Rybołówstwo

Rybołówstwa otrzymały propozycję sześciomiesięcznego przedłużenia standardowych terminów procesu oceny i certyfikacji według Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC. Takie kroki organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) podjęła po raz pierwszy w swojej 22-letniej historii, co odzwierciedla ogromne wyzwania, jakie pandemia stawia przed przemysłem rybnym na całym świecie.

Wprowadzone rozwiązania zostały uzgodnione jednogłośnie przez Radę Nadzorczą i weszły w życie z dniem 27 marca 2020 r. Decyzja ta oznacza, że terminy wyznaczone do przeprowadzenia oceny rybołówstw, w tym audytów, spełnienia warunków oraz certyfikacji będą przedłużone automatycznie o 6 miesięcy.

Równocześnie rybołówstwa, które chcą przeprowadzać audyty zdalnie oraz przy zachowaniu dotychczasowych terminów, mają taką możliwość pod warunkiem, że jest to wykonalne i zostało uzgodnione z jednostką certyfikującą (ang. Conformity Assessment Bodies, CABs).

W przypadku firm w łańcuchu dostaw posiadających certyfikat MSC, audyty będą nadal przeprowadzane zdalnie. Jeśli z powodu COVID-19 nie jest to możliwe, firmy mogą wnioskować o sześciomiesięczną prolongatę.

Działania te są odpowiedzią na ogromne wyzwania, przed jakimi stoi obecnie branża rybna. Stanowią one rozszerzenie poprzedniej decyzji MSC dotyczącej możliwości zdalnego przeprowadzania audytów w rybołówstwach i firmach w łańcuch dostaw posiadających certyfikat MSC, która wynikała z ograniczeń w podróżach oraz zaleceń dotyczących zdrowia publicznego, które utrudniają przeprowadzenie wizyt w terenie.

W nadchodzących dniach zespół MSC będzie kontaktował się z rybołówstwami, firmami w łańcuch dostaw oraz jednostkami certyfikującymi, aby przekazać dalsze informacje. Pozostałe działania MSC, w tym licencjonowanie produktów, będą kontynuowane w trybie normalnym. Szczegóły dotyczące tymczasowych zmian w procesach oceny i certyfikacji znajdują się na stronie internetowej MSC.

To nadzwyczajny moment w historii, niespotykany dotąd we współczesnych czasach. MSC doskonale zdaje sobie sprawę, że wielu naszych Partnerów musi mierzyć się z ogromnymi wyzwaniami oraz niepewnością. Dla niektórych może to być kwestia przetrwania. Sytuacja jest odmienna w różnych regionach świata, łańcuchy dostaw zostały zakłócone, w niektórych przypadkach wręcz zerwane, niektóre fabryki zostały zamknięte, a statki zatrzymane w portach. Wszystko to powoduje, że nasi Partnerzy są obecnie całkowicie skupieni na reagowaniu na kryzys. Z tego właśnie powodu wprowadziliśmy nowe rozwiązania. MSC chce ze swojej strony zrobić wszystko, aby wesprzeć naszych Partnerów w tym szczególnie wymagającym okresie – powiedział Rupert Howes, dyrektor generalny MSC.

rel (MSC Polska)

 

+20 No a
kogo to obchodzi ???
30 marzec 2020 : 13:59 Włóczykij | Zgłoś
+9 Komisarz dobrze gada, konkretnie i bez bełkotu, czas płacić
"Virginijus Sinkevičius , europejski komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa, powiedział: „Nasi rybacy i kobiety oraz nasi hodowcy akwakultury są jednymi z pierwszych, którzy ponieśli gospodarcze konsekwencje koronawirusa, ponieważ popyt na owoce morza gwałtownie spadł. Ale pozwólcie, że powiem to głośno i wyraźnie: Unia Europejska stoi przy tobie przez ten kryzys. Razem zapewnimy, że UE utrzyma silny przemysł owoców morza i dobrze prosperujące społeczności przybrzeżne, teraz iw przyszłości. ”

ec.europa.eu/fisheries/press/coronavirus-response-eu-enables-member-states-support-hard-hit-fisheries-sector_en
30 marzec 2020 : 16:32 Euro Rybak | Zgłoś
+9 Msc
MSC kto bedzie teraz certyfikował u was ryby jak ludzie walczą o życie. Nie ośmieszajcie się.
30 marzec 2020 : 16:39 Marcopolo | Zgłoś
+5 MSC
najlepsza była certyfikacja dorsza bałtyckiego o długości 35 centymetrów za unijne pieniądze, numer lepszy niż "na wnuczka", prokurator od Ziobry się już nad tym pochyla.
30 marzec 2020 : 16:52 Certa Fiksacja | Zgłoś
-7 Skoncz
Skoncz człowieku z tymi wklejkami bo nie na tym życie polega. Weż się w koncu do pracy na morzu i wtedy bedziemy dyskutować.
30 marzec 2020 : 16:41 Ustek | Zgłoś
+1 Jesteśmy w Unii Europejskiej, trzeba słuchać Komisarzy
czasy polskiej mafii rybackiej skończyły się
30 marzec 2020 : 16:49 Kocham Europę | Zgłoś
+1 prawda boli ------------
brawo ---------
30 marzec 2020 : 21:20 nie wędkarz -rybak | Zgłoś
+1 Masz dowody?
Piszesz o mafii a masz jakieś dowody? Powiem Ci prawdę w oczy. Nikt nikogo w tej branży nie ruszy. Minister który zostawił swoim zespołom rybołówstwo na pewno nie bedzie szukał mafii w swoim resorcie. Ten chlop już jest tak obity przez życie że nie licz na to. Zauwazyleś że już miesiąc porządnej pandemii a wiadomosci z ministerstwa żadnej. Jakiś cyc tylko wkleja jakieś dyrdymały z unii i nic. Moze kiedyś ktoś sobie o nas przypomni. O ile wczesniej nie wyladujemy pod respiratorami i problem się rozwiąze.
30 marzec 2020 : 20:06 Prokurator | Zgłoś
+1 Oddajcie rybołówstwo pod Ardanowskiego
Panie Ministrze Gróbarczyk oddaj nas Pan pod rolnictwo. Prosimy póki jeszcze żyjemy i dychamy. Może wtedy mielibyśmy prawdziwego gospodarza który znajdzie pomoc dla nas.
31 marzec 2020 : 06:18 Ratownik | Zgłoś
-9 TONĄCY ŁAPIE SIE BRZYTWY
A po co pomagać? Ryb od tego nie przybędzie a jak przybędzie to i tak będzie je komu wyłapać - nie martw się.Rąk do pracy na lądzie lub u kolegi na pokładzie brakuje a ty dalej myślisz że jesteś pępkiem świata. SPRZEDAJ, Z KASUJ, I WEŹ SIĘ ZA ROBOTĘ!!!!!!
31 marzec 2020 : 08:51 nie wędkarz -rybak | Zgłoś
+5 Ciekawe
Po co Unii Europejskiej ICES, STECEF, RAC, rzesze Inspektorów RM oraz inspektorów sanitarnych i weterynaryjnych skoro jedyną firmą , która orzeka, że ryby pochodzą z legalnych połowów jest MSC ?
31 marzec 2020 : 06:20 ??? | Zgłoś
0 Ciekawe
Czy przez te 6 miesięcy prolongaty w przyznaniu polskim połowom śledzi i szprotów można jeść te ryby skoro nie posiadają niebieskiego oznakowania MSC ?
31 marzec 2020 : 06:32 klient | Zgłoś
+2 Nie wiadomo,
ale z pewnością można jeść te ryby z połowów duńskich i szwedzkich, ponieważ dostali niebieski znaczek.
31 marzec 2020 : 18:46 msc | Zgłoś
+14 Sprawdzam.
Teraz pora na kreatywność prezesów. Jak Ministerstwo dawalo programy to nie sztuka zarzadzać. Teraz się wykażcie. Potraficie coś chyba wiecej niż tylko życie na przelewach z ARIMR. Wierzę w Was. Przecież na wszystko mieliscie gotową odpowiedź. Dziś kryzys nad kryzysami. Czy odłozylliścje chociaz pare groszy na ciężkie czasy aby pomóc rybakom? Czy żyliscie może z dnia na dzień?
31 marzec 2020 : 06:38 Grupowy | Zgłoś
+3 Jak rozkradali rybackie fundusze i fałszowali dokumenty można przeczytać tutaj
/finanse.wp.pl/mrirw-ws-zarzutow-dotyczacych-po-ry by-2007-2013-komunikat-popr-6116135576516737a
31 marzec 2020 : 11:55 Historia | Zgłoś
+3 Jak brukselska mafia rybacka zniszczyła zasoby ryb na Bałtyku można przeczytać tutaj
https://www.portalmorski.pl/resources/pdfy/kontrole_Baltyk_2007_2011.pdf
31 marzec 2020 : 12:35 Historia | Zgłoś
-2 Stanowisko Sztabu Kryzysowego
psmg-kwiatkowski.pl/materialy-z-konferencji/item/3 8-stanowisko-sztabu-kryzysowego-rybolowstwa-polski ego
31 marzec 2020 : 12:44 Rybnet | Zgłoś
+7 Do mondrali nie rybaka
Sluchaj tłuczku do kotleta. Kasować to możesz swoje auto a nie nasze łodzie.Ty pewnie wczasy, sklepik, smażalnia itd... i z rybołówstwa nie żyjesz. No albo tzw sarowiec czyli chłopina na pensji państwa a 2 tygodnie za rybaka robi.Tacy są najciekawsi niektórzy łażą po nabrzeżach i narzekają na wszystko sami nic nie robiąc a pensyjka leci.
31 marzec 2020 : 20:26 Daj P3 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter