Rybołówstwo

Znamy już szczegóły protestu i blokad portów, które w przyszłym tygodniu planują zorganizować armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego. Protest to ich ostatni krzyk ratunku o pomoc w utrzymaniu załóg i firm. Zdaniem wędkarzy morskich Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej, od stycznia nie wywiązał się z żadnego z ustaleń, które z nimi zawarł.

Sztab Kryzysowy Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego obserwując z dużym niepokojem trwające od kilku miesięcy działania Ministra Marka Grabarczyka wzywa Pana Premiera do zażegnania kryzysu Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego. Strona rządowa nie wywiązała się̨ z ustaleń́ Porozumienia z dnia 16.01.2020. Żaden z 3 postulatów mający zapewnić byt naszym rodzinom i rodzinom naszych załóg nie został spełniony - czytamy w liście otwartym, który 22 kwietnia opublikowali przedstawiciele Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego.

Kilkukrotnie prowadziliśmy dialog ze stroną ministerialną. Zostaliśmy potraktowani lekceważąco i niepoważnie przez ministerstwo proponujące kwotę̨ niewystarczającą na pokrycie bieżących zobowiązań́. Konsekwentnie realizowano plan mający spowodować jak największy upadek naszych przedsiębiorstw.

Wędkarze żądają od ministra spełnienia poniższych postulatów:

  • wypłaty odszkodowań dla armatorów jednostek rybołówstwa rekreacyjnego za wprowadzenie zakazu połowy dorsza od 01.01.2020r.
  • rekompensat dla załóg z tytułu utraty stanowisk pracy
  • możliwości trwałego wycofania jednostek rybołówstwa rekreacyjnego z prowadzonej działalności (złomowanie).

Zdaniem przedstawicieli sztabu wszystkie działania ministerstwa były tylko pozorowane i nie przyniosły żadnego rozwiązania.

Przypominamy, że od 4 miesięcy nie mamy z czego żyć i jesteśmy bankrutami. Rażąco niesprawiedliwe jest traktowanie Rybołówstwa Rekreacyjnego w stosunku do Rybołówstwa Komercyjnego. Żądamy równego traktowania wszystkich tak, jak na to zasługują̨. Nie jesteśmy w stanie dłużej zaspokajać́ podstawowych potrzeb nie mówiąc o kredytach, które mamy i opłatach związanych z utrzymaniem naszych jachtów - czytamy w liście.

Dlatego wędkarze morscy w przyszłym tygodniu planują protest. W terminie 27-28 kwiecień́ 2020 roku zostanie przeprowadzony pasywny protest w porcie Władysławowo, polegający na oflagowaniu i wywieszeniu bannerów protestacyjnych na ok. 100 jednostkach rybołówstwa rekreacyjnego.

Poczynając od dnia 29 kwietnia 2020 roku od godzin porannych do odwołania zostanie rozpoczęty protest jachtów komercyjnych rybołówstwa rekreacyjnego na akwenach portów i awanportów Gdynia, Gdańsk, Świnoujście.

Jednocześnie Sztab Kryzysowy Rybołówstwa Rekreacyjnego oświadcza, ze jednostki Straży Granicznej, Policji, Wojska oraz Ratownictwa Morskiego Bedą mały zapewnione i niezakłócone przejście na tych obszarach wodnych.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+13 Rrr
Trochę dziwne postulaty dotyczące ochrony pracowników skoro pracownicy już dawno zostali pozwalniani.
23 kwiecień 2020 : 06:48 Realia | Zgłoś
+12 gosc
utrzymanie jakich zalog jak tam sami emeryci plywaja
23 kwiecień 2020 : 08:18 as | Zgłoś
+1 Brak słów
Tak jak wszyscy Polacy to pijacy?!!
25 kwiecień 2020 : 09:33 Armatorowa | Zgłoś
0 Brak słów
Te postulaty zostały postawione w grudniu zeszłego roku, jak widać nasz rząd działa expresowo, do dziś 25.04.2020 nie wystosował żadnego aktu prawnego.
25 kwiecień 2020 : 09:18 Armatorowa | Zgłoś
0 Pieniądze WYPŁACAĆ wszystkich
RZĄD NIE ZABRANIA WAM PRACOWAĆ MACIE PRAWO POŁAWIAĆ INNE GATUNKI POZA DORSZEM DEMAGOGIA I SZALBIERSTWO PRZED WYBORAMI ,ZWRÓĆCIE SIĘ DO TUSKA NIECH WAM ZAŁATWI PIENIĄDZE NA PRZEKÓR PIS-OWI
29 kwiecień 2020 : 11:31 podatnik | Zgłoś
+13 Czarowanie
Jezeli byly jakies ustalenia u premiera to miniester bez jego zgody nie zmieni nawet przecinka .To w jakim miejscu jestescie teraz to zaplanowane juz dawno bo kasa dla was jest rozdana.Macie male mozliwosci media rzadowe zniszcza was macie przyklad lodki ile zawisci i pazernosci bo piniadze sa ich i juz. Dzis nie jest pora na kasacjie ale rekompensaty za zakaz polowu dorsza dla armatorow i zalogi nalezy sie jak psu micha. Mozliwosc polowu jezeli ktos chce rejsy rekreacyine blokady zastana wykorzystane przeciwko wam bedziecie mieli znaczna czesc spoleczenstwa przeciwko tvp zrobi swoje . Pod rozwage sztabu kryzysowego mala lyzeczka ale zawsze bo chochla mozna sie udlawic
23 kwiecień 2020 : 10:10 Kora | Zgłoś
+1 Psu micha
Należy to się Im kontrola skarbowa za 10 lat wstecz
23 kwiecień 2020 : 12:23 Gregor 6701 | Zgłoś
+9 Tak
No Gregor nareszcie masz racje kontrola skarbowa natychmiast bedziesz musial wykazac skad masz auto dom za co smigasz na wczasy bo nie z rybalki. Bo to co wykazales kwalifikuje cie do zapomogi ty juz wiecej nic nie pisz bo zrobisz kolegom krzywde i nigdy juz nie zrobicie wyladunku w nocy po cichu bez ewidencji.
23 kwiecień 2020 : 13:52 Swierk | Zgłoś
0 Zabolało???
Zabolało , miało zabolec
23 kwiecień 2020 : 14:31 Gregor 6701 | Zgłoś
+9 Bedzie bolalo
Jak skarbowka policzy ile ryb wykazales jakie sa kaszta utrzymania oplaty portowe paliwo no i zaloga chyba ze jak wiekrzosc masz przypadkowych meneli na kazdy rejs innych ale ty pewnie jestes uczciwy i masz zaloge zarejstrowana placisz podatek od ilosci zlapanej ryby nie z najnizszej krajowej. No i czyms musisz lowic sprzet nie jest tani siatki linki bojki kotwice haki oplaty za klarowanie jak to policza przez twoje dziesiec lat to do konca zycia bedziesz splacal skarbowke nie majac nawe gdzie mieszkac. Jeszcze remonty odbiory awarie i to wszystka za te kilka skrzynek ryby ktore deklarujesz cuda na kiju
23 kwiecień 2020 : 14:56 Swierk | Zgłoś
+1 Bez paragonu
Dokładnie za te rejsy i kasowanie opłaty przez szyper przed wyplynieciem
23 kwiecień 2020 : 14:40 Jacek placek | Zgłoś
+3 Detal
Oczywiscie ty masz kase fiskalna jak sprzedajesz na torebki kazdemu wydajesz poragon jak skrzynka to nawet dwa paragony ty jestes uczciwy tylko oni nie. Kuter wedkarski ma kase fiskalna i wydaje paragony ilosc osob musi sie zgadzac z deklaracja zgloszenia do bosmana .A tak przy okazji ile wam placa za hejt bo nie chce mi sie wierzyc zebyscie byli takimi idiotami.
23 kwiecień 2020 : 15:18 Sola | Zgłoś
-2 Ameba bezmózga
A tobie piącha w ryj pisi wieprzu.
24 kwiecień 2020 : 19:21 Pinio | Zgłoś
+8 Związkowcy wędkarscy coś kręcą
Byli u premiera i premier wpisał ich do unijnego funduszu rybackiego ale oni to zlewają, wolą się kasować zamiast pieniędzy

Pismo ministra z 31 marca 2020 roku ( fragment)

"Decyzją KPRM (premiera Morawieckiego) armatorzy statków wykorzystywanych do połowów rekreacyjnych zostali uwzględnieni w projektowanej zmianie Programu Operacyjnego 'Rybactwo i Morze" na lata 2014- 2020 (PO RYBY 2014 - 2020). Jeżeli przedmiotowa zmiana PO RYBY 2014-2020 zostanie zaakceptowana przez Komisję Europejską do branży rybołówstwa rekreacyjnego niezwłocznie zostaną skierowane środki z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego"

Całe pismo jest w posiadaniu Michała Niedźwieckiego

Pytanie- dlaczego przed dziennikarzem zatajono to pismo?
23 kwiecień 2020 : 14:26 Kolberger | Zgłoś
+1 Jeżeli
Jeżeli...
23 kwiecień 2020 : 17:29 UST_ | Zgłoś
+1 Brak słów
Jak można zataić coś co nie istnieje? Zostaliśmy ujęci w budżecie? W takie napisy i robienie medialnej otoczki ministerstwa, że "coś robią" - to nikt nie wierzy! Proszę o oficjalne pismo do Stowarzyszenia! Nie mówiąc już o aktach prawnych w sprawie pomocy, których do dziś nie wystosowali! Realnie nie mają nic to zaoferowania i to jest fakt! Kłamiesz człowieku!!! Pewnie z polecenia ministerstwa!
25 kwiecień 2020 : 09:31 Armatorowa | Zgłoś
-4 Jakie połowy
Ludzie, - a co wy chcecie łowić????? - dorszyki po 20-35 cm????, - prawda jest taka że Bałtyk jest masakrycznie przełowiony, z wielu względów - połowy paszowe, rybacy, i wędkarze, niekontrolowane rozmnożenie się fok, itd, inna sprawa że Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, z tego względu że jest morzem zamkniętym, nie ma częstej wymiany wód, z Atlantyku, tzw. wlewy, - stado wschodnie dorsza się nie odrodzi, bo 4lata to za mało czasu, i o wiele lat za późno.
23 kwiecień 2020 : 11:27 Kim Un Yest | Zgłoś
+4 Biedactwa
Przez lata całe zatrudniali emerytów na czarno albo 1/5 etatów, zero składek ZUS. Zero pit 4 bo kasa do ręki po rejsie a który z wędkarzy dostał paragon fiskalny?????? Na burcie 20 na kasie 12. Szanowny Urząd Skarbowy niech sprawdzi ilości osób deklarowanych do kapitanatu i SG przed wyjściem i raport z kasy fiskalnej. A teraz chcą rekompensat???? Z naszych podatków?
23 kwiecień 2020 : 12:21 Gregor 6701 | Zgłoś
+4 Tylko ja
Gregor przestan sie osmieszac przciez ty opisales proceder wiekszosci z was z tego wynika ze siatkarze to przestepcy podatkowi zyjacy na koszt podatnika to znaczy nasz. Zaden z tych geniuszy na tym forum nie ma i nigdy nie miał pojecia o uczciwej pracy na morzu jestescie szkodnikami zerujacymi na pracy innych. Ja juz widze jak ty oplacasz ZUS zalogi od ryby ciekawe jaka beda miec emeryture jak placicie do lapy po rejsie. Wy uwazacie ze za nic nie robienie i oszustwa fiskalne nalezy wam sie kasa nasza kasa cos zwami jest nie tak do roboty a nie zebrac a od naszych pieniedzy wara.
23 kwiecień 2020 : 19:48 Man | Zgłoś
+10 Oni sa biedni
Smiech na sali .... oni sa biedni . Przeciesz to sa wlasciciele moteli hoteli czy smazalni tu i tam restauracji . I slusznie ktos juz tam napisal to byla jedna z wiekszych szarych stref w Polsce . Miliony za zlomy taki powien by tytul artykolu . Wedkarze morscy ta nazwa to nadurzycie , armatorzy jednostek turystycznych - tak uczciwie piwinno sie ich nazywac .
23 kwiecień 2020 : 12:38 Janek 50 | Zgłoś
+3 fajne? te strajki.
Protestować to pod sejm a nie zwykłym ludziom robotę blokadami utrudniać.
23 kwiecień 2020 : 12:47 Jasno | Zgłoś
+14 Bałtyk czeka na gospodarza
Na polskich rybaków spadła ostatnio seria ciosów ze strony Unii Europejskiej oraz związanych z sytuacją epidemii koronawirusa. Unia swoją polityką rybacką zniszczyła ekosystem nie tylko dorsza, ale cały łańcuch pokarmowy Bałtyku. Do tego wprowadziła zakaz działalności gospodarczej i to jest główny problem wszystkich rybaków na Bałtyku

prk24.pl/47706956/grzegorz-halubek-rybolowstwo-jest-w-fazie-oczekiwania-na-powrot-do-normalnosci
23 kwiecień 2020 : 14:09 Koszalin | Zgłoś
0 GH
GH to przypadek medyczny, a i medycyna jest bezradna. Nie ma co z nim wiązać już jakichkolwiek nadziei na cokolwiek.
23 kwiecień 2020 : 21:15 Słupsk | Zgłoś
+1 proste dla dziecka
to ty jestes beznadziejnym przypadkiem , jezeli nie rozumiesz tak prostych rzeczy o ktorych mowi
24 kwiecień 2020 : 05:56 przedszkolak | Zgłoś
0 Rozumiem
Najgorsze, że rozumiem i wiem jakie bzdury wygaduje i co wmawia "ciemnemu ludowi". Niestety, medycyna jest bezradna.
24 kwiecień 2020 : 06:21 Słupsk | Zgłoś
0 Facet jest ichtiologiem
a ty kim jesteś?
24 kwiecień 2020 : 12:17 UST_ | Zgłoś
+4 Ile tu jadu
Ludzie opanujcie się, trochę empatii. Można kogoś nie popierać ale dajcie wędkarzom powalczyć o swoje interesy. Czytać się tego nie da ile tu zawiści.
23 kwiecień 2020 : 14:43 tata | Zgłoś
-5 Zlom
Rybak na kuter wędkarski odszkodowanie za rezygnację z łowienia teraz zakaz połowu odszkodowanie za brak rejsów na pusty balkyk A kogo to obchodzi ze *****zy połowie Bolko 0.5kg!
23 kwiecień 2020 : 14:47 Armator kutra | Zgłoś
+4 Google- 'Brudny Bałtyk"
Cytuję Kim Un Yest:
Ludzie, - a co wy chcecie łowić????? - dorszyki po 20-35 cm????, - prawda jest taka że Bałtyk jest masakrycznie przełowiony, z wielu względów - połowy paszowe, rybacy, i wędkarze, niekontrolowane rozmnożenie się fok, itd, inna sprawa że Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, z tego względu że jest morzem zamkniętym, nie ma częstej wymiany wód, z Atlantyku, tzw. wlewy, - stado wschodnie dorsza się nie odrodzi, bo 4lata to za mało czasu, i o wiele lat za późno.


Zanieczyszczone morze- no to podaj jakie to substancje zanieczyszczają obecnie Bałtyk i pokaż też poziomy tych zanieczyszczeń, konkretnie
23 kwiecień 2020 : 17:04 Jacent | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter