,8143402,Alarm_dla_Zatoki_Puckiej.html
11 luty 2021 : 12:22 Trucizna dla Zatoki | Zgłoś
-21 ??
Magazyny gazu w Kosakowie to sztandarowa inwestycja PiS z pierwszych rządów, magazyn są połączone bezpośrednią rurą z Terminalem LNG im. Lecha Kaczyńskiego i są kluczowe dla zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, uniezależniając nas od Rosji. Poza tym, sól pod ziemią była kiedyś solą morską (jak każda sól na ziemi) i jest znów, po milionach lat wpuszczana do morza. Jaka trucizna?
Poza tym bzdury Węsławskiego z czasów kiedy nie znana była technologia i szczegóły inwestycji to się do archiwum nadają. Dzisiaj wszyscy wiedzą, że dyfuzory świetnie działają, wzrost zasolenia jest widoczny tylko przy samym kolektorach i jest symboliczny, w granicach naturalnych zmian zasolenia na tym obszarze.
11 luty 2021 : 12:55 Kosak | Zgłoś
+17 Sam to wymyśliłeś?
Czy platformiana Mała Sycylia ci pomogła w myśleniu? Odpady niebezpieczne w kawernach też PIS wymyślił ?
11 luty 2021 : 16:33 Zatoka | Zgłoś
+17 Tysiące lat Bałtyku
Przez tysiące lat w Bałtyku wytworzył się unikalny model ekosystemowy, polegający na specyficznym zasoleniu i dynamice biologicznej, aż do 2011 roku kiedy to Platforma Obywatelska razem z Unią Europejską postanowiła zrobić z Zatoki Puckiej pustynię biologiczną w imię "bezpieczeństwa energetycznego", które podobnie jak rosyjska rura zniszczyła życie na Bałtyku a solanka zniszczyła życie na Zatoce Puckiej, takie są fakty a badania w tej chwili prowadzą ci sami, którzy wydawali pozytywne opinie przed budową tej zbrodniczej inwestycji, tak to jest jak platformiana trójmiejska Sycylia weźmie się za ochronę przyrody.
13 luty 2021 : 09:21 Greta Thunberg | Zgłoś
+12 a nie?
A nie? Rybacy zawsze zarzucają mu kłamstwa, manipulacje itp...
11 luty 2021 : 12:57 UST_ | Zgłoś
-13 Grzesiu...
Matko Bosko, Grzesiu, daj se spokój, bo świat tylko puka się w czoło jak Cię słucha...
10 luty 2021 : 18:18 Koledzy | Zgłoś
+14 Ciekawe co na te badania powie słynny Uniwersytet Sztokholmski
i jego "naukowe" popierdułki.
10 luty 2021 : 20:51 Karol Gustav | Zgłoś
+21 Przekręt z tlenem ma chyba dłuższą historię, kolejne dane IMGW dla HELCOMu
.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/monitoring_wod/ocena_2017.pdf

Strona 117
14 luty 2021 : 16:47 Oxygen | Zgłoś
-5 Czytanie szwankuje?
Cytat z w/w strony: "Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że wlewy które wystąpiły w zimie 2015/2016, podobnie jak wlew z 2014 roku, spowodowały jedynie krótkotrwałą poprawę natlenienia warstwy przydennej obszaru głębokowodnego. W kolej-nych miesiącach po wlewie obserwowano sukcesywny spadek stężenia tlenu, który doprowadził do powrotu deficytu tlenowego pod koniec 2017 r. w strefie przydennej we wszystkich głębiach polskich obszarów morskich, z wyjątkiem po-łudniowo-wschodniego stoku Głębi Gotlandzkiej gdzie stężenie tlenu w warstwie przydennej osiągnęło poziom nawet 3,40 cm3 dm-3."
15 luty 2021 : 07:07 Graf Ocean | Zgłoś
+9 Nie wiem kto robi komentarze do danych badawczych IMGW ale często są to sprzeczne kwestie
Dla mnie najważniejsze są dane naukowe , których do tej pory rybacy nie mieli, sam sobie potrafię je skomentować np rosnący tlen na głębiach i strefach dookoła głębi w 2019 roku, badanie to potwierdza , że Morski Instytut Rybacki miał rację, że na Bałtyku nie ma śladu eutrofizacji. A wlewów do Bałtyku nie było od 2014 roku.

gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/monitoring_wod/ocena_stanu_2019_2009-2018.pdf

Strona 158, tabela - Rosnąca a nie malejąca ilość tlenu na głębiach bałtyckich i akwenach płytkowodnych wokół głębi. ( poza strefą głębokowodną Głębi Gdańskiej)

Wniosek

Klasyczny, modelowy przykład braku możliwości produkcji materii organicznej w Bałtyku wywołany wieloletnim, sukcesywnym zanikiem podstawy piramidy pokarmowej, co spowodowało całkowite załamanie się całego łańcucha pokarmowego.
15 luty 2021 : 11:41 Tlenowy | Zgłoś
-7 Pogoda a klimat
Robisz ten sam błąd co ludzie którzy na podstawie obserwacji pogody, wypowiadają się w sprawie klimatu. Skupiasz się na małoskalowych, krótkookresowych, lokalnych wahaniach, a nie widzisz zmian globalnych. I cytujesz tylko to co Tobie pasuje, a co nie pasuje, to pomijasz. Klasyczne błędy niedouczonego amatora pseudoanaukowaca, tropiciela teorii spiskowych. Odnośnie tlenu, to polecam bliższa analizę wartości w zakresie których "rośnie" czy też "maleje" i ile jeszcze brakuje do dobrego stanu. No i można pominąć sobie wody płytkie, bo tam zawsze jest tlen (okresowo jest go nawet za dużo - efekt zakwitów), a problemy Bałtyku to brak tlenu w głębiach. I jeszcze analiza wielkości obszarów wód głębokich w strefie hipoksji czy anoksji. Wtedy może otworzą Ci się oczy i zobaczysz.
15 luty 2021 : 13:36 Graf Ocean | Zgłoś
+4 Nie kombinuj bo kociej mordy dostaniesz, podaj lepiej dane i argumenty a nie inwektywy
W sprawie klimatu koronnym argumentem było" topnienie lodowców i zalewanie kontynentów", jak lodowce zaczęły rosnąć to już debata się urwała, podobnie jest z tym tlenem na Bałtyku, główny polski doradca HELCOMu w sprawie eutrofizacji od lat podawał dane potwierdzające, że jej nie ma a w komentarzach pisał, że jest bardzo duża. No ale wraz z ostatnią ujawnioną tutaj publikacją GIOŚ sprawa się rypła i wiele osób będzie teraz miało poważne problemy. Poza samymi głębiami wszędzie tlen jest doskonały dla dorsza ( a obszary beztlenowe miały się rzekomo powiększać), powyżej 2 ml/litr i to są twarde dane , które powaliły całkowicie tę od początku zakłamaną teorię, która miała udowodnić silną eutrofizację.

dzienniknaukowy.pl/planeta/najszybciej-topniejacy-lodowiec-grenlandii-zaczal-rosnac
15 luty 2021 : 16:39 Greta | Zgłoś
-6 ??
Przepraszam, ale czy z głupim rozmawiam?
Cytuję Greta:
. Poza samymi głębiami wszędzie tlen jest doskonały dla dorsza ( a obszary beztlenowe miały się rzekomo powiększać), powyżej 2 ml/litr i to są twarde dane ,

To jest oczywiste i nikt tego nie neguje. Płytkie wody są dobrze natlenione i zawsze były, tylko, że dla dorsza to nie ma żadnego znaczenia. Dorsz do tarła potrzebuje wody o zasoleniu min. 12, a takie zasolenie jest tylko i wyłącznie w głębiach, a tam tlenu nie ma.
Twoje akrobacje umysłowe zadziwiają, coś jak dyskusja z płaskoziemcami. Może przeczytaj najpierw jakieś podręczniki, zdobądź wiedzą choćby na poziomie studenta oceanografii, a potem się wypowiadaj?
15 luty 2021 : 17:19 Graf Ocean | Zgłoś
+5 Tu nie chodzi o "wody płytkie"
Tu chodzi o akweny płytkowodne dookoła głębi gdzie trze się dorsz ok, 50- 60 metrów a tam tlen jest wszędzie doskonały i cały czas się poprawia, brew oszustom z HELCOMu, którzy jeszcze niedawno na Litwie twierdzili, że obszary beztlenowe się powiększają.

Strona 158, tabela - Rosnąca a nie malejąca ilość tlenu na głębiach bałtyckich i akwenach płytkowodnych wokół głębi. ( poza strefą głębokowodną Głębi Gdańskiej)

Wniosek

Klasyczny, modelowy przykład braku możliwości produkcji materii organicznej w Bałtyku wywołany wieloletnim, sukcesywnym zanikiem podstawy piramidy pokarmowej, co spowodowało całkowite załamanie się całego łańcucha pokarmowego.
15 luty 2021 : 18:08 Greta | Zgłoś
-9 12 PSU
Dobrze się czujesz? Wiesz o tym, że ikra dorsza do prawidłowego rozwoju potrzebuje wody o zasoleniu min. 12 PSU w której musi być tlen? Znajdź taką wodę w Bałtyku, a masz miejsce do tarła dorsza. Obszary Bałtyku gdzie występuje taka woda dramatycznie się skurczyły, to jest fragment Głębi Bornholmskiej i Rynna Słupska (ale na Rynnie dorsz praktycznie nigdy się nie tarł, widać coś mu tu nie pasuje, może prądy). Żadne Twoje wolty i manipulowanie oczywistymi dla każdego myślącego i mającego podstawy wiedzy o morzu faktami i danymi tego nie zmienią.
15 luty 2021 : 19:08 Graf Ocean | Zgłoś
-4 Sprzeczne?
Cytuję Tlenowy:
Nie wiem kto robi komentarze do danych badawczych IMGW ale często są to sprzeczne kwestie

Sprzeczne, czy niezgodne z Twoimi, z góry założonymi tezami?
Komentarze są całkiem logiczne i sensowne, tylko trzeba mieć trochę podstawowej wiedzy o Bałtyku.
16 luty 2021 : 07:11 ZUT | Zgłoś
+1 Kto?
Cytuję Clupea:
Po Uniwersytecie Gdańskim i Morskim Instytucie Rybackim prawdę o ekosystemie Bałtyku ujawnia rządowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


To kto zatem fałszuje dane, skoro wszyscy są z Tobą zgodni? Z Polski na zewnątrz, do ICES czy HELCOM idą dane tylko z IMGW i MIR. Wszyscy w Polsce mówią prawdę, to kto kłamie? Kto fałszuje wyniki? Kogo rybacy mają teraz oskarżać?
10 luty 2021 : 20:54 Ciekawy | Zgłoś
+28 Międzynarodowa sitwa zblatowanych "naukowców" na sznurku biznesu
Ale jak widać w Polsce coś nie dopilnowano i mafia się rozsypała, Szwedzi mieli to opanowane perfekcyjnie ale w Polsce znalazło się kilka myślących osób, które postanowiły ujawnić tę wieloletnią fikcję, która zdewastowała ekosystem Bałtyku i zniszczyła rybołówstwo w Polsce, Szwecji, Niemczech, Danii , Estonii, Litwie i Łotwie.
11 luty 2021 : 08:47 Prof | Zgłoś
0 Kochać?
Czyli teraz rybacy mają "wysoko cenić" czy wręcz kochać MIR, IMGW i wszystkie nasze instytuty? (Prof. Węsławskiego też)?
11 luty 2021 : 13:00 UST_ | Zgłoś
+16 Węsławski wtedy miał rację, jego opinia się sprawdziła w 100 procentach
Pytanie jest istotne co się z nim później działo?
11 luty 2021 : 19:46 Gumowiec | Zgłoś
+10 Chciałeś zasolenie to masz zasolenie, strona 60, kończę dyskusję zatem
II.2.2. Zasolenie

"W 2019 roku w wodach warstwy powierzchniowej morza (0-10 m), średnie zasolenie każdego z czterech badanych
obszarów we wszystkich miesiącach było wyższe niż wyznaczone dla wielolecia 2009-2018 (Rys. II.7). Największe różnice
zaobserwowano w wodach przybrzeżnych Basenu Gdańskiego, gdzie wartości zasolenia były średnio o 0,36 wyższe
w porównaniu do lat 2009-2018."

Zasolenie rośnie a wlewów nie było.


.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/monitoring_wod/ocena_stanu_2019_2009-2018.pdf
15 luty 2021 : 19:30 Greta | Zgłoś
-3 Podręcznik
Kłania się brak wiedzy. Poświęć trochę czasu i zajrzyj do podręczników. Wlewy nie mają nic wspólnego z warstwą powierzchniową, dotyczą wyłącznie wód głębokich, pod halokliną.
Patrzysz, widzisz, myślisz, że wiesz, a g... wiesz bo mylisz i mieszasz podstawowe fakty. Powtórzę jeszcze raz - podręczniki, podręcznik i i jeszcze raz podręczniki, bo zwyczajnie brakuje Ci elementarnej wiedzy o Bałtyku.
15 luty 2021 : 20:15 Graf Ocean | Zgłoś
+13 Przeczytałam tę książkę
Teraz tylko trzeba to nagłośnić, premier, prezydent, szwedzkie media i skandynawskie związki rybackie rybaków małoskalowych, afera z górnej półki.
16 luty 2021 : 18:53 Long line | Zgłoś
+17 Nazwy
U nas też sprzedawcy by chcieli aby wszystko nazywało się dorszem, halibutem lub solą. Nawet pstrąg jest łososiowy. Inni też są widać kreatywni.
10 luty 2021 : 19:51 Ja | Zgłoś
+22 A polscy rybacy ostrzegali Brukselę, że będzie katastrofa
"W Parlamencie Europejskim trwa właśnie debata sprawie reformy wspólnej polityki rybackiej. Jeden z jej wątków dotyczył kobiet w rybołówstwie. Dlatego w europarlamencie wystąpiła przedstawicielka polskich armatorów. Jednak zaskoczyła eurodeputowanych, bo nie mówiła o kobietach, ale o zagładzie grożącej bałtyckiemu dorszowi.
- Uważam, że dotychczasowe miękkie stawianie problemów rybołówstwa na Bałtyku doprowadziło do jego kompletnej katastrofy biologicznej, ekonomicznej i kulturowej - mówiła pani Wysocka w Brukseli.
W swoim wystąpieniu podkreślała, że rybacy bałtyccy już od półtora roku obserwują proces chudnięcia i szybkiego wymierania dorszy.
- Dowodem na głodowanie dorszy na Bałtyku są nasze połowy, bo wtedy w żołądkach tych wyjątkowo chudych ryb znajdujemy patyki, muszle, małe dorsze, ale nie ma tam już od dawna śledzi i szprotów - przekonywała Wysocka.|

gp24.pl/ustczanka-o-dorszu-w-europarlamencie-katastrofa-wymieranie/ar/4818819
11 luty 2021 : 11:49 UST_ | Zgłoś
-6 Wyrzniete
Wyrznelismy wszystko co bylo mozliwe bo nam unia pozwolila czy to w szuwarach czy na mittel banku kazali orac to zgodnie jak jeden maz ramie w ramie wytłuklismy wszystko od swinoujscia az po ruska granice mamy teraz pretensje do calego świata za nasza glupote zaplaccie nam za nia i zeby mi to bylo w euro i to szybko bo nie mamy na utrzymanie jednostek nie wspominajac o zalogach bo im pieniadze nie potrzebne .
11 luty 2021 : 15:04 Najemny | Zgłoś
-9 Brawo.
Brawo. Szczera i najprawdziwsza prawda. Tylko do ilu zakutych głów to dotrze?
11 luty 2021 : 15:36 Tolek | Zgłoś
+16 Dopłaty
Czy benda w tym roku jakies dopłaty?ktos cos wie?
11 luty 2021 : 20:26 Rybak emeryt | Zgłoś
+15 Bruksela ma pomysł, jedyny w tej sytuacji
."Rada i Parlament Europejski osiągnęły tymczasowe porozumienie w sprawie wsparcia rybaków dotkniętych trudną sytuacją zasobów w Morzu Bałtyckim. Tymczasowe porozumienie ma na celu ochronę rentowności finansowej i środków do życia rybaków na Morzu Bałtyckim, jednocześnie umożliwiając odbudowę zasobów rybnych, zwłaszcza dorsza wschodniego Bałtyku. Obejmuje konkretne środki, takie jak wsparcie finansowe dla rybaków dotkniętych katastrofą, zmniejszenie zdolności połowowej flot dotkniętych skutkami oraz wzmocnione monitorowanie i kontrole. Tymczasowe porozumienie umożliwia również ostrożne wznowienie działalności połowowej po dostatecznym odnowie stad lub po pięciu latach."

consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2020/0 9/22/informal-deal-on-measures-to-support-fisherme n-and-sustain-fish-stocks-in-the-baltic-sea/?utm_s ource=dsms-auto&utm_medium=email&utm_campaign=Info rmal+deal+on+measures+to+support+fishermen+and+sus tain+fish+sto
11 luty 2021 : 21:58 Rybacki | Zgłoś
-8 tak
ZUS w maju zrobi tobie doplate 13 pensje , na tyle mozesz liczyc drogi emerycie ,chociaz kto wie czy to takie pewne
12 luty 2021 : 06:51 ja | Zgłoś
-10 Tylko dla duzych
Za postój od maja do września i utrzymanie zalog. Małym za co płacić?? Przecież mogą łowić wystarczy z krzaków powygrzebywac pudła.
12 luty 2021 : 12:49 Szczepwn | Zgłoś
-6 info
tak jak mowisz powyciagac wszystkie graty z trawy i piasku czas sie wziac do roboty
12 luty 2021 : 15:16 do szczepan | Zgłoś
-7 Nie dotrze
Do Tolek . Nie dotrze bo oni nie chca zeby do nich to dotarlo oni tylko chca OJRO TYLKO PENGA bo przydal by im sie nowy mercedes pod domem albo jeszcze jedno skrzydlo pensjonatu ktory stoji za unijna i rybacka kase postawiony . A pracownik dostanie ochlapy.
12 luty 2021 : 12:50 Najemny | Zgłoś
-5 najemne
rybakowi tylko tyle zeby morde mu przymknac albo wcale
12 luty 2021 : 15:19 nie dotrze | Zgłoś
+7 Dostaniesz dokładnie najniższą krajową
Za nic nie robienie to i tak kosmos, na budowach brakuje pracowników więc dorobisz sobie 2 pensję albo armator zatrudni innego załoganta.
12 luty 2021 : 16:22 Do najemnego | Zgłoś
+16 Pensjonaty ma 10 % rybaków, ale to nie ma nic do rzeczy
Odszkodowania przysługują wszystkim, którzy prowadzą rybałkę, tak stanowi unijne prawo, tam nic nie ma o rybackich pensjonatach, pensjonaty pojawiają się w polskich mózgach, które nie wyszły jeszcze z komunizmu i Służby Bezpieczeństwa.
12 luty 2021 : 16:18 Lege | Zgłoś
-6 Żadnej kasy
Koniec dopłat amen
23 luty 2021 : 13:41 Dopłaty | Zgłoś
+2 Budowa
Ja tylko jestem ciekaw co wy biedni armatorzy zrobicie jak otworza dorsza trzeba bedzie lapac limit dorsza sledzia szproty i lososia? Ja wam powiem nic nie zrobicie bo wasze "kutry" ruiny zapamietajcie to sobie BEZ ZAŁÓG NIE SĄ NIC WARTE , MY SE PORADZIMY A POZNIEJ TO WY PRZYJDZIECIE W ŁASKE DARMOZJADY NA UNIJNE OJRO TAKA JEST O WAS PRAWDA !!!!!!....
12 luty 2021 : 22:47 Najemny | Zgłoś
+1 Zazdrość
Nikt tobie nie bronil kupic lodz i tez bys bral $$$$ .A teraz wielkie zale.sam wybrales bycie pracownikiem a nie wlascicielem lodzi.banki daja kredyty.zale do siebie.AMEN
13 luty 2021 : 08:08 Rybak 1973 | Zgłoś
-1 Na twoje miejsce jest 6 innych
Pisz tak dalej
13 luty 2021 : 09:06 Do lenia. | Zgłoś
+1 najemny
masz racje bez zalog sa to trupy nic nie warte wtedy zobaczymy jacy beda madrzy
13 luty 2021 : 11:21 budowa | Zgłoś
-2 Zatrudni
Kogo zatrudni nastepnego zula lub emeryta no to gratuluje wspanialego pomysl ludzie jak odejda z rybalki to juz nie wroca wiec poszanujcie pracowników
12 luty 2021 : 22:56 Najemny | Zgłoś
+1 A moze 60 ?
Czlowieku obudz sie gdzie masz tych 6 innych no bez jaj pokaz mi ich chyba pomyliles lata , bo lata 80 90 juz minely
13 luty 2021 : 12:40 Najemny | Zgłoś
+2 najmny
dzis armator ma problem ze znalezienem czlowieka na zastepstwo bo inaczej kuter stoi a co dopiero mowic o szesciu te czasy juz dawno sie slonczyly
14 luty 2021 : 09:48 60 | Zgłoś
+2 Pamięć szawnkuje
Cytuję Greta Thunberg:
aż do 2011 roku kiedy to Platforma Obywatelska razem z Unią Europejską postanowiła zrobić z Zatoki Puckiej pustynię biologiczną w imię "bezpieczeństwa energetycznego", .


Pamięć jak widać szwankuje. Decyzja o budowie kawern w Kosakowie i technologii ich wykonania zapadła za pierwszej kadencji PiS, razem z decyzją o budowie gazoportu w Świnoujściu. To jest jedna i ta sama inwestycja, sztandarowy i całkiem niegłupi pomysł Kaczyńskiego z czasów jego pierwszych rządów.

Poza tym, sól pod ziemią była kiedyś solą morską (jak każda sól na ziemi) i jest znów, po milionach lat wpuszczana do morza. Jaka to może być trucizna?
13 luty 2021 : 18:37 Kosak | Zgłoś
+4 Kryminaliści z Platformy Obywatelskiej
Zarówno gazoport jak i wylewanie trucizny do Natury 2000 w Zatoce to dzieło kryminału z gdańskiej Sycylii PO , odpady niebezpieczne również

.energetyka24.com/krotka-historia-pewnego-gazoportu-komentarz
13 luty 2021 : 20:50 Zatoka | Zgłoś
-3 Z choinki?
Z choinki się urwałeś? Gazoport to pomysł i ukochane dzieło PiSu i Kaczyńskiego (dla tego też gazoport nosi nawę Lecha Kaczyńskiego), a kawerny w Kosakowie to część gazoportu. Decyzje o ich budowie i zrzucie solanki podjęto za PiSu i wtedy też powstała specustawa dzięki której budowano gazoport.
Nie przypisuj dzieła z którego dumny jest cały PiS, PO, bo Kaczyński nawet nie będzie chciał Ciebie wysłuchać.
Dlaczego w sprawie solanki PiS nic nie robił i dlaczego w tej sprawie przez 5 lat ministerstwo Gróbarczyka palcem nie kiwnęło, wyciszając wszystkie protesty? Bo to ich inwestycja i PiS ją chroni.
13 luty 2021 : 23:58 Zachodni | Zgłoś
-2 Wiatraki - dziecko PiS
Wiatraki na morzu to od niedawna ukochane dziecko PiSu. Mateuszek ciągle się jara jaką to będziemy mieli zieloną energię, a Orlen cudownego dziecka PiSu, czyli Obajtka robi wszystko, żeby być pierwszą firmą w Polsce która postawi wiatraki na morzu: https://www.portalmorski.pl/offshore/47437-pkn-orlen-wybral-partnera-dla-morskiej-farmy-wiatrowej
Więc byłbym ostrożny z mówieniem negatywnie o wiatrakach.
14 luty 2021 : 09:06 Eol | Zgłoś
+1 Wsparcie rządu
Budowa wiatraków na polskim morzu jest wspierana przez obecny rząd USTAWĄ !! https://www.portalmorski.pl/offshore/47388-prezydent-podpisal-ustawe-o-wsparciu-morskiej-energetyki-wiatrowej
14 luty 2021 : 09:12 Eol | Zgłoś
+3 W wiatraki morskie zapakowała polskich rybaków Platforma Obywatelska, jak zwykle, bez sklerozy
https://www.portalmorski.pl/offshore/26949-konferencja-offshore-w-slupsku

https://www.youtube.com/watch?v=K5bzSnHZZCE&feature=emb_title
14 luty 2021 : 09:37 Alois Alzheimer | Zgłoś
+12 Nie da się ukryć.
Wiatraki są istotnym elementem "zielonego ładu " forsowanego przez UE w której wiodący głos ma EPL do której należą m.in. PO i PSL.
14 luty 2021 : 10:36 green | Zgłoś
+8 Nie da się ukryć, że warto zauważyć
Opozycja nie atakuje PiSu za wiatraki bo sama kiedyś to forsowała i podpisała w Unii dokumenty, że będzie to budowane w Bałtyku. Prąd droższy 2 razy niż z węgla, to fanaberie dla bogatych krajów, pokażcie mi jeden biedny kraj, który inwestuje w energię wiatraków morskich, mogła to zrobić tylko Platforma Obywatelska za niemieckie łapówki?
14 luty 2021 : 11:16 Hardkor | Zgłoś
-5 PiS przeciw i za
PiS na początku był przeciw, ale od jakiegoś czasu na całego idzie za, a na czele kroczy Orlen i Obajtek. Powstają specjalne ustawy, wszystko przyspiesza, więc nie da się ukryć, że obecny rząd obecnie mocno postawił na wiatraki na morzu i wszystkie prace mocno przyspieszyły (za PO to się wszystko ślimaczyło, za PiSu inwestycje przyspieszyły, co widać).
14 luty 2021 : 13:06 Eol | Zgłoś
+2 Pic na wodę, fotomontaż
powstają ustawy, lokalizacje i pozwolenia na budowę były za Platformy, na szczęście ani jedna inwestycja nie została rozpoczęta, może się uda zatrzymać tę drogą żenadę inaczej niż w "Pałac Malborski 2" w Stobnicy.

https://www.youtube.com/watch?v=m32yIoU5310
14 luty 2021 : 14:22 Von Jungingen | Zgłoś
-8 Zdejdź na ziemię
Zdejdź na ziemię. Właśnie teraz, dzieki PiSowi w końcu coś zaczyna się dziać. Wcześniej, za PO było tylko gadanie i nic nie robienie. Teraz w końcu ruszyło wszystko do przodu. I w końcu może spełnią się marzenia Gróbarczyka i coś zacznie się dziać w naszych stoczniach. Statków budować nie będą, ale wiatraki tak. I na szczęście może w końcu uda się coś zacząć budować, pierwszy pewnie będzie pupilek Kaczyńskiego czyli Obajtek.
14 luty 2021 : 15:52 Eol | Zgłoś
-5 czarno to widzę
A dzieje się tak że wyj...i rybołówstwo od Gróbarczyka a w rolnictwie dobrze na pewno nie będzie
14 luty 2021 : 16:23 boloo | Zgłoś
+8 Jestem optymistą
Trzy podstawowe warunki

Rozmawiamy wyłącznie z ministrem rolnictwa a nie z urzędasami po platformie

W razie problemów zwracamy się do posłów PISu a najlepiej do samego Kaczyńskiego

Wykorzystujemy w całości wszystkie ostatnie propozycje Brukseli, ew. nagłaśniamy sprawę w PE
14 luty 2021 : 19:46 Long line | Zgłoś
+2 Tu jest też dobry numer
infodarlowo.pl/echo,artykul2318.html
14 luty 2021 : 14:33 Gaweł | Zgłoś
0 30 dni covid
Czy ktos jeszcze nie dostal pieniedzy za 30 dni covid?czemu nie wyplacaja?
15 luty 2021 : 11:53 Rybak prawie emeryt | Zgłoś
+2 Tak kolego
Pieniądze zostały zlecone do wypłaty w BGKu, mają płacić w ten czwartek a w piątek mają być na kontach. Taką informację otrzymałem.
15 luty 2021 : 12:48 Mystery | Zgłoś
+14 Doplaty
Darłowo i okolice zero programów typu ptaszki zero postojówek pozdrawiam serdecznie prawdziwych rybaków
15 luty 2021 : 15:26 Programy | Zgłoś
+16 .
A dla czego to tak???
15 luty 2021 : 15:43 Rybak prawie emeryt | Zgłoś
+4 żenada
znajdźcie sobie jakieś forum naukowe i tam sobie piszcie do woli te wasze wypociny,
15 luty 2021 : 20:34 Profesor | Zgłoś
+13 Węgorz w galarecie
Wlewy nie mają nic wspólnego z warstwą powierzchniową, dotyczą wyłącznie wód głębokich, pod halokliną.


A śnił Ci się kiedyś węgorz w galarecie?
16 luty 2021 : 10:41 Miszka | Zgłoś
+7 Węgorz w garści
galareta na pościeli
16 luty 2021 : 21:35 Tak | Zgłoś
+3 SMACZNEGO!!!
Wkoncu sie wzieli za dziadostwo i patologie z Darlowa okradali ludzi robili walki na programach to teraz im sie odbija zsiadlym mlekiem coz panowie biznesmeni z Darlowa nawazyliscie piwka to je teraz pijcie.
16 luty 2021 : 15:07 Najemny | Zgłoś
+15 Osiołku
Wałki w Darłowie kręcił i kręci dalej tylko jeden człowiek , wszyscy wiedzą który. Ale zaraz będzie o nim głośno - zobaczycie.
16 luty 2021 : 22:37 Profesor | Zgłoś
+13 Katastrofa łabędzi na Zatoce Puckiej
Gdańska Sycylia już wie, że to ptasia grypa a nie trucizna z Kosakowa, i to bez żadnych badań.

gdansk.tvp.pl/52325515/kilkaset-martwych-labedzi-na-lodzie
17 luty 2021 : 08:43 Zatoka | Zgłoś
+6 Kolejna "obrończyni" przyrody ze Szwecji
"Szwedka wezwała Chińczyków do nieużywania tradycyjnych pałeczek do jedzenia i ratowania w ten sposób drzew. Adresaci apelu odpowiedzieli dziewczynie, żeby wróciła do szkoły i dowiedziała się w niej, że pałeczki są wykonane z bambusa, który jest trawą. Ponadto Chińczycy wezwali Gretę Thunberg i jej przyjaciół do zrezygnowania z korzystania z papieru toaletowego, by pomóc drzewom."
17 luty 2021 : 19:33 Zatoka | Zgłoś
+3 I hahah
ABW mu się do dupy dobierze jak i wszystkim w tym porcie.
17 luty 2021 : 11:48 Najemny | Zgłoś
+4 Z innej beczki
Może by administrator zapytał wojskowych dlaczego w ostrzeżeniach nawigacyjnych jest mowa, że dnia .... np zamyka się akwen pisząc jednocześnie 2021,02.18. Gzie tu logika co oni kończyli ?
17 luty 2021 : 20:39 ciekawy | Zgłoś
+2 wyłudzenia
Trzeba zgłosić do ABW popełnienie oszustwa i wyłudzenie odszkodowania za covid przez ludzi którzy zarejestrowali klony fikcyjnie ściągając GT i KW ze swoich jednostek .Bardzo proste do udowodnienia .Jednostka istniejąca jaka była taka jest .Silnik jakiej mocy był takiej mocy jest .A chodzi nie o małą kasę .Myślę że ABW chętnie się za to zabierze
18 luty 2021 : 08:37 klon | Zgłoś
+12 Fragment listu polskich rybaków do premiera Morawieckiego
"Dlatego prosimy Pana Premiera aby w świetle załączonych dokumentów, świadczących o tym, że Unia Europejska, obywatele UE w tym szczególnie rybacy na Bałtyku byli przez wiele lat oszukiwani w sprawie prawdziwego stanu ekosystemu Bałtyku przez ludzi odpowiedzialnych za badania i doradztwo naukowe oraz organizacje odpowiedzialne za zbieranie danych naukowych i dostarczanie ich do Komisji Europejskiej, aby podjął Pan stanowcze działania na forum Unii Europejskiej w celu wskazania winnych tej sytuacji i jej natychmiastowej zmiany, ponieważ naszym zdaniem była to główna przyczyną fiaska wszystkich podejmowanych od wielu działań naprawczych wobec ekosystemu Morza Bałtyckiego, co z kolei doprowadziło do całkowitego zniszczenia żywych zasobów morskich."
18 luty 2021 : 09:42 INFO RYBAK | Zgłoś
+8 Klony są zarejestrowane legalnie
Zgodnie z unijnym prawem za poprzedniego rządu minister Sawicki wprowadził polskie klony do unijnego rejestru rybackiego, to znaczy podpisał się pod tym bo całą akcję z klonami przeprowadzał inny urzędnik. Patologia i głupota najwyższej klasy ale zgodna z polskim i unijnym prawem. Ale jak już masz tyle energii dla ABW to złóż wniosek aby ABW przeczytała sobie program operacyjny 2007 -' 2013, tam jest o wiele więcej ciekawych rzeczy jak Sawicki wydawał unijne fundusze a właściwie je tylko podpisywał.
18 luty 2021 : 10:06 Anty Klon | Zgłoś
+1 taka prawda
Sawicki nie wiedział w jaki sposób powstają te klony fikcyjne wycinanie dziur w burtach i fikcyjne ograniczanie mocy silników .Sawicki myślał że z jednej dużej powstają dwie małe a tymczasem stara zostawała taka sama a druga zupełnie nowa .Możesz mi wierzyć ABW miało by co robić .Można wejść w spis łodzi PRS Można paść ze śmiechu niektóre silniki mają tak ograniczoną moc że nie miały by prawa pracować .
18 luty 2021 : 11:04 klon | Zgłoś
+4 KPA Kodeks Postępowania Administracyjnego
KPA wyraźnie mówi, że odpowiedzialność za niedopatrzenia urzędników spada wyłącznie na tych urzędników, bezczelność urzędników za rządów PO polegała na tym, że myśleli, że będą rządzić wiecznie.
18 luty 2021 : 11:24 Rybmor | Zgłoś
0 Przestępcy
Rządy PO były tak powszechnie przestępcze i karygodne, że po 5 latach rządów PiS więzienia pękają w szwach od skazanych przestępców.
18 luty 2021 : 13:03 UST_ | Zgłoś
+5 Nie popisuj się mądralo, jakbyś nie wiedział o co chodzi z polskim sądownictwem
wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/541666, skazany-za-zabojstwo-szefa-gangu-pershinga-ryszard -bogucki-dostal-odszkodowanie-sedzia-igor-tuleya-p ogranicze-tortur.html
18 luty 2021 : 13:09 Temida z PO | Zgłoś
-3 Prokuratur
No tak, nie dają rady, bo prokuratura Ziobry zasypała sądy taką ilością oskarżeń wobec przestępów ze PO, że sądy sparaliżowało.
18 luty 2021 : 13:45 UST_ | Zgłoś
+6 Znamy te sądy i znamy ich wyroki
najlepsze numery były jak Sawicki kazał zgnoić w sądach 82 armatorów a wszyscy sędziowie udawali, że nie znali notatki Wenerskiego, później sitwa wysyłała komorników, żeby zastraszyć rybaków do wchodzenia w de minimis, książkę można by napisać.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/25604-nie-bylo-przelowienia-dorszy-w-2007-roku
18 luty 2021 : 14:28 Karany | Zgłoś
+10 A kto wydawał klonom zaświadczenia o aktywności połowowej?
Pomyślałeś trochę w co pakujesz panów inspektorów? Najpierw się zastanów, zanim usiądziesz do klawiatury.
18 luty 2021 : 18:22 Klon klonów | Zgłoś
+2 Kto
A kto te klony kupował, rejestrował i ciągnął z nich kasę? Krasnoludki? Czy koledzy, z którymi w jednym porcie stoicie, po plecach się klepiecie i pewnie nie raz wódkę pijecie? Takie bezsilne szukanie winnych wszędzie, żeby tylko nie okazało się, że krętaczami są nasi koledzy, a my patrzymy i nic nie robimy.
18 luty 2021 : 19:14 Kolega | Zgłoś
+5 Klony rejestrował minister Sawicki
zgodnie z unijnym prawem, ale zawsze można do tego wrócić jak ktoś ciekawy.
18 luty 2021 : 19:22 Atak Klonów | Zgłoś
+1 Na siłę?
Swoje? Na siłę komuś wciskał? Nie. Do kogoś należały, ktoś je kupował czy klonował, potem rejestrował i trzepał z tego kasę. Nie, nie minister. Koledzy rybacy. Minister stworzył możliwości, ale pytanie brzmi kto i dlaczego je wykorzystywał?
18 luty 2021 : 21:38 Kolega | Zgłoś
+5 śmierdzi łapówkami
jak się tak bliżej przyjrzeć.
18 luty 2021 : 22:23 RCL | Zgłoś
+6 MIR skasował za dużo statków
Polska zobowiązała się wobec Unii do skasowania 40% floty rybackiej, MIR i administracja zrobiła taką nagonkę, że nadgorliwie skasowano 50% , klony wykorzystały tę sytuację a Sawicki dopasował się do wcześniejszych ustaleń z Brukselą i legalnie rejestrował klony, jeżeli ktoś wierzy, że robił to za darmo dla dobra Polski to gratuluję serdecznie samopoczucia.
19 luty 2021 : 12:43 To jest wojna | Zgłoś
+2 as
rybacy nie bo rybak jest za glupi kupowali i klonowali ci panowie co siedza wysoko na stolkach i ich kolesie oni wiedzieli juz kilka lat temu ze z klonow bedzie mozna doic pieniadze trzeba zainteresowac tym odpowiednie sluzby niech sie przyjrza blizej tej sprawie prania pieniedzy
27 luty 2021 : 11:01 do kolegi | Zgłoś
+15 Nikt nie kupował kolonów w ciemno
ustawka w Warszawie była oczywista, kloniarze od początku mieli to zagwarantowane.
20 luty 2021 : 09:05 Klonek | Zgłoś
+26 pytanko
Czy jeśli prezes ze swoją kobietą pracują w programie grupy gdzie jednoczesnie grupa podpisuje z nimi umowę o pracę to jest to zgodne z prawem? Czy muszą być ogłoszone na to konkursy czy np. pani iks kobieta prezesa może być jako pracownik ciągle wybioerana ? przecież prezes zarzadu nie moze chyba podpisac umowy z nia ani z samym soba . ma ktos jakies prawne namiary jak to jest czy moga byc takie powiazaniua bliskie? a jesli tak mozna to gdzie to musi byc ogloszone .
19 luty 2021 : 12:20 mmmmm | Zgłoś
+29 Pytanie jest lepsze
Czy taki "prezes" może wystąpić do Agencji z programem na powołanie przedstawiciela rybaków za blisko 1mln zł, nie informując jednocześnie wszystkich współudziałowców nie mówiąc już o rybakach, których podobno ten przedstawiciel ma reprezentować? Wszystko w tajemnicy przed wszystkimi i jeszcze kryteria w przetargu ustawione pod namaszczoną osobę z doktoratem. Od razu mówię, że ta osoba nie ma prawa reprezentować rybaków , co najwyżej może sobie reprezentować pana "prezesa".
Dla wszystkich zainteresowanych pensja takiego przedstawiciela to ok 12 tyś./miesiąc i fundusz na delegacje ponad 300 tyś. zł.
Reszta pieniędzy też w ciekawy sposób wydatkowana, no i oczywiście wiadomo kto będzie zatrudniony do obsługi tego programu.
19 luty 2021 : 21:46 Profesor | Zgłoś
+25 Są czasy dojenia, są czasy siedzenia
Taki już los człowieka
20 luty 2021 : 09:09 Sławomir Nowak | Zgłoś
+33 Patologia w Zrzeszeniach Rybackich i Producentów....
To co opisane i dzieje się w Darłowie a głównymi bohaterami są prezesi Rybackich Zrzeszeń i Producentów to nie dotyczy tylko Darłowa ale wszystkich związków od Wolina do Władysławowa aż po Mierzeje Wiślaną i wszędzie jest to interes rodzinny z powiązaniem kochanki, które prowadzą w tych instytucjach czołowe stanowiska, księgowych, sekretarek. Mam nadzieję że afera która się szykuje w Darłowskim Zrzeszaniu Rybackim otworzy worek Pandory z przekrętami towarzyszącymi od wielu lat.
20 luty 2021 : 09:07 Henryk7 | Zgłoś
+28 Trzeba rozgonić to całe towarzystwo wzajemnej adoracji
Helska siedziba zrzeszenia przynosi rocznie 200tyś strat.
20 luty 2021 : 10:32 info | Zgłoś
+16 Widziałeś ile much zmieści się na krowiej kupie?
Polską rybacką unijną krowią kupą od kilkunastu lat zarządza ten sam człowiek, który wie wszystko , komu dać, komu nie dać i dlaczego, ktoś wreszcie nie wytrzymał i maszynka ruszyła.
21 luty 2021 : 17:58 Long line | Zgłoś
+4 Papier
Papier wszystko przyjmie dziś są straty za miesiąc będą zyski w zależności kto co chce i gdzie zaksięgować
20 luty 2021 : 12:27 Posmak | Zgłoś
+14 Papier przyjmie
ale czy prokurator przyjmie?
21 luty 2021 : 15:21 Prorok | Zgłoś
+26 Wszystko się kręciło, dopóki były ryby
Jak Bruksela zamknęła połowy to grupy straciły podstawę statutowych działań ponieważ nic nie produkują, jest dobry moment żeby Unia rozwiązała wreszcie tę patologię do wyłudzania unijnych pieniędzy albo niech pokrywa teraz ich koszty, może sami członkowie pomogą?
20 luty 2021 : 13:57 Koło Brzegu | Zgłoś
-23 Jaka patologia, jakie kochanki, jakie złodziejstwo?
Jesu, przecież ten portal czyta cała Europa i pół Ameryki, , ludzie, jak tak można oczerniać Polskę? Takie rzeczy robi się po cichu.
20 luty 2021 : 14:13 Kasjer | Zgłoś
+12 Oczywiście
Oczywiście, każdy złodziej Ci powie, że kraść należy po cichu. Rozumiem, że należysz do tych którym zależy, żeby było cicho.
20 luty 2021 : 22:52 UST_ | Zgłoś
+14 W takiej Danii na przykład
W takiej Danii na przykład urzędnicy, którzy by dopuścili do takiej sytuacji i nie kontrolowali złodziejstwa w rybołówstwie siedzieliby w więzieniu 2 razy dłużej niż zwykły Duńczyk, takie tam mają prawo.
21 luty 2021 : 08:59 Ole Olsen | Zgłoś
+22 HaHaHaHaHaHaHa
Zaraz brzuszek mi pęknie.

DOOPY ZACZĘŁY SIĘ PALIĆ

Podobno pan "prezes " na szybko chce przyjąć wszystkich rybaków (wyrzuconych wcześniej z grup) do spółki.
Jak usłyszałem to myślałem , że zleję się ze śmiechu. Karma wróciła.
Najpierw zrobił z rybaków debili a teraz robi z siebie KLAUNA.
21 luty 2021 : 09:13 Profesor | Zgłoś
+4 Ale o kim mowa?
Bonie w temacie jestem
21 luty 2021 : 10:00 Robi | Zgłoś
+16 Chyba
chodzi o tego co katechował haki w piwnicy
21 luty 2021 : 10:27 Mystery | Zgłoś
+4 Podobno chodzi o prezesa
ale trzeba to sprawdzić.
21 luty 2021 : 13:14 Darlov | Zgłoś
+14 Propozycja
Może warto wysłać pismo do pana ministra żeby przyjrzał się sprawie w Darłowie i żeby wycofał uznanie grupy ?
21 luty 2021 : 10:25 Włóczykij | Zgłoś
+21 Jakie Darłowo?
To jest sterowana nagonka na wszystkie grupy producenckie, wszystkim, którzy będą zeznawać w prokuraturze i ABW radzę ujawnić, jak wyglądały kontrole departamentu prowadzone wobec jednostek podległych. Bez tego to za wszystko będą odpowiadały zarządy grup. Z prokuraturą i ABW dziś żartów nie ma, szczególnie gdy parasol ochronny gnije już 6 lat w opozycji.
21 luty 2021 : 13:13 Rybakowy | Zgłoś
0 Prawo? Sprawiedliwość?
Cytuję Rybakowy:
. Z prokuraturą i ABW dziś żartów nie ma, szczególnie gdy parasol ochronny gnije już 6 lat w opozycji.

Parasol od 6 lat gnije, a ABW i prokuratura Ziobry, przez SZEŚĆ LAT nie zrobiła NIC!! Ile lat potrzeba by w tym kraju nastało PRAWDZIWE Prawo i PRAWDZIWA Sprawidliwość?
21 luty 2021 : 16:23 PiS_ | Zgłoś
+5 Tu masz lekturę do rana
google.com/search?q=aresztowania+vat&rlz=1C1AVUA_enPL906PL906&oq=aresztowaia+VAT&aqs=chrome.1.69i57j0i13i30l2j0i8i13i30.22266j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8


https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/25604-nie-bylo-przelowienia-dorszy-w-2007-roku
21 luty 2021 : 19:03 Gawłowski | Zgłoś
0 Propaganda
Jak w tekturowym państwie Dobrej Zmiany: aresztowali w świetle kamer, a potem, po cichu musieli wypuścić. Skuteczność prokuratury to akty oskarżenia skierowane do sądów, a nie propagandowe aresztowania pod publiczkę, której potem nawet nie wie co się z tymi aresztowanymi dzieje. A aktów oskarżenia, prze SZEŚĆ lat, nikomu nie przedstawiono. Zwykła propaganda dla lemingów karmionych TVPiS.
21 luty 2021 : 22:42 PiS_ | Zgłoś
+10 Przesłuchania w prokuraturze
nie ma bata, że ktoś się wysypie, oni już mają swoje metody.
22 luty 2021 : 19:07 Bolo | Zgłoś
+10 Szwedzki Uniwersytet w Sztokholmie jest tak spanikowany, że rekomenduje zamknięcie tradycyjnych połowów rodzinnych w Szwecji
"Często rybacy rodzinni są bardzo aktywni w koniecznym utrzymaniu portu i we wszystkich wykonywanych tam czynnościach. Dla nas niezwykle ważne jest, aby porty prowadziły działalność, która łączy się z historią kultury, która stworzyła społeczności, w których żyjemy. Wszystko może opierać się nie tylko na żeglarstwie rekreacyjnym i turystyce, ludzie zarówno teraz, jak iw przyszłości muszą zobaczyć i zrozumieć kulturową historię rybołówstwa.

To nie rodzinne rybołówstwo przybrzeżne na niewielką skalę zniszczyło stada lub stanowi zagrożenie dla dorsza i morświnów. Wręcz przeciwnie, to właśnie połowy o niskiej intensywności są długoterminowym rozwiązaniem problemu połowów drapieżnych, zanikania zasobów i zubożenia środowiska."
23 luty 2021 : 09:59 Karol Gustav | Zgłoś
+15 +25Patologia w Zrzeszeniach Rybackich i Producentów....
Tylko właściwe organa, oczyszczą tę patologię.....

To co opisane i dzieje się w Darłowie a głównymi bohaterami są prezesi Rybackich Zrzeszeń i Producentów to nie dotyczy tylko Darłowa ale wszystkich związków od Wolina do Władysławowa aż po Mierzeje Wiślaną i wszędzie jest to interes rodzinny z powiązaniem kochanki, które prowadzą w tych instytucjach czołowe stanowiska, księgowych, sekretarek. Mam nadzieję że afera która się szykuje w Darłowskim Zrzeszaniu Rybackim otworzy worek Pandory z przekrętami towarzyszącymi od wielu lat.


Mister
22 luty 2021 : 21:10 Henryk7 | Zgłoś
+15 Teraz dopiero widać, komu są potrzebne programy środowiskowe, ptaki i śmieci.
Bo na pewno nie zwykłym rybakom.
23 luty 2021 : 09:41 10/10 | Zgłoś
+25 Nie tylko prokuratura ale i minister a może nawet premier, skoro już się zaczęło.
Prześwietlenie programów rybackich jest ważne także dla nowego ministra, żeby nie dał się znów wkręcić w te złodziejskie bzdury, to wstyd dla PiSu, że ciągnie głupotę po Platformie myśląc, że pomaga rybakom a tak naprawdę wiadomo komu. Dziś pomoc dla rybołówstwa ustaliła Unia Europejska w rozporządzeniach koronawirusowych z kwietnia 2020, to prosta zasada dni postojowych wymuszonych przez Unię rozporządzeniem o zakazie połowów pomnożonych przez 1500 złotych za dzień postoju ustalonych jeszcze przez ministra Sawickiego. Innej opcji na Bałtyku dziś nie ma, tym bardziej, że mamy jeszcze stary fundusz do wydania i cały nowy, który nie wiadomo dlaczego nie jest jeszcze uruchomiony.
23 luty 2021 : 10:22 Henryk 8 | Zgłoś
+11 Kolego dobrze prawisz
I co z tego. Rybacy jeszcze nie wydali poprzednich pieniędzy więc na razie nie myślą o bidzie. Jak się skończą środki z covida zaczną łazić po nabrzeżach i jeździć po strajkach. Teraz jest jeszcze ok. A ja im mówię tak jak zawsze. Będziecie skomleć u swoich prezesów kiedy ptaszki sraszki za 40 dychy. I tak będą waszymi dobrodziejami dając wam wasze pieniądze na chleb. A wy zamiast walczyć o miliardy własnych pieniędzy stajecie się żebrakami u wrót raju. Ale bardzo dobrze. Niech żyją prezesi organizacji. Mają łeb na karku to rządzą. Reszta niech klepie bidę. Bidni też są potrzebni. Dlatego rozum jest w cenie. Ale powiem wam coś co już wiadomo. Za dużo się nie spodziewajcie w tym roku od władzy. We wrześniu będziecie goli i weseli. A wtedy zacznie się narzekanie... I nic więcej. Jeśli się nie obudzicie już was nie ma z tymi limitami...
23 luty 2021 : 14:13 Kaktus | Zgłoś
+5 Żadnych rozmów z urzędnikami po Platformie
sprawy rybackie załatwiać z ministrami, posłami PiSu z wybrzeża a najlepiej z samym premierem Morawieckim, Platfusy nie są nauczone, jak wygląda polityka rybacka Brukseli i jednego ministra od rybołówstwa już mają na rozkładzie.
23 luty 2021 : 17:24 Henryk 8 | Zgłoś
-4 Właśnie o tym mowi
Z jakim ministrem gdzie tobie smrodzie do butów ministra??? Jawne załatwianie spraw w ministerstwie równa się kominiarzom o 6 rano!!!tak to się odbywa w państwie prawa.? I z tym koniec najwyższy pan Jarosław papiery ma już na stole
23 luty 2021 : 17:53 Obywatel x | Zgłoś
+5 JJuż było kilka spotkań rybaków z ministrem, ale skąd ty masz to wiedzieć jak ty nie z tej bajki?
bez platformianych oszołomów, i tak będzie dalej
23 luty 2021 : 18:25 12 m | Zgłoś
0 Kto w końcu zrobi porządek z przelawianiem? I za przyzwoleniem portach
***** ***
23 luty 2021 : 16:18 Obywatel x | Zgłoś
+8 Czekam na wiatr co rozwieje..
Kto gdzie i za co dyma to wszyscy wiedzą. Pytanie na ile są pewni siebie? Żeby z boku kuku się nie przyjechało..
23 luty 2021 : 17:22 Obywatel x | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter