Rybołówstwo

Aż 13 z 26 dostępnych na Atlantyku i Morzu Północnym stad ryb będzie w przyszłym roku miało zmniejszone limity połowowe. Komisja Europejska opublikowała już wstępną propozycję limitów na 2021 rok. Ostateczna decyzja zapadnie w połowie grudnia.

Wiadomo, że zmniejszone zostaną połowy żabnicy, morszczuka europejskiego, smuklicy, homarca, gładzicy, rdzawca i soli. Zwiększenie o 5 procent dotyczy połowów ostroboków w wodach iberyjskich oraz soli o 12 procent w cieśninie Kattegat.

Komisja Europejska przedstawia wniosek dotyczący 23 całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) na 2021 r. Kierując się opiniami naukowymi, Komisja proponuje zmniejszenie kwoty połowowej dla 13 stad, jednocześnie zwiększając ją dla ostroboka w wodach iberyjskich i soli w cieśninie Kattegat odpowiednio o 5% i 12%. Uprawnienia do połowów, czyli całkowite dopuszczalne połowy (TAC), to kwoty ustalone dla większości komercyjnych zasobów rybnych Europy w celu utrzymania ich w dobrym stanie lub pomocy w powrocie do niego, przy jednoczesnym zapewnieniu dobrobytu rybaków i kobiet. W ramach wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) państwa członkowskie UE są prawnie zobowiązane do zarządzania zasobami rybnymi na zrównoważonym poziomie – czytamy w komunikacie KE opublikowanym po wstępnej decyzji.

Dzisiejszy wniosek pokazuje nasze zaangażowanie w ochronę różnorodności biologicznej na morzu, która jest podstawą rozwoju naszych społeczności przybrzeżnych. Naukowcy zalecają nam ustalenie niższych limitów połowowych dla wielu naszych stad i postępujemy zgodnie z tą radą. Wyznaczenie odpowiedzialnych limitów połowowych zapewni naszym ekosystemom zdrowie, a sektor rybołówstwa zyskowność, nawet w obliczu krótkoterminowych cięć. Jest to nasza zasada przewodnia również w negocjacjach z naszymi międzynarodowymi partnerami - powiedział Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa.

Podczas posiedzenia przedstawiciele Komisji Europejskiej odnieśli się również do stada dorsza, którego połowy zostały na 2021 rok wstrzymane na Bałtyku. Tak samo ma się dziać na Atlantyku i Morzu Północnym.

Komisja proponuje również kontynuowanie istniejących środków ochronnych, aby zapewnić, że ilość dorsza w cieśninie Kattegat powróci do bezpiecznego poziomu. Zgodnie z opinią Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES), że w odniesieniu do tego stada nie należy prowadzić ukierunkowanych połowów, Komisja ustali kwotę połowową wyłącznie dla przyłowów. Rybacy na tym obszarze muszą stosować selektywne narzędzia połowowe, które ograniczają lub unikają przyłowów dorsza, lub elektroniczny monitoring w celu zapobiegania nielegalnym odrzutom – czytamy w dalszej części komunikatu.

Warto dodać, że w trakcie posiedzenia ustalono również całkowite dopuszczalne połowy, które zostaną ustalone we współpracy z krajami spoza UE, takimi jak Wielka Brytania i Norwegia.

Wniosek Komisji opiera się na opinii naukowej Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). W przypadku stad z pełną oceną naukową Komisja proponuje poziomy połowów zgodne z maksymalnym podtrzymywalnym połowem (MSY). W przypadku stad, dla których dostępnych jest mniej danych, Komisja opiera się na zaleceniach zapobiegawczych ICES. W przypadkach, w których Międzynarodowa Rada Badań Morza nie zaleca połowów, Komisja albo proponuje niewielką kwotę połowową dla rybołówstwa naukowego, aby zapewnić ciągłe gromadzenie danych, albo ogranicza połowy do przyłowów.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

+4 Morze
Proszę o artykuły dotyczące morza bałtyckiego
28 październik 2020 : 16:18 Baltykk | Zgłoś
+7 Idą czasy poważnych działań, koniec brukselskiego bełkotu
W przyszłym tygodniu rozpocznie się składanie indywidualnych wezwań przedsądowych w sprawie działań Komisji Europejskiej w związku ze złamaniem przez UE art. TFUE , wezwania będą składane przez rybaków i wędkarzy, załączone będą wszystkie dostępne dowody na zniszczenie przez UE zasobów ryb na Bałtyku łącznie z "Notatką Wenerskiego" i rozporządzeniem 804/2007. Wezwanie jest wstępnym działaniem przed złożeniem skargi do TSUE. Treść wezwania zostanie nagłośniona we wszystkich dostępnych mediach polskich i zagranicznych. Wezwanie będą składali indywidualnie armatorzy wędkarstwa komercyjnego oraz armatorzy rybołówstwa komercyjnego.
28 październik 2020 : 16:19 Konkrety | Zgłoś
+4 Realizacja planu
Kolejny aspekt by poròznic społeczeństwo morskie że to wędkarze wyłapali albo na odwrót rybacy . Skoncentruj cię sie na tym alby to odpowiednie osoby poniosły odpowiedzialność
28 październik 2020 : 16:39 Helski | Zgłoś
+4 Wielka Brytania
Wielka Brytania ma jedną propozycję, kołchoz won z brytyjskich łowisk.
29 październik 2020 : 00:16 Lwie Serce | Zgłoś
+1 TO KOGO WYPĘDZISZ???
z bałtyku? Niemca? Szweda? czy Łotysza? a może Finom zabrońmy łapać pasze.
Wolnoć Tomku w swoim domku !!!!!
Przestańcie walczyć z wiatrakami . Weź się jeden z drugim do roboty.
29 październik 2020 : 07:33 Gienek z warmi | Zgłoś
-7 RYBAK.PL
Polar jedzie się rozładować Gwineton leci się załadować a cała reszta na łowisku. Boli co?
Buduj 40 m jednostkę i jedz też na ryby. Nie masz takiej bo cię nie stać? to zamknij jadaczkę i skup się na tym co masz, albo na tym co dostałeś z UE czyli w tym roku jakieś 350 tys. zł
czekam na hejt!!!!!
29 październik 2020 : 07:47 aloizy bimber | Zgłoś
+11 Gęsto
A na polskich wodach aż gęsto od rufowców z Władka, Helu, Kołobrzegu czy Jastarni. Wszyscy orzą za paszą i razem wywalają z morza na mączkę więcej ryb niż te mityczne, skandynawskie paszowce.
29 październik 2020 : 08:16 UST_ | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter