Rybołówstwo

1 lipca 2018 roku w Warszawie ma powstać Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego. To centralny oddział, który skupiać będzie pracę inspektorów rybołówstwa ze Szczecina, Słupska i Gdyni. Już teraz jednak pojawiają się głosy, że nowa instytucja powinna funkcjonować na Pomorzu, a nie w centralnej Polsce.

Projekt nowelizacji ustawy, w której mówi się o powołaniu nowej jednostki przekazano do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dopiero później trafi pod obrady sejmu i sejmowych komisji branżowych.

O zmianach w funkcjonowaniu Okręgowych Inspektoratów Rybołówstwa Morskiego mówiło się w Ministerstwie Gospodarki Morskiej już od ponad roku. Głównym zadaniem miało być scentralizowanie inspektoratów i powołanie jednostki nadrzędnej, która by nimi zarządzała. Obecnie okręgowi inspektorzy podlegają bezpośrednio pod ministerstwo. Zdaniem urzędników z Ministerstwa Gospodarki Morskiej taka zmiana pozwoli na sprawny nadzór na pracą inspektorów.

- Zmiana pozwoli na poprawę sposobu funkcjonowania inspekcji rybołówstwa morskiego oraz ujednolicenie procedur wskutek stosowania jednolitych standardów działania - czytamy w projekcie rozporządzenia ministra gospodarki morskiej.

Wraz z wprowadzeniem nowej instytucji zmieniane sa obecnie również wzory dokumentów i sposobów załatwiania spraw. 

Kazimierz Klejna, senator z Pomorza, członek PO jest za zmianami w funkcjonowaniu inspektoratów. Jego zdaniem jednak siedzibą centrali powinna być nie Warszawa, ale któreś z nadmorskich miast. Chociażby Słupsk, który znajduje się na środku Pomorza i jest w bliskiej odległości od morza. 

Możliwe, że w przyszłości do inspektoratów dołączona zostanie również Państwowa Straż Rybacka. Mówi się również o włączeniu w struktury Centrum Monitorowania Rybołówstwa, które znajduje się w Gdyni.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+11 Posr...ło?
Kogoś tam pos...ło? Stocznia w Radomiu, Inspekcja Rybołówstwa MORSKIEGO w Warszawie... CMR też chcą przenieść do Warszawy. Skończy się w tym, że inspektorzy, ministrowie, ich doradcy i cała banda urzędników będzie sobie żyła w Warszawie, a na wybrzeżu będą ginęli ostatni rybacy, "świetnie zarządzani prosto z Warszawy". Dobra zmiana, nie ma co.
21 luty 2018 : 09:28 UST_ | Zgłoś
+4 AKUKU
I powstanie główny port rybacki na Wiśle w Warszawie, rybacy będą spływać na połowy Wisłą :D a po drodze będą spijać ;)

Powinien powstać w Olsztynie na Kortowie :D
21 luty 2018 : 11:39 Polonez | Zgłoś
+3 Okręgowi.
Olsztyn to dobra propozycja . Mam lepszą Solina będzie najwłaściwsza. Poddać pod rozwagę.Pozdrawiam
21 luty 2018 : 17:32 Patent | Zgłoś
0 Bardzo słusznie
Trzymać popłuczyny po Tusku z dala od rybaków.
21 luty 2018 : 19:46 Flundra | Zgłoś
+5 Pokazał Minister
Pokazał Minister gdzie ma aktualne problemy rybactwa polskiego. Katastrofę zasobów i całego morza mają w d... co pokazali na konferencji w MIRZE gdzie nie pojawił się NIKT z Ministerstwa (i Departamentu Rybołówstwa, GH jest tylko doradcą Ministra, nie urzędnikiem). Nawet po konferencji NIKT z ministerstwa nawet się nie wypowiedział (wydali tylko komunikat o solance na Puckiej!!). Za to zrobią super policję która będzie gnoić ostatnich rybaków łowiących ostatnie, chude dorsze. I na morzy nastanie Prawo, Sprawiedliwość i Pustynia (a w Warszawie urzędy dające pracę wszystkim pociotkom urzędasów z Ministerstwa). Panie Ministrze, Panie Wrona honorowa dymisja czy taczka? A może weźmiecie się do roboty i zajmiecie realnymi problemami rybaków?
22 luty 2018 : 06:13 MichałK | Zgłoś
+1 Konferencja była ważna, ekspert obraża Kaszubów.
Pisały o niej wszystkie media, nawet hrabia Karnicki zabrał głos, polecam masakrę w komentarzach pod jego wypocinami.

"Sama skóra i kości. Takich chudych ryb najstarsi Kaszubi nie pamiętają - alarmują polscy rybacy. Chodzi o dorsze, które ponoć są chude, mizerne i wkrótce w ogóle ich zabraknie. - Chyba u tych Kaszubów coś nie tak z pamięcią - kontruje w rozmowie z money.pl ekspert od lat badający Bałtyk."

[link usunięty]
22 luty 2018 : 17:41 Netowy | Zgłoś
+5 Jazda z gamoniem
Mowa nie tylko o ilości ale też kondycji tych dorszy i nikt mi nie wmowi że to przez brak przelewu z Morza Północnego (a podobno lodowce topnieja i poziom mórz się podnosi) tylko przez norweskie paszowce które masowo bez unijnych limitów łowią szproty, śledzie, tubisy czy garnele czyli główny pokarm dorsza przez co zwyczajnie nie ma co jeść, jest słaby a więc i słabo się rozmnaza, to logiczne. Pytanie dlaczego nikt poza rybakami o tym nie mówi głośno tylko wciska nam się głupoty. A potem w radiu słyszę że Polacy to ciemny naród co nie je ryb, nie to co Skandynawowie.
22 luty 2018 : 21:00 Miki | Zgłoś
+1 Ważna?
Ważna? To dlaczego na tej konferencji nie było NIKOGO z Departamentu Rybołówstwa, Ministerstwa czy szerszego świata nauki (byli tylko mirowcy, nie było nikogo ze Szczecina). Był tylko GH, doradca ministra, ale nawet nie urzędnik ani przedstawiciel Ministerstwa i dwóch niespełnionych posłów od Kukiza czy z innej partii kanapowej! Wbrew klamstwom mediów, rybacy nie spotkali się z żadnym przedstawicielem ministerstwa! To było spotkanie rybaków samych ze sobą, dziennikarzami i ekologami od solanki! Mówiono o rzeczach ważnych, tylko co z tego jak nie słuchał tego NIKT rządzący i podejmujacy decyzje w polskim rybactwie!! Czyżby obecną władza BOJKOTOWAŁA działania Pana GH? Czas by dyskusja w końcu zaczęła się toczyć z osobami które mają władzę i mogą coś zrobić. Bo jak na razie spotkali się tylko ci którzy mogą sobie tylko pogadać i tyle.
23 luty 2018 : 04:37 UST_ | Zgłoś
+1 Szanujmy sie
Koledzy, szanujmy się. Nie tracimy czasu na kolejne, bezsensowne dyskusje z naukowcami, bo to nic nie daje. Oni i tak są tylko doradcami których i tak rzadko kto słucha. Nic nie załatwimy dyskutując z nimi. Trzeba rozmawiać z tymi którzy podejmują decyzje, z urzędnikami i politykami, a idą wybory. Media też są głównie po to, żeby promować przerośniete ego Grzesia. A tisze jedziesz, dalsze budiesz. Nie konferencje z tymi co nic nie mogą i show w TV, tylko rzeczowa dyskusja z tymi którzy mają władzę. To jedyne rozwiązanie.
23 luty 2018 : 05:01 MIERZEJ | Zgłoś
+3 Pełna zgoda
Nauka jest tak rozjechana, że doktor Karnicki w gazetach opowiada bajki o poprawie ilości dorsza a profesor Horbowy na konferencji w Mirze przy rybakach mówi o bardzo złym stanie zasobów dorsza, kompletna paranoja albo celowa manipulacja
23 luty 2018 : 10:14 Zatoka | Zgłoś
+1 w sprawie powołania KIR
My jako pracownicy służb z uwagą przypatrujemy się tej propozycji. Jest jednak naszym zdaniem niedopuszczalne, aby o tym kto zostanie i gdzie bedzie siedziba zajmował się zespół doradczy pod przewodnictwem Pana Jerzego Wysoczańskiego. Jesteśmy zawodowymi urzędnikami i nie przystoi, aby Przewodniczący zajmował się reformą tak ważnej instytucji dla rybaków. Miejcie Panowie w MGMIZS trochę szacunku dla nas, bo rodzi to niezdrową sytuację i źle świadczy o Ministrze.
22 luty 2018 : 11:56 służba nie drużba | Zgłoś
+8 Katastrofa na Bałtyku
Rybacy alarmują o zmniejszających się połowach i złej kondycji ryb pływających w Bałtyku. Eksperci twierdzą, że taki stan utrzymuje się od dłuższego czasu, i wskazują jego możliwe przyczyny. Z kolei resort odpowiedzialny za gospodarkę morską zapowiada plan naprawczy.
Pod koniec ubiegłego tygodnia w siedzibie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni o zmniejszającej się populacji ryb w Bałtyku rozmawiali rybacy, naukowcy, ekolodzy oraz przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Rybacy alarmowali nie tylko o malejących połowach, ale również o fatalnej kondycji ryb. – To już nie są ryby, tylko pływające ości ze skórą, niezdatne do spożycia – mówili podczas konferencji rybacy.

[link usunięty]
22 luty 2018 : 18:18 Ekspert | Zgłoś
+24 Bo im tylko o to chodzi abyś sam nie mógł myśleć...
Okłamują was obietnicami a za plecami lobbują pasze, zdechniecie razem z tymi dorszami drodzy rybacy poniżej 12m.
23 luty 2018 : 04:47 Albert | Zgłoś
+24 Dzisiaj TVP program1 godzina 20.15
Program "Alarm" o bałtyckiej mafii, która zniszczyła zasoby ryb i rybołówstwo.
26 luty 2018 : 10:39 TV. | Zgłoś
0 Następnym razem podaj konkretną datę
a nie zamęt siejesz !!!
01 marzec 2018 : 14:10 falszywy alarm | Zgłoś
+6 Zapowiedź była
W wiadomościach TVP 1 cała Polska słyszała zapowiedź programu Alarm o katastrofie na Bałtyku ale jakaś siła usunęła z anteny! !!
01 marzec 2018 : 20:25 zachód | Zgłoś
+15 Koniec ryby na Bałtyku
http://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/38437-koniec-ryby-na-baltyku-alarmujace-wiesci-od-pomorskich-rybakow
27 luty 2018 : 08:39 Tral | Zgłoś
+7 Paszowce won!
Kiedyś takie jednostki nie miały wstępu na Bałtyk, dziś mogą sobie buszować do woli.

[link usunięty]

Gdzie tu ochrona zasobów?
03 marzec 2018 : 12:38 Michał60 | Zgłoś
+4 Namierzyć złodzieja
Żeby namierzyć aktualną pozycję złodzieja trzeba kliknąć "past track"
03 marzec 2018 : 14:35 Net | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter