Rybołówstwo

Modernizacja przystani w Chłopach znacznie poprawi warunki pracy rybaków, ale i dzięki niej to miejsce zyska turystycznie. Podobnie mam być w Ustroniu Morskim, w którym umowę z wykonawcą Urząd Morski zawarł przed tygodniem.

 - Traktuję te przystanie jako pewny koloryt lokalny, jako atrakcję turystyczną, oprócz ich podstawowej funkcji. Najwięcej turystów wypoczywających w takich małych miejscowościach chodzi na spacery właśnie na przystań rybacką. A tu musi być bezpiecznie i te nowe urządzenia w pełni to bezpieczeństwo zapewnią.

W Chłopach podpisana została umowa z wykonawcą na modernizację przystani rybackiej. Roboty będą kosztować prawie 5 mln złotych, o 3,5 mln złotych mniej niż zakładał projekt.

- Najpierw muszę przeprosić rybaków z przystani rybackiej w Chłopach za to, że dopiero teraz dotarło do nich to światło dzienne, że dopiero teraz będziemy modernizować ich miejsce pracy - mówił Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku na chwilę przed podpisaniem umowy z wykonawcą na przebudowę przystani w Chłopach.

A umowa opiewa na kwotę nieco ponad 4,9 mln złotych. Za te pieniądze, pochodzące w 75% z funduszu unijnego i 25% ze Skarbu Państwa, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "HYDROBUD" Adam Dzik z Ustronia Morskiego zmodernizuje urządzenia wyciągowe jednostek rybackich - chodzi tu o dolbę wyciągową zwrotną wraz z wyposażeniem, wyciąg linowy, jego fundament, kabestany oraz maszynownię. Do tego inwestycja zakłada budowę 60-metrowego mola wyładowczego z wyposażeniem, a także budowę połączenia komunikacyjnego mola z infrastrukturą przystani. Poza tym firma dostarczy i zamontuje trafostację. Roboty rozpoczną się w sierpniu od modernizacji urządzeń wyciągowych, ale jak zapewnia dyrektor Bobin, stare wyciągarki będą pracować, by nie zakłócić prac i nie unieruchomić przystani na czas trwania inwestycji. A ta ma zakończyć się do 30 kwietnia 2015 roku. Nadzór inwestorski za 97,5 tys. złotych prowadzić będzie Development Desing ze Słupska.

- Sprawa najważniejsza - zostały nam pieniądze, bo zgodnie z projektem inwestycja miała kosztować prawie 8,5mln złotych, a wydamy na nią ostatecznie dużo mniej - mówił wczoraj dyrektor Bobin. - I jesteśmy już po rozmowach, i mamy wstępne przyzwolenie na to, by tych pieniędzy nie oddawać, a rozszerzyć projekt o kolejne prace. I tu w Chłopach wstępnie już rozmawialiśmy, że chyba tą najbardziej pilną inwestycją jest jednak slip. Taki porządny, betonowy, jaki jest w Ustroniu Morskim, by chronił przystań przed skutkami, jakie były choćby po Ksawerym. Sądzę, że w kwocie tych 3 mln złotych powinniśmy się zmieścić. I ruszylibyśmy z tą budową na wiosnę, by uniknąć nałożenia na siebie rozpoczętych już prac, by pozwolić rybakom pracować. Tak więc perspektywa jest obiecująca. Zresztą jestem pełen podziwu dla waszej pracy - te słowa dyrektor Bobin skierował wprost do obecnych na spotkaniu rybaków z Chłopów. - Bardzo sobie cenię, że macie nie tylko roszczeniowe podejście do urzędu, ale wykazujecie ogromną aktywność w działaniu. Przykład, choćby to Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb, którego otwarcie jeszcze w czerwcu. Niesamowita sprawa, chyba pierwsze takie w Polsce zbudowane na przystani, podczas gdy większość takich obiektów jest w portach. Widać, że wiecie, na czym polega wasza praca, a ja obiecuję, że będę was wspierał.

Modernizacja przystani w Chłopach znacznie poprawi warunki pracy rybaków, ale i dzięki niej to miejsce zyska turystycznie. Podobnie mam być w Ustroniu Morskim, w którym umowę z wykonawcą Urząd Morski zawarł przed tygodniem. - Traktuję te przystanie jako pewny koloryt lokalny, jako atrakcję turystyczną, opróczich podstawowej funkcji. Najwięcej turystów wypoczywających w takich małych miejscowościach chodzi na spacery właśnie na przystań rybacką. A tu musi być bezpiecznie i te nowe urządzenia w pełni to bezpieczeństwo zapewnią.

Inga Domurat

 
+19 MIR do likwidacji
"Kierownik Zakładu Zasobów Rybackich Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, prof. Jan Horbowy przedstawił szacunki, z których wynika, że na terenie wschodniego Bałtyku, na wschód od Bornholmu (to główny teren połowów polskich rybaków), jest ok. 300 tys. ton dorsza. To najważniejszy gatunek ryb łowiony przez polskich rybaków. Profesor wyjaśnił, że do poprawy wielkości stada dorszy przyczyniła się polityka Komisji Europejskiej."

"[link usunięty]
05 czerwiec 2014 : 08:35 Miromar Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 MIR nie słuchał rybaków, musi być zlikwidowany
Polscy rybacy mobilizują się w walce przeciwko niskim limitom połowowym i zaniżanym cenom ryb. W czwartek w Kołobrzegu doszło do ogólnopolskiego spotkania środowisk rybackich, na którym podjęto decyzję o wspólnych działaniach. Rybacy będą składali wnioski do państwa o pomoc publiczną. Chcą, aby wzorem innych krajów rząd dopłacał do ich połowów w momencie, kiedy te są niższe od określonych norm, albo kiedy brakuje ryby.

www.portalmorski.pl/rybolowstwo/33842-chude-dorsze-katastrofa-ekologiczna-rybacy-chca-pomocy-publicznej
06 czerwiec 2014 : 09:35 kol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Horbowy jest zbudowany z silikonu
jak damski cycek.
05 czerwiec 2014 : 10:26 Implant Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 BILANS INWESTYCJI W POLSKICH PORTACH ... A CO Z RYBAKIEM ???
LCPSR-y, INFRASTUKTURA PORTOWA, OCHRONA WYBRZERZA, BUDOWA PORTÓW I PRZYSTANI, REMONTY NABRZEŻY - ITP. ITD. - MOŻNA WYMIENIĆ WIELE PRZYKAŁADÓW. WSZYSTKIE TE DZIAŁANIA BYŁY I SĄ REALIZOWANE Z PROGRAMY PO RYBY 2007-2013.

NIBY NA PIERWSZY RZUT OKA WSZYSTKO WYGLĄDA WSPANIALE, ALE DLADCZEGO WSZYSTKIE WYŻEJ WYMIENIONE INWESTYCJE MAJĄCE SŁUŻYĆ W DUŻEJ MIERZE RYBAKOM NIE BĘDĄ IM SŁUŻYĆ ???

OKAZUJE SIĘ, ŻE JEDYNIE OŚ 1 PROGRAMU PO RYBY ZOSTAŁA TAK SKONSTRUOWANA I SKALKULOWANA JAEŻELI CHODZI O WIELKOŚĆ ALOKACJI DLA WSZYSTKICH DZIAŁAŃ W TEJ OSI, ŻE PIĘKNIE WYREMONTOWANE KUTRY ZOSTANĄ POCIĘTE BEZ ZŁOTÓWKI DOPŁAT ZA KASACJĘ.

PROGRAM RYBACKI, KTÓRY ZNISZCZYŁ POLSKIE RYBOŁÓWSTWO ???

PRZED PODPISANIEM ROZPORZĄDZEŃ DOT. KOLEJNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO, NALEŻAŁOBY SIĘ ZASTANOWIĆ JAK UNIKNĄĆ KOLEJNYCH BŁĘDÓW W ZAPISACH NOWEGO PROGRAMU.

ADMINISTRACJA MILCZY - TO ZNAK, ŻE JUŻ DAWNO USTALIŁA PODZIAŁ FUNDUSZY W NOWYM PROGRAMIE.

Z TEGO CO SIĘ ORJĘTUJĘ NA KASACJE, CZASOWE ZAWIESZENIE POŁOWÓW ORAZ WYMIANĘ SILNIKÓW FLOTA POLSKA OTRZYMA KWOTĘ 6 MLN EURO TJ. OK 24 MLN ZŁOTYCH. TAKĄ KWOTĄ MOŻEMY KASOWAĆ ŁODZIE WIOSŁOWE, A NIE JAKI KOLWIEK SEGMENT KUTRÓW.

JEST ŻLE, A BĘDZIE JESZCZE GORZEJ !!!

ZOSTALIŚMY ROZEGRANI JAK MAŁE DZIECI.
05 czerwiec 2014 : 14:56 JAS ryb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+18 Sztab Kryzysowy Rybołówstwa zaostrza działania
Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa po nieudanych rozmowach z przedstawiciela mi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie wraca do akcji protestacyjnych . Rybacy mają już dość pustych tłumaczeń urzędników.

- Do końca marca mieliśmy otrzymać odpowiedzi dotyczące programu ratowania polskiego rybołówstwa - mówi Katarzyna Wysocka ze Środkowopomorsk iej Organizacji Rybackiej, która również wchodzi w skład Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa. - Takiej odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Do dzisiaj nie mamy również konkretnych odpowiedzi na nasze 4 główne postulaty, które określiliśmy na początku tego roku. Dlatego wracamy do mocniejszego tonu rozmów. Może wtedy urzędnicy zauważą nasze problemy.

Wysocka powiedziała nam, że na spotkaniu sztabu kryzysowego, które 23 kwietnia odbyło się w Ustce, przygotowano nowe decyzje

1. Sztab Kryzysowy będzie zbierał podpisy pod listą armatorów w sprawie zablokowania głównych polskich portów w proteście przeciwko niszczeniu polskiego rybołówstwa bałtyckiego poprzez brak rozwiązań prawnych oraz wydawaniu unijnych środków rybackich na cele nie związane z rybołówstwem

2. Zostanie sporządzone pismo opisujące szczegółowo proces degradacji polskiego rybołówstwa przez Morski Instytut Rybacki oraz Ministerstwo Rolnictwa, które to pismo zostanie skierowane do wszystkich polskich instytucji publicznych oraz Komisji Europejskiej.

3. Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa skieruje zawiadomienie do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Unii Europejskiej w celu dokonania jak najszybszej szczegółowej kontroli wydatkowania środków z unijnego programu rybackiego przyznanych Polsce na lata 2007- 2013, ze szczególnym uwzględnieniem ich przeznaczenia na cele rybackie.
05 czerwiec 2014 : 16:30 Brzytwa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 Sztab Kryzysowy Rybołówstwa zaostrza działania
Pani Wysocka. Komu Pani mydli oczy.
Wychodzę w morze, ale nie wiem, czy zarobię chodź na paliwo.
Pozdrawiam
05 czerwiec 2014 : 20:25 spragniony Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 trzeba przystanie budowac
sledzie dokarmiac
06 czerwiec 2014 : 03:55 pasza Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Sława ministra Plocke i jego ludzi rośnie
Rzekoma próba wręczenia 6 mln zł łapówki dyrektorowi gdańskiej ARiMR może mieć drugie, polityczne dno. Jeden z zamkniętych w areszcie rolników spod Lęborka nie tak dawno był nagradzany przez ludzi PSL tytułem Zasłużony dla Rolnictwa. Dzisiaj siedzi za sprawą człowieka blisko związanego z wpływowym posłem PO.

Cały tekst: [link usunięty]
06 czerwiec 2014 : 08:11 Gazeta Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 KAZIMIERZ W SPRAWIE ARiMR 22.01.2014
KTO BY POMYŚLAŁ, ŻE ON TAKI ŁOBUZIAK :

http://www.youtube.com/watch?v=0QIY4e7fc9E
06 czerwiec 2014 : 17:18 z sali sejmowej Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 ROZWALIŁ SEKTOR RYBACKI I ŚMIE TWIERDZIĆ ...
Kazimierz Plocke podczas konferencji prasowej w środę w Gdańsku poinformował, że poszczególne państwa otrzymają kwoty w zależności od wielkości i znaczenia sektora w gospodarce narodowej. Jak wyjaśnił „te kryteria nie są korzystne dla Polski dlatego, że brane pod uwagę będą: wielkość floty rybackiej, zatrudnienie i produkcja sektora”.

KTO PANA MINISTRA ODPOWIEDZIALNEGO ZA BRANŻĘ RYBOŁÓWSTWA W POLSCE W KOŃCU ROZLICZY !!!

TO SKANDAL NA SKALĘ EUROPEJSKĄ, ŻE CZŁOWIEK NIE ZNAJĄCY SIE NA RYBOŁÓWSTWIE TYLKO NA MLEKU DOPROWADZIŁ RYBAKÓW DO BANKRUCTWA.
06 czerwiec 2014 : 17:31 INFO Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 Celowe działania czy totalna głupota ???
"brane pod uwagę będą: wielkość floty rybackiej, zatrudnienie i produkcja sektora”.

- wielkość floty rybackiej jest imponująca. Pomimo faktu, że zezłomowano ponad 50% nakładu połowowego w latach 2004-2013 to liczebność jednostek zarejestrowanych w rejestrze i uprawnionych do prowadzenia połowów jest większa niż przed kasacją (prokurator)

- zatrudnienie. W związku z kasacją jednostek i wprowadzaniu nowych "KLONÓW" na sztukę dającą prawo do brania dopłat za czasowe zawieszenie połowów oraz wysłaniem rybaków na wcześniejszą emeryturę unijną nie mamy kogo zatrudnić na kutrach. Głodowe limity są przyczyna niskich pensji.(prokurator)

- produkcja sektora. Słuchając prezesa przetwórców to sektor rozwija się bardzo dynamicznie ok. 30% wzrostu produkcji rocznie w ostatnich kilku latach. Pytanie w oparciu o jaki surowiec ??? Na pewno nie polski. Podział limitów jaki zastosowano w tym roku doprowadzi do zaprzepaszczenia szansy odłowienia limitów krajowych ryb bałtyckich. Rybak nie zarobi a budżet państwa straci. Wynik jest oczywisty produkcja sektora spada w wyniku niekompetencji lub celowego działania na szkodę państwa osób odpowiedzialnych za branżę.(prokurator)

CO Z TĄ POLSKĄ RYBĄ PANIE PLOCKE ???
06 czerwiec 2014 : 18:18 KOLryb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Żajęty CHŁÓP, ale sobą i kolegami, a nie rybolami
1. Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke 18 maja 2014 roku uczestniczył w "Majówce w Wilkowie 2014", podczas której pobito kolejny rekord świata. W Wilkowie powstało największe drewniane koło od wozu na świecie. Nie zabrakło również gry w Baśkę Kaszubską, strzelania z broni pneumatycznej i koncertu grupy Bayer Full.

2.W Runowie przy Pałacu "Pod Bocianim Gniazdem" 18 maja 2014 roku wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke wziął udział w finale II Jeździeckich Mistrzostw Kaszub Amatorów w skokach przez przeszkody oraz " Cross Country Runowo 2014".

3.19 maja 2014 w Pucku odbyło się spotkanie mieszkańców powiatu puckiego z komisarzem Januszem Lewandowskim, W spotkaniu udział wziął m.in. Kazimierz Plocke, który był współorganizatorem spotkania. Spotkanie odbyło się w sali MOKSiR Puck.

4. 20. maja w Pucku odbyło się spotkanie mieszkańców powiatu puckiego z Jarosławem Wałęsą europosłem do Parlamentu Europejskiego. Jarosław Wałęsa odpowiadał na liczne pytania dotyczące działalności, pracy i funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Spotkanie z mieszkańcami poprowadził, współorganizator spotkania poseł RP Kazimierz Plocke.

ZDYCHAJ RYBAKU TAKI TWÓJ LOS. SPOTKAMY SIĘ NA UROCZYSTOŚCI PORZEGNALNEJ (ale kogo??? upadłego rybaka, czy Pana MINISTRA)
06 czerwiec 2014 : 17:52 INFO Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter