Rybołówstwo

10 grudnia w sejmie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Sejmowej Komisji Morskiej z udziałem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i Ministerstwa Środowiska oraz przedstawicieli armatorów morskich wędkarstwa rekreacyjnego. To efekt ostatnich działań i pikiet wędkarzy morskich. Posłowie mają z urzędnikami rozmawiać o ewentualnej pomocy rządowej i unijnej dla wędkarzy.

O spotkaniu poinformował podczas rozmowy w Polskim Radiu Koszalin poseł Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości.

- Celem i uzasadnieniem nadzwyczajnego posiedzenia komisji będzie wypracowanie optymalnych rozwiązań pomocowych w kontekście dramatycznej sytuacji armatorów morskich rybołówstwa rekreacyjnego - wyjaśnia poseł Hoc - Armatorzy są zdesperowani i zrozpaczeni swoim dalszym losem i swoich rodzin. Domagają się, niejako wzorem rybołówstwa komercyjnego, odszkodowania za wprowadzenie zakazu połowu dorsza od 1 stycznia 2020 r., rekompensaty dla załóg z tytułu utraty stanowisk pracy oraz możliwości trwałego wycofania jednostek z prowadzonej działalności.

Ważnym elementem dyskusji w Komisji Morskiej i Żeglugi Śródlądowej będzie obecność przedstawicieli Ministerstwa Środowiska w kontekście realnej możliwości zmian legislacyjnych dotyczących ustawy o zmianie ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji w kwestii rozszerzenia zapisów w sposób umożliwiający recykling kutrów rekreacyjnych. Taką propozycję złożył w dniu 2 sierpnia 2019 Departament Rybołówstwa.

- Według wstępnych informacji i w oparciu o opinię prawną Ministerstwa Środowiska taka ewentualność istnieje - dodaje Hoc – Ponadto w dyskusji zostanie także poruszona możliwość skorzystania z części niewykorzystanych środków z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) na pomoc dla właścicieli statków, którzy poławiali wschodniobałtyckiego dorsza i chcą teraz trwale wycofać swoje jednostki z eksploatacji.

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej z dniem 1 stycznia 2020 roku na Bałtyku wschodnim (podobszary 25 i 26) będzie obowiązywać całkowity zakaz połowu dorsza. Zakaz będzie dotyczyć zarówno rybaków komercyjnych jak i wędkarzy morskich. Problem polega na tym, że rybacy mogą liczyć na rekompensaty i dodatkowe pieniądze z przeznaczeniem na złomowanie jednostek (pomoc zapisana jest w programie unijnym przeznaczonym na lata 2014-2021). W funduszu tym nie ma jednak żadnych środków na pomoc armatorom morskich łodzi wędkarskich oraz ich pracownikom. Dlatego 25 listopada wędkarze w proteście zablokowali część portów morskich. Jeżeli nikt nie podejmie z nimi dialogu pod uwagę biorą również blokady dużych portów.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

+5 Ryzyko....
Jak zablokujecie albo nawet spróbujecie zablokować strategiczne porty to będziecie potraktowani jak terroryści i zostaniecie spacyfikowani. Ale paradoksalnie taka akcja mogłaby się wam przysłużyć. Wtedy wszystkie media by o tym pisały no i oczywiście o przyczynach protestu.
29 listopad 2019 : 06:46 Karol Marks | Zgłoś
+2 chyba rządy Platformy ci się pomyliły
za rządów PiSu ani jeden esbek nawet pałką w łeb nie dostał a moim zdaniem powinien.
29 listopad 2019 : 07:58 Budka Sienkiewicza | Zgłoś
+2 Brawo
Największym zwycięstwem pisowskiej władzy jest pogrom niepełnosprawnych dzieci pikietujących sejm.
29 listopad 2019 : 15:13 Karol Pierwszy | Zgłoś
+6 Pomysł
No najlepiej kupic starego trupa za 100tys i chciec za niego 1 milion.Sen wiekszości wedkarzy armatorów.A do tego najlepiej z pieniedzy przeznaczonych dla rybołówstwa morskiego ,no bo skąd,Uwazam ,ze jedynym rozsądnym wyjściem jest dla Panów Armatorów wedkarzy udowodnienie ,ze taki biznes prowadzi czyli PIT US.Jesli prowadzi przez rok to rok odszkodowania ,jesli dłuzej to dostanie przykładowo na 4 lata a dodatkowo za zatrudnionych członków załogi ZUS KRUS równiez odszkodowanie postojowe . Tak to widze.Złomowanie sobie odpuście bo wszyscy wiedzą ze niektóre trupy stoja przy kei i nic nie wnoszą do zycia wedkarskiego .Oby sie udało ,ale nie z kasa ale o przetrwanie dorsza,bo to jest najwazniejsze,Oby rybacy wrócili do swojej pracy ,a wedkarze spedzali miło czas przed telewizorkiem :)
29 listopad 2019 : 07:49 POLAK | Zgłoś
+3 Tak samo jak i w Rybołówstwie!
Też nie brakuje psełdo Armatorów. Reaktywacja jedynie w momencie programów eko. Z takimi ślizganiem się też należało by coś zrobić !
29 listopad 2019 : 10:08 shift | Zgłoś
-1 Mądry polak po szkodzie?
https://www.youtube.com/watch?v=1bTURlQARVY
29 listopad 2019 : 12:54 johan | Zgłoś
-3 Śmieci
Koledzy z Władysławowa czy dostaliście już kasę za akcję śmieci?Bo młodzież z Jastarni się chwali,że dostali po 10tyś od armatora.Święta co raz bliżej żona dzieci i kochanka oczekuję prezentów.Dajcie znać kiedy będą płacić.
29 listopad 2019 : 13:31 wła | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter