Rybołówstwo

W obliczu złego stanu bałtyckich dorszy organizacja Oceana wzywa decydentów do ustalenia limitów połowów zgodnie z zaleceniami naukowców.

W piątek, 30 maja br. Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) wydała rekomendacje dotyczące połowów dla Morza Bałtyckiego na 2015 rok, apelując m.in. o najwyższe od lat cięcia limitów połowowych dorszy. Jest to rezultat obserwowanego złego stanu bałtyckich dorszy ze wschodniego łowiska. Chociaż w ciągu ostatnich kilku lat stado odbudowało się po niemal całkowitym wyeksploatowaniu, tegoroczna analiza wykazała, że stan dorszy jest bardzo zły. Stado składa się głównie z małych, wolno rosnących osobników. Oceana wyraża głębokie zaniepokojenie tymi doniesieniami i wzywa decydentów do wysłuchania zaleceń naukowych przy ustalaniu limitów połowowych na kolejny rok.

- Te niepokojące nowe doniesienia na temat dorszy są kolejną oznaką złego stanu Bałtyku. To najwyższy czas by politycy wreszcie się obudzili i zaczęli działać, by ocalić nasze morze - mówi Hanna Paulomäki, kierowniczka Projektu Bałtyckiego w Oceanie.

Morze Bałtyckie jest stosunkowo prostym ekosystemem a dorsz, jako główna ryba drapieżna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej. Oprócz znacznych cięć w limitach połowowych, dzisiejsze rekomendacje ICES proponują przesunięcie łowisk szprota i śledzia (stanowiących główny pokarm dla dorszy) z dala od żerowisk dorsza. Kiedy Ministrowie ds. rybołówstwa spotkają się w październiku by ustalić limity połowowe na przyszły rok najistotniejsze będzie by wysłuchali zaleceń naukowych.

- Naukowcy nie są w stanie obecnie określić dokładnej przyczyny złego stanu bałtyckiego dorsza, kluczowym więc jest by Ministrowie ustalając przyszłoroczne limity połowów kierowali się zasadą ostrożności - dodał Andrzej Białaś, doradca ds. polityki morskiej w Oceanie.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

+13 szyper
a jak to sie ma do wymiaru 35 cm od 2015 roku
30 maj 2014 : 18:34 kutrowy | Zgłoś
-5 O przepraszam, jeden naukowiec wszystko przewidział
"Według naukowca, do odbudowy populacji dorsza w Bałtyku przyczyniły się także warunki środowiskowe. "Oprócz wprowadzenia lepszej kontroli połowów, sprzyjała nam natura (...)" - powiedział. Ostatnio "zaczęły się rodzić lepsze pokolenia niż w dwóch poprzednich dekadach, a biomasa dorsza wschodniobałtyckiego jest trzykrotnie wyższa od +dołka+ obserwowanego 5-6 lat temu" - ocenił Horbowy. W jego opinii, przy zrównoważonym odłowie dorsza oraz współpracy międzynarodowej kwoty połowowe tej ryby powinny wzrastać. "Jeżeli ta rozważna eksploatacja się utrzyma, o dorsza możemy być spokojni" - podkreślił."

[link usunięty]
30 maj 2014 : 18:46 Google | Zgłoś
+9 dorsz na diecie
Nie trzeba być kimś wielce uczonym, żeby poznać przyczynę złej kondycji dorsza.Dorsz nie ma co jeść i to jest problem katastrofy ekologicznej Bałtyku . Może w końcu usłyszą nasz jęk rozpaczy w odległym Parlamencie Europejskim.
30 maj 2014 : 19:47 Jęczący | Zgłoś
+8 A w Parlamencie zmiana warty
niektóre partie bardzo chętnie posłuchają o bałtyckim burdelu paszowym czy też o faktach i mitach z MIRU
30 maj 2014 : 20:54 jkm | Zgłoś
-4 fakty i mity
W ostatnim czasie
niektórzy
rybacy, a za nimi media,
powtarzają opinię o „chudym dorszu” i „katastrofie
ekologicznej”.
Padło nawet zdanie, że MIR
-
PIB „otrzymał żółtą kartkę”
,
ponieważ nie prowadzi badań i nie dostrzega żadnego
problemu.
Nie możemy pozo
stać wobec kampanii
dezinformacji obojętni
,
bowiem godzi ona nie tylko w
Instytut, ale przede wszystkim w rybołówstwo, a w
konsekwencji w dobrze pojęte interesy rybaków.
Dlatego
postanowiliśmy
skomentować w prosty
sposób
, zrozumiały
dla szerokiego
grona
od
biorców
,
najczęściej głoszone
opinie
na temat dorsza, rybołówstwa bałtyckiego, połowów
paszowych
i działalności MIR
-
PIB.

[link usunięty]
30 maj 2014 : 20:59 mity | Zgłoś
+2 Załamka
Unią Europejską rządzą naukowcy, którzy nie wiedzą dlaczego dorsz na Bałtyku wymiera, Andrzej powiedz tym kretynom jak to jest.

[link usunięty]

http://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/36629-przedstawiciele-sztabu-kryzysowego-rybolowstwa-spotkaja-sie-z-ministrem
31 maj 2014 : 09:25 Fakty | Zgłoś
+3 Najlepsze jest to:
"ICES proponuje przesunięcie łowisk szprota i śledzia (stanowiących główny pokarm dla dorszy) z dala od żerowisk dorsza"

Takie gadki do niedawna były zarezerwowane wyłącznie dla MIRU, "Made in MIR only"
31 maj 2014 : 10:02 Korbowy | Zgłoś
0 dorszow je od h..a i ciut
ino sledziow i szprotow malo
31 maj 2014 : 11:10 armator paszowy | Zgłoś
+2 Dlatego trzeba ograniczyć połowy dorsza
żeby ci wyżarł paszę, wybrałeś sobie zły zawód.
31 maj 2014 : 11:39 Inspektor | Zgłoś
-4 limit2014
odstąpie limit dorsz 30 ton oferty prosze klierować na email [mail usunięty]
31 maj 2014 : 12:35 rybakkkkk | Zgłoś
+6 no koledzy
no koledzy bierzmy teraz tych wszystkich winnych za dorsza za lby i za burte z nimi
31 maj 2014 : 14:57 mlody rybak | Zgłoś
+5 40 % dorsza w dół
to właściwie jest koniec, obecne limity to już jest koniec a jeśli zostanie to obniżone o 40 % to jest koniec do kwadratu. Zostają wyłącznie unijne pieniądze dlatego pilnować ich i nie dać rozkraść tak jak to miało miejsce teraz.. W Unii Damanaki zostanie spuszczona do kibla i przyjdzie za nią jakiś nowy pajac, któremu od razu trzeba skoczyć na schaby i nie dać mu żadnego luzu, włączyć w to media i śpiących zielonych i nie będzie źle. O rybach już zapomnijcie, to już historia.
31 maj 2014 : 15:40 Inspektor II | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter