Rybołówstwo

Rada Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa oraz Parlament Europejski osiągnęli porozumienie w sprawie przyszłości Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMiR). EFMiR udostępni blisko 6,5 miliarda euro w latach 2014 – 2020 na wsparcie unijnego sektora rybołówstwa i wspólnotowej polityki morskiej. Fundusz będzie istotnym instrumentem wdrażania zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa, której celem jest m.in. zaprzestanie nadmiernych połowów i odbudowa europejskich zasobów ryb.

- Ostateczne porozumienie PE oraz Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa ma zarówno mocne jak i słabe strony. Pozytywnym wynikiem porozumienia jest m.in. przeznaczenie większej ilości środków na zbieranie danych, kontrolę oraz egzekwowanie przepisów Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Istotną zmianą jest także, wzmocnienie zapisów umożliwiających wstrzymywanie środków dla indywidualnych operatorów lub państw członkowskich, które nie przestrzegają zasad Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Niestety, zawarte porozumienie dopuszcza także finansowanie wymiany silników, co może prowadzić do wzrostu mocy połowowych jednostek unijnej floty rybackiej. Nowy EFMiR przewiduje także subsydia na tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej. Tak wykorzystane środki finansowe nie będą przyczyniać się do walki z problemem przełowienia zasobów morskich i osłabią pakiet reform Wspólnej Polityki Rybołówstwa” - powiedziała Justyna Niewolewska z Fundacji Nasza Ziemia, koordynatorka koalicji OCEAN2012 w Polsce.

Teraz przyszłość europejskich zasobów morskich zależy od poszczególnych państw członkowskich. To one będą decydować o alokacji funduszy i to od ambicji z jaką podejdą do implementacji zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa zależeć będzie sukces walki z przełowieniem w UE i odbudowa zasobów.

Warto przypomnieć, że w posłowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili Europejski Fundusz Morski i Rybacki już w październiku 2013 roku. Nie był on jednak uzgodniony z radą ministrów UE. Wtedy głównym wnioskiem do jakiego doszli unijni parlamentarzyści jest fakt, że unijne kraje i pracujący w nich rybacy poławiają ryby w ilościach przekraczających bezpieczny próg rozrodczości, przez co poszczególne stada ryb znajdują się na skraju wyczerpania. Grozi to destabilizacją ekosystemów morskich. Wpływa to zarówno niekorzystnie na środowisko naturalne jak na i gospodarkę poszczególnych krajów unijnych. Dlatego zadaniem nowej polityki rybackiej, która ma obowiązywać przez kolejne 10 lat jest wprowadzenie zrównoważonych połowów ryb, które nie będą zagrażały poszczególnych gatunkom przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkańcom Unii Europejskiej stabilnych i pewnych dostaw świeżej ryby. Dodatkowo zapisy nowej polityki rybackiej mają przyczynić się do umocnienia tego sektora gospodarki przy jednoczesnym uniezależnieniu rybaków od dotacji unijnych. Ponadto odrzuty (wyrzucanie za burtę ryb, odławianych przy połowach innych ryb) nie będą dłużej tolerowane a UE wspierać będzie rybołówstwo przybrzeżne charakteryzujące się dużą selektywnością oraz niskim wpływem na środowisko naturalne.

Najbardziej kontrowersyjna okazała się sprawa obowiązku wyładunkowego, czyli zakazu odrzutów. Podczas negocjacji zmniejszono wielkość progu o 2%, czyli obecnie zasada ta wynosi 5% i będzie odliczana od połowów w ciągu roku, a nie za konkretny rejs połowowy.

Opóźniono także wejście w życie obowiązku wyładunkowego dla gatunków pelagicznych i łososia na Morzu Bałtyckim o 1 rok ze względów praktycznych oraz ustanowiono mechanizm pozwalający na dodawanie do obowiązku wyładunkowego nowych gatunków organizmów morskich w przypadku jednomyślnej zgody w ramach metody regionalizacji.

- Najbardziej kontrowersyjne zapisy dotyczyły odnowy oraz modernizacji floty. Nowe państwa członkowskie, w tym Polska, nie miały możliwości skorzystania z mechanizmu odnowy floty, co w sposób znaczący zmniejsza ich konkurencyjność na wodach Morza Bałtyckiego. Przykładowo na koniec 2010 roku średni wiek bałtyckiej floty rybackiej w Polsce wynosił 42 lata dla kutrów i 24 lata dla łodzi rybackich. Wsparcie modernizacji, w tym wymiany silników, jest więc niezbędne aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy rybaków. To szczególnie ważne w sektorze rybackim, który jest jedną z najbardziej niebezpiecznych profesji – skomentował eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa, członek komisji rybołówstwa PE.

Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

-15 lodka
czy jest szansa kupic jakas lodke z licencja na dorsza do 200 tys
29 styczeń 2014 : 19:23 Guest | Zgłoś
+11 Jest szansa wydymać szympansa
dostaniesz 16 ton dorsza po 5 złotych to dołożysz w roku 50 tysięcy do biznesu, jest jeszcze szansa, że Unia zamknie Bałtyk bo głośno o tym ostatnio.
29 styczeń 2014 : 20:42 Guest | Zgłoś
-17 ja se lodke trzymam na smyczy
i doje doplaty i lymitami handluje- po co sprzedawac
30 styczeń 2014 : 05:57 Guest | Zgłoś
+9 czemu
nie pójdziesz na całość stań jeszcze pod latarnią
30 styczeń 2014 : 07:41 Guest | Zgłoś
-2 Postoje
Panowie czy wiadomo już kiedy postój ?
30 styczeń 2014 : 08:05 Guest | Zgłoś
-7 do KUź
Do roboty się weż . Co by twój Ojciec i Dziadek powiedzieli gdyby wiedzieli że z ciebie to taki rybak KUŹ co nie łowi bo mu sie nie chce w morze wychodzic. Gdzie ta tradycja co? Teraz w tym zawodzie liczy sie Kasa a nie tradycja więc sobie gęby nie wycieraj folklorem
30 styczeń 2014 : 10:40 Guest | Zgłoś
+15 Wychodzenie w puste morze to głupota
stoją Duńczycy Szwedzi Niemcy i Finowie, sam sobie pływaj, ośle. Gdyby dziadek żył to Plocke by już 4 lata za jajca wisiał na dzwonnicy w Krokowej.
30 styczeń 2014 : 10:58 Guest | Zgłoś
+15 do rybackiego
Kolego gdyby żył mój dziadek i ojciec i zobaczył by jaki burdel zrobiliście z Bałtyku przez połowy paszowe to dostałbyś taki wpi....dol że rodzona matka nie poznałaby Ciebie !!!!
30 styczeń 2014 : 11:20 Guest | Zgłoś
+9 Filmy już się kręcą
[link usunięty]
30 styczeń 2014 : 11:34 Guest | Zgłoś
0 WŁA
To się śpiesz z przepisaniem limitu,już zatwierdzone można tylko do maja.
31 styczeń 2014 : 21:02 Guest | Zgłoś
+4 Postój jest już cały czas, wszyscy stoją
co się głupio pytasz jak wiesz.
30 styczeń 2014 : 08:13 Guest | Zgłoś
+11 Postój jest już cały czas, wszyscy stoją
nie każdy wie kiedy więc się gość pyta...
30 styczeń 2014 : 08:18 Guest | Zgłoś
+15 Minister Kalemba wydał miliard euro na rybołówstwo
i na koniec rozłożył je doszczętnie na łopatki , takie rzeczy potrafi robić wyłącznie pszenno - buraczany wieśniak z PSLu, to naprawdę trzeba umieć. Należy to obowiązkowo nagłośnić wszystkim przed wyborami.
30 styczeń 2014 : 08:51 Guest | Zgłoś
+9 Opinia profesora Wawwrzyńca Wawrzyniaka
Należy stwierdzić, że dokładne badania MIR z lat powojennych do końca XX wieku wykazały różnorodność bytowania trzech głównych, nawzajem od siebie zależnych gatunków. W żadnym jednak roku nie występował problem z chudym dorszem, nie nadającym się do przetwórstwa. Problem ten wystąpił w momencie prowadzonej przez Unię Europejską polityki rybackiej na Morzu Bałtyckim, wprowadzenia ograniczenia połowu dorsza, wprowadzenia dużych jednostek poławiających rybę paszową, wprowadzenia braku kontroli nad ich połowami. Poza tym przedstawione badania nad występowaniem, połowami i wędrówkami tych trzech gatunków ryb dają jednoznaczny obraz układu ekologicznego Morza Bałtyckiego zachwianego połowami paszowymi. Połowy te spowodowały rozprzestrzenie nie się śledzia i szprota w rejony w których dorsz nie występuje. Wędrówki dorsza wynikają głównie z ekologicznych, batymetrycznych , tarliskowych i prądowych uwarunkowań Morza Bałtyckiego, co przestało się pokrywać z występowaniem śledzia i szprota. Z przedstawionych badań wynika, że w wieku 3+ dorsz przechodzi głównie na żerowanie na szprocie i śledziu, których to gatunków zabrakło poprzez przełowienie i ich rozproszenie przez połowy paszowe.
Podjęcie jednoznacznej decyzji zaprzestania połowów paszowych na Bałtyku przez okres co najmniej trzech lat i zakazanie połowów na Bałtyku większymi jednostkami jak 26 PTS spowoduje, że w ciągu trzech - czterech lat wróci równowaga na Morzu Bałtyckim. Tak przynajmniej wynika z dotychczasowych badań, przed wprowadzeniem połowów paszowych.
30 styczeń 2014 : 11:23 Guest | Zgłoś
-7 nalezo sie wieksze doplaty dla armatorow
i wieksze lymyty bo taniejo co i rusz
30 styczeń 2014 : 11:36 Guest | Zgłoś
-7 stoczniowce caly czas bioro doplaty
nic nie budujo piniondz leci a armatorom to nima
30 styczeń 2014 : 12:04 Guest | Zgłoś
+10 Ile zarabia minister
[link usunięty]


13. Stanisław Kalemba

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Łączny dochód: 174 318,12 zł
30 styczeń 2014 : 13:26 Guest | Zgłoś
+8 re
Cytuję Rybak654:
[link usunięty]


13. Stanisław Kalemba

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Łączny dochód: 174 318,12 zł

A jaki on ma limit?
30 styczeń 2014 : 13:44 Guest | Zgłoś
-5 Nauka nie idzie w las tylko w nas
Kto ma szkolę to ma lżej !!!
30 styczeń 2014 : 15:25 Guest | Zgłoś
+2 Zostały tylko łososiwate
Ponad 800 sztuk łososia przywiózł do Ustki niewielki, 12 metrowy, duński kuter. Wyładunek miał miejsce kilka dni temu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta niewielka łódka ma na 2013 rok przyznane aż 10 tysięcy sztuk łososia. Limit całej polskiej floty w tym roku wynosi 6837 sztuk. Dla polskich rybaków to sygnał, że łosoś jest w morzu i warto go poławiać. Tym bardziej, że ostatnio znacznie spadły połowy dorsza.

Łosoś to jedna z najcenniejszych i najbardziej szlachetnych ryb pływających w Bałtyku. Właściciele sklepów i hurtowni wręcz walczą o każdą rybę. W sklepach często widać osobno wyłożone łososie bałtyckie i hodowlane łososie norweskie. Różnica w cenie jest prawie trzykrotna.

Od 2008 roku na Bałtyku można tę rybę łowić tylko za pomocą haków (w 2008 roku wycofano połowy pławnicami, bo rzekomo szkodziły morświnom - do dzisiaj tezy tej do końca nie udowodniono). Unia Europejska uważa ponadto, że naturalny łosoś bałtycki jest zagrożony i co roku zmniejsza jego limity. Polscy rybacy jeszcze w 2011 roku mogli złowić 15 723 sztuki tej ryby, ale na 2012 rok limit zmniejszony został do 7704 sztuki. W tym roku zaś jest jeszcze mniejszy - 6837 sztuk.
31 styczeń 2014 : 12:01 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter