Rybołówstwo

Resort gospodarki morskiej przewiduje, że do końca drugiego kwartału wypłaci rekompensaty dla armatorów wędkarskich poszkodowanych przez zakaz połowu dorsza na Bałtyku. Na ten cel zarezerwowano 20 mln zł.

W związku z trudną sytuacją rybaków rekreacyjnych zapewniamy, że przygotowaliśmy kwotę 20 milionów złotych na wypłatę rekompensat właścicielom jednostek w związku z zakazem połowu dorsza obowiązującym od początku 2020 roku - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa Michał Kania.

Dodał, że wypłata odszkodowań będzie uzależniona od stosownych aktów prawnych, które są opracowywane w resorcie.

Przewidujemy, że pieniądze zostaną wypłacone do końca drugiego kwartału obecnego roku - zapewnił rzecznik.

Armatorzy, którzy zajmowali się rekreacyjnym połowem dorsza domagają się m.in. dymisji ministra Marka Gróbarczyka. Znaleźli się oni w ciężkim położeniu po decyzji władz UE, które wprowadziły zakaz połowu dorsza na Bałtyku, także rekreacyjnego. Rygory zostały wprowadzone w związku z fatalnym stanem populacji tego gatunku w wodach Bałtyku.

Na początku kwietnia Michał Niedźwiecki ze Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego w rozmowie z PAP tłumaczył, że armatorzy nie otrzymali obiecanej przez resort pomocy finansowej. Chodzi o możliwość złomowania jednostek, stworzenia osłony na czas opracowania przepisów przez ministerstwo i rekompensat dla załóg. Ich zdaniem na zaspokojenie tych roszczeń potrzeba ok. 150 mln zł.

Niedźwiecki zapowiadał też, że po ustąpieniu obostrzeń wynikających z koronawirusa, statki należące do armatorów wędkarskich będą znów blokować porty.

Resort gospodarki morskiej informował, że zwrócił się wraz z innymi państwami UE do KE o wypracowanie propozycji pakietu zawierającego niezbędne zmiany w Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim, które miałby dotyczyć także armatorów rekreacyjnych. Przyznało jednak, że sytuacja związana z koronawirusem komplikuje obecnie wypracowanie odpowiednich rozwiązań na szczeblu unijnym.

Armatorzy wskazywali, że KE informowała ich wcześniej, iż nie będą mogli oni liczyć na pomoc finansową z Unii. Problemem jest to, że wielu z nich to byli rybacy, którzy na przebranżowienie się otrzymali już wsparcie Wspólnoty.

W listopadzie ub.r. w ramach protestu 92 morskie jednostki wędkarskie przez dwie godziny blokowały porty na środkowym Pomorzu. Armatorzy zapowiedzieli wówczas, że w razie niespełnienia ich postulatów może dojść do zablokowania strategicznych portów, jak Port Północny, Baza Kontenerowa, wejście do Gdańska i Gdyni, blokowanie promów oraz bazy paliw płynnych LNG w Świnoujściu.

autor: Michał Boroń

 
+12 ????????
I co teraz brac nie brac ?
24 kwiecień 2020 : 12:55 Wital | Zgłoś
-1 Niestety
Już nie masz co brać. Przehulali i muszą dodrukować.
24 kwiecień 2020 : 18:57 Pinio | Zgłoś
+4 Ojciec, brać?
Brać.
24 kwiecień 2020 : 20:44 Kmicic | Zgłoś
-4 Już obiecali
Raz obiecali do końca marca teraz do końca czerwca jaki ten grobarczyk ma tupet tak kręcić ludzi
24 kwiecień 2020 : 16:04 Maly 17 | Zgłoś
-10 Propozycja
Mam pytanie do Pana .osła ministra Gróbarczyka , czy za 150 tys zł odejdzie Pan z zawodu? My wędkarze morscy , chociaż pozostawieni przez Pana na pastwę losu bez żadnej pomocy finansowej weźmiemy pożyczki u Bociana i zrzucimy się razem na te grosze dla Pana. I jak? Skacze Pan z radości? Pewnie nie , bo dla Pana to kilku miesięczne pobory. O czym może rozmawiać obżartuch z głodnym? Pytanie retoryczne. To jest właśnie wasze prawo i wasza sprawiedliwość. Żałosne ;(
24 kwiecień 2020 : 18:50 Zdechły dorsz | Zgłoś
+6 Resort
Tu nie ma nic o odejsciu z zawodu jest o rekompensacie za zakaz polowu dorsza na Baltyku .
24 kwiecień 2020 : 19:12 Szejk | Zgłoś
+3 Żałosne
U ciebie na ślunsku g..o wiedzą tak jak i ty więc według starej zasady kic z dala się nie w......la.
24 kwiecień 2020 : 19:24 Kotwica zardzewiała | Zgłoś
+12 Gościu się wysypał
Zdechły dorsz albo się zapomniał i niepotrzebnie wygadał albo już całkiem nie ogarnia, ale to tak właśnie miało być, kilku bystrych panów ze świecznika chciało chwycić kilka dużych baniek i odejść bez pożegnania z mniejszymi kolegami, teraz dostaną wszyscy po równo.
24 kwiecień 2020 : 19:48 Żenua | Zgłoś
+4 prawda
Haha bez kitu
24 kwiecień 2020 : 21:49 Andzej S | Zgłoś
+10 Chamstwo i głupota
Nie jest wykluczone, że gwałtowna obniżka kwoty dla wędkarzy jest wynikiem ich chamstwa i głupoty oraz politycznego szaleństwa, twoi koledzy powinni ci za to podziękować jakimś kijem.
24 kwiecień 2020 : 19:41 Kowalski. | Zgłoś
+1 gosc
nie zadnego osla bo cie znajda i odpowiednio ukaza za twój wpis także uwazaj
25 kwiecień 2020 : 08:23 as | Zgłoś
+16 Wedkarze przestancie
Kto wam wmowił że polski rzad ma wam zaplacić za wykasowanie jednostek. Kto ma zaplacić za decyzję UE _ polski podatnik? Z jakiej racji takie stawki? Opanujcie się bo myślicie że polski minister, polski obywatel i podatnik to przyslowiowy jeleń. Pretensje do garbatego że ma dzieci proste. A jak kupywałeś jednostke wedkarską to ktos ci obiecywał taka oslonę socjalną albo udzial w funduszu rybackim. Jaj sobie nie robcie.
24 kwiecień 2020 : 19:27 Daro | Zgłoś
-4 PISIA SEKTA
Wyznawca sekty poznaję? Tylko w was jest tyle zazdrości i nienawiści.
24 kwiecień 2020 : 19:35 Lolek z nad morza | Zgłoś
+3 Sami sobie wmówili
usiedli na piwie w knajpie i wymyślili, że polski podatnik sfinansuje likwidację ich firm za miliony.
26 kwiecień 2020 : 10:44 Rocky | Zgłoś
+20 panie niedzwiedzki
panie niedzwiedzki za mało pieniazkow z olbrzymiego obiektu turystycznego byscie sie wstydzili prosic o rekompensaty biezcie ludzi na polowy belony i inych ryb a nie strugacie biedaków a macie na zatrudnieniu na jednostkach samych emerytów za kturych nawet zusu nie placicie masakra ..widze masaze w lechu nie ida pizal sie boze przyglupy
24 kwiecień 2020 : 20:29 roman z lebienca | Zgłoś
+1 Uwaga!!!
Tutaj nikt który piszę nie jest anonimowy pamiętajcie..
24 kwiecień 2020 : 21:32 Ip | Zgłoś
0 Ale to już byłoP
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/44254-mgmizs-jest-porozumienie-z-wlascicielami-kutrow-wedkarskich
25 kwiecień 2020 : 00:57 Maly 17 | Zgłoś
+1 Gdzie można przeczytać pełną treść porozumienia z 16 stycznia?
Proszę o tekst lub link.
25 kwiecień 2020 : 08:45 Jacy | Zgłoś
-8 Złomowanie
Minister nie mówi o odszkodowaniu 150 000 tylko za te pieniądze każe zezłomować jednostki wędkarskie i tu jest problem - jednostki warte wiele więcej , koszt złomowania w zależności od materiału od 20-160000 zł za jednostki 24 metrowe drewno oblaminowane, wiec odszkodowanie niewielkie zadowolony może być bułeczka znany w kręgach - zezłomuje statek drewniany z niecałymi 8 metrami drewniany. Weźmie na przyczepkę i potnie pod domem, minister pinokio zaproponował odszkodowanie za złomowanie w równiej kwocie dla wszystkich nie ważne czy 5 metrów czy 30 metrów. Kabaret
25 kwiecień 2020 : 01:06 Maly 17 | Zgłoś
+13 Biznesmen z ciebie jak z koziej buzi trąba
Wartość kutra to nie są milionowe rachunki kosztów i inwestycji, które w niego wsadziłeś tylko jego obecna wartość rynkowa, dziś jest to wartość kopalni węgla, w której nie ma węgla, dlatego nawet jedna złotówka wsadzona w twój kuter to jest wydawanie pieniędzy w błoto, szanuj zatem ofertę rządu bo jest to i tak kosmos i nic więcej nie dostaniecie. Chyba, że z Unii Europejskiej. Oferta rządowa dla małych statków jest wyraźnie atrakcyjna więc nie zanosi się raczej, żeby was poparli na proteście, zostaje wam tylko Bruksela jako źródło większej kasy.
25 kwiecień 2020 : 08:37 Jarema | Zgłoś
-6 Moim zdaniem
Decyzja o zamknięciu Bałtyku dla połowów dorszowych nie zapadła w UE jednoosobow, kraje nadbałtyckie musiały wyrazić na to zgodę. Polska też się na to zgodziła. Zobowiązała się równocześnie na pokrycie strat gospodarczo- społecznych podmiotom, które z tych połowów korzystały. Rybacy komercyjni dostali, czy też dostaną rekomensaty. Rybacy rekreacyjni zostali pominięci. Inne kraje np. Niemcy przeznaczyły na ten cel znaczne kwoty, nasz rząd ma to w dupie. Dlatego też domagamy się sensownych odszkodowań za utracone dochody. Nasze statki straciły na wartości nie ze względu na to, że nie ma dorsza w Bałtyku,a na to ze Bałtyk jest zamkniety na połowy dorszowe. A co do pieniędzy z UE, to nie są one produkowane przez Unie, tylko pochodzę one ze składek krajów członkowskich. A Polska na te składki bierze z pieniędzy podatników, czyli też z naszych.
25 kwiecień 2020 : 17:44 Krzysztof1 | Zgłoś
+2 Argument dopłat rządowych do niemieckiego wędkarstwa to jest konkret, który mnie przekonuje.
Musisz tylko podać link do tej informacji, może być po niemiecku.
25 kwiecień 2020 : 17:57 Krzychu | Zgłoś
+3 zamiast linku dostałeś minusa
Pewnie od Giżanowskiego, który usuwa wpisy na fejsbuku zamiast dyskutować
26 kwiecień 2020 : 08:49 Janusz. | Zgłoś
+3 Zachodni
Tyle, że Niemcy lowia dorsza zachodniego, a tam nie ma zakazu. O co tu chodzi?
26 kwiecień 2020 : 10:11 Krzyś | Zgłoś
+7 Kasa
Posiadam kartę wędkarską od 25 lat a od pięciu wykupuje zezwolenie na połowy morskie z brzegu wiec tez jestem rybakiem komercyjnym ostatnio zbieramy wszystkich poszkodowanych Jest nas już 450 osób nie licząc naszych żon i dzieci MYŚLE ze też dostaniemy po bance
25 kwiecień 2020 : 19:40 Ziomek | Zgłoś
-1 śledz
jak zablokujecie porty albo inne akcje partyzanckie zrobicie to dostaniecie.
25 kwiecień 2020 : 20:51 WentkaszSłotkihMuż | Zgłoś
0 Bańka
Ja moge Tobie podarować bańkę oleju, w głowie to za dużo go nie masz.
26 kwiecień 2020 : 19:48 Max | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter