Rybołówstwo

Ukraina i Rosja zawarły porozumienie w sprawie połowu ryb na Morzu Azowskim, które jest jedną z aren konfliktu miedzy dwoma krajami, zaostrzonego po ostrzelaniu i zajęciu przez Rosjan w listopadzie 2018 roku trzech ukraińskich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.

Porozumienie pozwoli ukraińskim rybakom na legalne połowy na Morzu Azowskim i zapewni im odpowiednią ochronę prawną, m.in. przed rosyjskimi służbami granicznymi na tym akwenie – poinformowała Państwowa Agencja Gospodarki Rybnej Ukrainy.

Według agencji porozumienie było potrzebne, gdyż na ukraińskim wybrzeżu Morza Azowskiego działa około 90 podmiotów gospodarczych związanych z rybołówstwem. Zatrudniają one ponad 3,6 tys. pracowników.

„Brak porozumienia dałby Federacji Rosyjskiej dodatkowe możliwości zaostrzania sytuacji społecznej w ważnym regionie Ukrainy, gdzie rybołówstwo jest jednym z podstawowych rodzajów działalności gospodarczej” – oświadczyła Państwowa Agencja Gospodarki Rybnej.

Porozumienie o połowach na Morzu Azowskim na 2019 r. miało być podpisane jeszcze w październiku, jednak ukraińsko-rosyjskie rozmowy na ten temat, które odbywały się w Kijowie, zostały zerwane. Podczas posiedzenia komisji dwustronnej deputowany prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki, a jednocześnie przewodniczący Medżlistu, samorządu Tatarów krymskich Refat Czubarow zażądał od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wydalenia rosyjskiej delegacji z Ukrainy.

Zgodnie z umową między Ukrainą i Rosją z 2003 r. Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska (która łączy je z Morzem Czarnym) są uznawane przez oba kraje za ich terytorium wewnętrzne. Zarówno Ukraina, jak i Rosja, mają tam swobodę żeglugi, jednak nigdy nie dokonały one delimitacji granicy na tych wodach.

Kijów oskarża Rosję o blokowanie ruchu statków, które płyną przez Cieśninę Kerczeńską do ukraińskich portów nad Morzem Azowskim i oskarża Moskwę o dążenie do dominacji na tych wodach.

25 listopada ub. roku Rosjanie ostrzelali trzy małe okręty ukraińskiej marynarki wojennej, przejmując je i zatrzymując 24 członków ich załóg. Do dziś znajdują się oni w rosyjskich aresztach. Ukraina uznała to zdarzenie za akt otwartej agresji i ogłosiła na miesiąc stan wojenny przy granicy z Rosją i na obszarach nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Z Kijowa Jarosław Junko

Komentarze   

+13 Z kroniki milicyjnej
"W dniu 15 lipca żona do domu sprowadziła osobnika o imieniu Józef, który tej nocy spał z moją żoną. Co się tyczy mnie to ja zawsze pracuję na noc. Wtedy po przyjściu do domu zauważyłem osobnika i zapytałem się jej co to za człowiek. Żona powiedziała, że to nasz krewny. Od tej pory Józef zamieszkał z nami na stałe."
28 luty 2019 : 18:17 Borewicz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 ..........O NAS TO OBCHODZI.
PAP, NIC NAS TO NIE OBCHODZI,
POD CZYJE DYKTANDO PISZECIE,
CZY ROSJĘ OBCHODZI , ALBO URKÓW, CO SIĘ DZIEJE W NASZEJ PRZYBRZEŻNEJ STREFIE.
KOMU ROBICIE NA ZŁOŚĆ,
01 marzec 2019 : 00:23 DZIĘKUJĘ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Morski
To jest Portal MORSKI dla ludzi morza, których interesuje wszystko co na morzu. To nie portal dla polskich rybaków wyłącznie z polskiego grajdołka. Poczytajcie sobie cały Portal, zobaczycie czym naprawdę zajmuje się Ministerstwo i jaki, mało istotny margines jego działalności stanowi rybołówstwo.
01 marzec 2019 : 06:03 Człowiek morza Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 STAN GOTOWOŚCI
Widać nadepnęliśmy na piętę nie jednemu jadąc do Warszawy ,wszyscy uwijali się jak robaczki żeby storpedować naszą demonstrację ,zaangażowana była nawet sama " góra " .Informuję ,że spotkanie wszystkich rybaków łodziowych ,ze wszystkich portów odbędzie się w Kuźnicy we wtorek 5 marca ,godzinę podamy w następnym komunikacie .ŁODZIOWI WALCZĄ !!!!!!!!!
01 marzec 2019 : 06:18 Łodziowi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Słabo
Nieźle wyszło, ale protest dość cichy. W dużych, ogólnopolskich mediach cisza, nikt tego nai zauważył. Informacje na branżowych portalach to mało, siła protestu to jego obecność w mediach, dużych, ogólnopolskich. Rząd liczy się tylko z tymi protestami które są w głównym wydaniu Wiadomości czu Faktów. Następnym razem trzeba głośniej - coś zabkolować na przykład.
01 marzec 2019 : 08:44 From Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+18 Tylko blokady
ale blokady w Brukseli, to Bruksela zniszczyła Bałtyk bo Bruksela wspiera paszowce, to dlatego nie ma nic w mediach o proteście przeciwko niszczeniu morza bo media kryją odpowiedzialność Komisji Europejskiej i ich naukowych pomagierów za degradację Morza Bałtyckiego. W gorączce walki nie zapominajmy kto jest prawdziwym winowajcą naszej tragedii. Dowody? Proszę bardzo, unijne kontrole które kołchoz obecnie wysłał do Polski mają kontrolować połowy łososia a nie połowy paszy, chcą dalej niszczyć małe rybołówstwo a ochraniać połowy paszowe.
01 marzec 2019 : 09:25 łodziowy. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 eurokolchoz??
zwroc wszystko co ci unia dala a potem sie wypowiadaj nierobie i darmozjadzie!!!!. bruksela zniszczyla. jak ryba szla w trojpolówce to lodki 3-4 limity *****aly i sa na to kwity - dalej chcesz sie szarpać to przemýsl zebys tylko nie musial zwaracac 3-do 5 lat wstecz co wzioles.
01 marzec 2019 : 18:24 wojak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Nic nie oddam
Mało tego, wezmę jeszcze całą kasę z następnego funduszu, Bruksela ciężko zapłaci za to co zrobiła z Bałtykiem
01 marzec 2019 : 18:36 Maly ryb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Zdziwisz
Żebyś się nie zdziwił. Jak nic nie dostaniesz. I jeśli zapłaci za to co zrobiła z Bałtykiem, to raczej na pewno nie tobie.
03 marzec 2019 : 10:00 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Blokady w Brukseli?
W mitycznej Brukseli, co to podobno o wszystkim decyduje, nikt nawet nie zrozumie o co jest protest.

Przepisów unijnych nie piszą ufoludki ani jacyś Krzyżacy, tylko przedstawiciele państw.

To jak dobrze są reprezentowane polskie interesy zależy od efektywności naszych reprezentantów - rządu i europosłów - i jeśli kogoś, to ich należałoby pocisnąć, żeby robili co do nich należy, a nie molestować pracowników biurowych i tłumaczy w Brukseli.
01 marzec 2019 : 10:58 Misiek L Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 Brak wiedzy?
Ty naprawdę nie wiesz, że paszówką w Brukseli zarządzają Duńczycy i Szwedzi?
01 marzec 2019 : 11:13 Leb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Poseł Hoc walczy o statki do 12 metrów
Kolejne info w kwestii EFMR! W Brukseli, nadal twardo negocjujemy kluczowe kryterium definicji “przybrzeżnego statku rybackiego na małą skalę” („small-scale coastal fishing vessel”). Walczymy - do 12m !!!. Głosowanie w Komisji Rybołówstwa (PECH) już 7 marca! Ostateczne głosowanie w PE, na sesji plenarnej w Brukseli w dn. 3 kwietnia!

[link usunięty]
01 marzec 2019 : 11:15 Port Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 LIFE walczy o rybaków, brawo Marcin!
Europejska organizacja rybaków łodziowych walczy o rybaków bałtyckich

"- Połowy dorsza w strefie przybrzeżnej pogorszyły się w tym roku drastycznie – mówi Marcin Ruciński z LIFE, który w Warszawie obserwował protest rybaków.

- Wielu z rybaków nie złowiło jeszcze ani jednego dorsza lub pojedyncze sztuki, a mówimy tu o rybie tradycyjnie będącej podstawą ich egzystencji. Choć naukowcy również dostrzegają ten drastyczny problem o wielu aspektach, decydenci polityczni nie podjęli jeszcze realnych działań dających szansę na odwrócenie sytuacji, mimo propozycji ze strony m.in. LIFE - podkreśla Ruciński."

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/41877-rybacy-przybrzezni-w-warszawie-skuteczny-protest-przeciwko-niszczeniu-baltyku
02 marzec 2019 : 16:12 Władysławowo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Beszczelność
LIFE co powszechnie wiadomo nie był żadnym organizatorem protestu, nic też nie pomógł. Obserwatorów było dużo. Byli tacy co stali z boku na ulicy w Warszawie, byli tacy co nie pojechali na protest bo byli prezesami i nie mogli, byli tez tacy rybacy co musieli wyjść w morze . Teraz LIFE chce się ogrzać przy proteście? Co takiego LIFE zrobił do tej pory dla nas rybaków. Konkretnie!!! Za późno drogi LIFE teraz rybacy sami się zatroszczą o swój los, a wy spotykajcie się dalej i debatujcie z daleka od rzeczywistości.
02 marzec 2019 : 21:21 Szczyt beszczelności Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Tych prezesów niedługo rozliczymy
trzeba tylko ujawnić jak doją unijne dotacje na pierdoły i swoje wypłaty.
03 marzec 2019 : 08:41 Wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Tylko szybko
Zanim zdążą sprywatyzować majątek portowy
03 marzec 2019 : 19:59 ICY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Doinformuję
szczyt niewiedzy, LIFE składa się z samych rybaków,to tak jakbyś pytał co rybak zrobił dla rybaka.
03 marzec 2019 : 20:26 LIFE Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 hmhm
Odpowiedz rybaku nieboraku czy na LIFE jeżdżą również rybacy - prezesi przetwórni czy nie?
Czy jeżdżą z osobami towarzyszącymi czy nie?
04 marzec 2019 : 13:27 pamietnik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 I WSZYSTKO CO W NIM PŁYWA
ASTRID S264(DUŃCZYK)
Fishing Vessel
ship photo
Destination ETA
FISHING BALTIC SEA Feb 28, 23:00
Port Calls
Recent Port Calls ATA (UTC)
AIS Data
Course Speed Current draught
260.5° 3.3 kn 7.4 m
GT Built IMO number
2352 2014 9674440
DWT Size MMSI
2500 70 x 15 m 219019555
Last report
1 min (Mar 3, 2019 07:33 UTC)

KRISTIN (NIEMIEC)
Fishing Vessel
ship photo
Destination ETA
FISHING MIN 0.5 CPA Mar 02, 06:00
Port Calls
Recent Port Calls ATA (UTC)
AIS Data
Course Speed Current draught
22.0° 3.5 kn 6 m
GT Built IMO number
713 2001 9214484
DWT Size MMSI
1580 50 x 10 m 211755650
Last report
0 min (Mar 03, 2019 18:51 UTC)
03 marzec 2019 : 19:08 KOCHAM BAŁTYK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-15 Katastrofa?
Jaka katastrofa skoro ryby musi być tyle, że 70 metrowy, 5letni trawler, z ogromnymi kosztami dziennym i ratami za kredyt na budowę jest w stanie tu zarobić na siebie? Ile musi być tej ryby i w jakich koncentracjach? Rozumiem łódkowych, bo u nich tragedia, ale dalej na Bałtyku źle nie jest. Szproty pełno, bo dorsza nie ma. Chyba sprawdzają się naukowe prognozy że przyszłość Bałtyku to masowe (paszowe) połowy ryb pelagicznych (coś jak na Morzu Czarnym).
04 marzec 2019 : 05:11 Rybaak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 PROGNOZY ???
To nie były prognozy tylko celowa polityka !!!
04 marzec 2019 : 08:45 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 PROGNOZY ???
To nie były prognozy tylko celowa polityka !!!
04 marzec 2019 : 08:45 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 nie rób jaj
Śledź już zniknął z Bałtyku wschodniego a szprot też się zwija, takie są perspektywy połowów paszowych.
04 marzec 2019 : 09:29 Ryybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 SAM STWIERDZIŁEŚ RYBAKU
Że dalej na Bałtyku jest tyle ryby i w dużych koncentracjach więc dlaczego pływacie tak blisko brzegu ? Sami sobie zaprzeczacie ,już pogubiliście się w tych kłamstwach ,a prawda jest jedna ,to wy wykończyliście rybołówstwo przybrzeżne !!! PASZOWCY MUSZĄ SIĘ WYNIEŚĆ POZA 12 Mm
04 marzec 2019 : 10:53 Łodziowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Polski protest przeciw paszowcom już w duńskich mediach
[link usunięty]
04 marzec 2019 : 21:37 Danske Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 SPOTKANIE RYBAKÓW ŁODZIOWYCH
Gwoli przypomnienia we wtorek tj 5 marca o godz. 11 w Kuźnicy obędzie się zebranie wszystkich rybaków łodziowych z całego wybrzeża ,na spotkaniu Artur przedstawi miedzy innymi wnioski ze spotkania z Europosłem Cz.Hoc oraz wszystkie sprawy bieżące ,a jest ich bez liku .jeszcze raz proszę o liczne przybycie na spotkanie SIŁA W JEDNOŚCI
05 marzec 2019 : 01:53 Małgorzata Formella Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: