Rybołówstwo

Ceny za dorsze w skupie poszły w dół do poziomu 4 - 4,80 zł za kilogram. Rybacy są załamani i mówią, że nie opłaca się im wypływać w morze.

- Szkoda gadać - macha ręką jeden z armatorów z Darłowa. - Lepiej zająć się wypływaniem na dorsze, ale z turystami, którzy łowią je na wędkę.

Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich w Ustce dodaje, że dorsz jest tym gatunkiem ryb, który decyduje o rentowności kutrów rybackich.

- To co się teraz dzieje na rynku, to szok i skandal - ocenia prezes ZRP. - Przecież ktoś powinien dbać o to, aby cena była zadowalająca dla naszych rybaków. W Unii Europejskiej, ale nie w Polsce, taki mechanizm funkcjonuje. Warto tu też wspomnieć słynną trójpolówkę dorszową, której ubocznym efektem jest to, że nasi przetwórcy, szukając surowca dorszowego, zakontraktowali sobie dostawy z kutrów na przykład duńskich.

Trójpolówka polegała na tym, że w latach 2009 - 2011 zamiennie jedna trzecia polskiej floty łowiła w danym roku dorsze, a dwie trzecie stała w portach i otrzymywała za to odszkodowania. Aktualnie, według Piotra Żuchrowskiego, rybaka z Jarosławca, aby opłacało się wypływać w morze, cena powinna sięgać 6 zł. Sprawdziliśmy, że filet z dorsza w sklepie (w zależności od danego miasta na Pomorzu) kosztuje od 20 do nawet 28 zł za kilogram. Skąd więc bierze się tak niska cena za dorsze dla rybaków?

- Polski rynek rybny kształtuje Francja, Dania, Niemcy - wymienia Rafał Bocheński, prezes darłowskiej aukcji rybnej. - Aktualnie w branży panuje lekki zastój , który jest związany z sytuacją w Europie.

Prezes podkreśla też, że cena za dorsze, jaką uzyskują rybacy, jest sezonową. Jak należy to rozumieć? - Pamiętajmy, że nasi rybacy są też ograniczeni limitami połowowymi - mówi R. Bocheński. - Także należy zwrócić uwagę, że nie jesteśmy jedynym krajem, który poławia dorsze. Tajemnicą nie jest, że i do naszych portów przypływają np. Duńczycy. Aktualnie ryb jest dużo i stąd niższa jej cena.

Rybacy, z którymi rozmawialiśmy, wyliczyli nam, że płacą za litr paliwa do kutra 3,5 zł. Dlatego, według nich, przy aktualnej cenie za dorsze, nie opłaca się im wypływać w morze. Dlaczego opłaca się np. Duńczykom? Prezes darłowskiej aukcji rybnej mówi, że ci mają gwarantowane ceny u odbiorców i nie przejmują się ich wahaniami.

Mieszko Marcinkowski, prowadzący pod Sławnem zakład przetwórczy, gdzie trafiają dorsze, mówi też, że cena tych ryb w skupach waha się w zależności od ich obecności na rynku.

- Aktualnie dorszy jest bardzo dużo, bo pogoda sprzyja wypływaniu w morze, a te ryby łowi cała Europa - podkreśla przetwórca. - Przykładowo, w styczniu cena była od 8 do 9 zł za kg.

Według naszych rozmówców, cena za dorsze w ciągu kilku tygodni powinna się ustabilizować na poziomie 5 - 5,50 zł za kilogram.

Skąd się jeszcze wzięły dorszowe kłopoty rybaków? Rybacy twierdzą, że między innymi przez wielką 9-dniową majówkę, kiedy to jedna z największych firm odbierających dorsze na polskim wybrzeżu, zrobiła sobie wolne. Pojawił się kłopot ze sprzedażą dorszy, na co się jeszcze nałożyło się dużo tych ryb na rynku. Efekt: ceny poszły w dół.

Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich w Ustce uważa, że gdy cena dorszy spada poniżej kosztów, państwo powinno interweniować. Dodaje on, że w UE są ceny minimalne za dorsze, a w naszym kraju takiego bezpiecznika nie ma.

Tomasz Turczyn

Komentarze   

0 Prawnicy z ministerstwa topią kazimierza plocke
Topią go i jego partię zarówno w skręcanych wyrokach w NSA jak i w trójpolówce, która powinna być wprowadzona ustawą a nie rozporządzeniem, Kaziu , odstaw tych ludzi, bo sondaże Platformy spadną przez ciebie do zera.
10 maj 2012 : 08:11 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Kazik też będzie niedługo sławny
http://wpolityce.pl/wydarzenia/28272-afera-we-wroclawskim-wymiarze-sprawiedliwosci-czy-sobiesiak-zalatwial-korzystne-dla-siebie-wyroki-w-sadzie-najwyzszym
10 maj 2012 : 11:10 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 topią ścigają .....
Jałowa bita piana Kazikowi nie zaszkodzi .Namolnie jak hinduska mantra sensacyjne zapowiedzi ukarania ministra przez KE ,prokuratury ,sądy stają się już nudne a nawet męczące Na niezorientowanych żadnego wrażenia nie zrobią .Sondaże ? o nie się nie martw .Zatrudnią najlepszych pijar-wców ,za pomocą mediów tak jak, zwykle wygrają wszystkie wybory nawet gdyby zlikwidowali całkowicie służbę zdrowia ,emerytury w Polsce ,znaczna część zmanipulowanego społeczeństwa i tak będzie na nich głosować
12 maj 2012 : 21:57 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Czy sprawdzą się wizje Jacowskiego ?
Dzisiaj już nie tylko ekonomiści przewidują gwałtowny upadek Unii Europejskiej .Najsłynniejszy jasnowidz w Polsce prezentuje scenariusz upadku eurokołchozu http://www.se.pl/jackowski-przepowiednia-2012,151829/
18 maj 2012 : 05:42 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Macie LCPSR
Chcieliście centra to je macie po jaką cholerę to wymyślono komu to potrzebne miało to gwarantować bardzo dobre ceny dla rybaka aby pozbyć się pośredników jest wręcz przeciwni. W centrach trzeba płacić haracz za nic od każdego kg a ceny w centrach są najniższe na rynku bo u hurtownika można dostać bez problemu 7zł a kontrolę nad wyładunkiem można prowadzić w bardziej uczciwy sposób niż przez te pralnie. A tak po za tym to gdzie wy macie te ogromne ilości dorsza chętnie skorzystam z porady gdzie go złowić bo od 3 tygodni na południowo wschodnim Bałtyku nie ma wcale dorszy nie można zarobić nawet na paliwo a gdzie tu mowa o opłatach czy jakimś zysku. Przejrzyjcie na oczy i zajmijcie się tymi centrami jest to bez prawie a rząd wydając taką ustawę popełnił przestępstwo ale przecież na układy nie ma rady trzeba skierować sprawę do NIK. :cry:
10 maj 2012 : 08:23 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Centra doją haracz.
Centra nie potrzebują żadnej ceny dla rybaków bo pobierają ten sam haracz od różnych cen, ta ustawa to mafijna ustawka w celu zniszczenia rybołówstwa.
10 maj 2012 : 08:35 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 nie dziwie się
złodzieje i pasozyty po upadku rybołówstwa zostaną zjedzeni,juz zbieram dowosy ,jak iść na dno to ze wszystkimi
10 maj 2012 : 08:54 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 PRYWATNY FOLWARK
KIPR ma SWOJE kutry którym płaci wjęcej niż OBCYM,a opłata za rejestrację i tak jest niska w porównaniu z kosztami utrzymania urzędników(8 OSÓB)dużego obiektu opłaty za energię do którego podłączony od dawna jest nowiutki samochód chłodnia, w którym mrożona jest szprota na przynętę na haki dla dwóch działaczy KIPR,oczywiście za prąd ONI nie płacą tylko MY OBCY.Szykujcie się na podwyżkę opłaty rejestracyjnej jeśli nic z tym nie zrobimy.
10 maj 2012 : 09:21 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 CPSR
to Panowie moze mi ktoś powie ,.... przyjeZdzam do portu ,
pod cpsr , robie wyładunek jest inspektor przy wyladunku
. pytanie do inspektora ,, mozna wyciagnac srednia z przewazenia palety ryby ( 21 skrzynek razy 25 kg daje 525 kg ) inspektor wyraza zgode w protokule zaznacza ze przewazono 21 skrzynek . dalej jest rejestracja , rejestruje 3 tony ( wyciagnieta srednia ,ale niezwazona !!! dostaje fakture za rejestracje po 20 gr za kg . rejestracja to przeładunek, wazenie , i załadunek na samochod odbiorcy !! CPSR samo sobie skrzydełka podcieło
10 maj 2012 : 10:46 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Rejestracja CPSR niezgodna z unijnnym prawem
W Unii rejestracja ryby odbywa się tylko poprzez inspektoraty i FIDES, rejestracja poprzez CPSR służy tylko wyciągnięciu haraczu i nie ma żadnego wpływu na unijną rejestrację ryby, to dlatego przy każdym rozładunku musi być inspektor.
10 maj 2012 : 10:58 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Piszesz bzdety pleciesz farmazony
DARUJ Kaziu za brak twojej wiedzy lub niedoinformowania .Zapraszam do innych portów w U.E Duńskich lub Szwedzkich takiego cyrku ,nieufności ze strony inspekcji rybołówstwa nie uświadczysz jak perelelu .W normalnych państwach obowiązują inne standardy postępowania .Ludzi ciężko pracujących nie traktuje się z założenia że rybak musi być złodziejem lum kanciarzem .....Polecam panu Kazikowi wycieczkę niech zobaczy jak wygląda normalna praca na przykład w rybołówstwie
10 maj 2012 : 19:27 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 A prokuratura
co tam słychać w kazikowej prokuraturze, wie ktoś?
10 maj 2012 : 20:44 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 dorsz
http://wiadomosci.rybackie.pl/new.php
w wiadomosciach pisza ze Bałtyk jest zbyt zimny i dlatego są słabe połowy
tu piszą ze rynek zawalony jest dorszem i stad niska cena dorsza . masakra !!!
10 maj 2012 : 17:27 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 sentencja dnia
jak się nie opłaca to do roboty na polu
11 maj 2012 : 11:19 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Umowa zlecenia
Witam serdecznie potrzebuje pomocy!!! jak miałaby wygladac umowa zlecenia dla rybaka który pływa. Prosze o pomoc, jak ktos z armatorów ma taka umowe moze mógłby mi ja podesłac na meela z góry dziekuje.
11 maj 2012 : 17:28 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Umowy śmieciowe do śmietnika
Czas panowania systemu umów śmieciowych już minął .Tylko w POlsce jeszcze utrzymywana jest jeszcze patologia zatrudniania na podstawie umów pozbawiających pracownika prawa do lecznictwa ,świadczeń rentowych ,przyszłej emerytury .Jeśli jesteś pracodawcą armatorem pokaż klasę dobre serce i potraktuj pracownika tak aby nie wyrządzać mu krzywdy Zapewniam będziesz z siebie zadowolony .Armator +załoga to jeden team ,jedna drużyna ...
12 maj 2012 : 20:36 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 RE: Umowy śmieciowe do śmietnika
ja niekogo nie krzywdze poprosty na łódke na której moze byc 4 osoby jest nas 3 i chce dac komus prawo do zarobku bo jako 4 osoba która jest na łódce bedzie mu przysługiwały pieniadze za 60 dni połowu chociaz w ogóle nie pracuje. Wiec nie oceniaj mnie tak zle bo ja chce dobrze i chce dac komus darmowe pieniadze bo mam taka mozliweosc, bo inaczej 110 zł dziennie przepadnie ;/ wiec jak nie wiesz jakie kto ma zamiary to prosze nie wypowiadaj sie. Poprostu chce aby ktos mógł sobie zarobic a ja na tym nie strace. dalej prosze o pomoc. pozdrawiam
12 maj 2012 : 22:09 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Qwa
Koledzy, a co tam u paszowców
12 maj 2012 : 19:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 balticas papricas
paszowce mają się dobrze, orają bałtyk z dorsza bo wam się nie opłaca przecież łowić. Głupie pytania zadajesz !!!
12 maj 2012 : 22:12 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 cana
pierwszą żeczą którą można zrobić dla poprawy ceny dorsza to likwidacja LCPSR i już 20gr jesteśmy do przodu
100%kontroli przez inspektorów to za mało?
13 maj 2012 : 09:14 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Zlikwidować LCPSR
Dobrze piszesz kolego te centra to chory pomysł i największy przekręt jaki widziałem to czysta fikcja i paranoja. Jak można brać od rybaka pieniądze za nic to po prostu haracz aby zrzeszenia miały za co utrzymać te cholerne centra które miały rzekomo być dla nas i pomóc nam w otrzymaniu lepszej ceny za nasze ryby. Ale w perspektywie czasu zobaczyli że trzeba to jakoś utrzymać więc nasi wielcy prezesi weszli w układ z Kazikiem i załatwili ustawę haraczową a tym samym poszli na rękę inspektorom których odciążyli nieco obowiązkami,i wszyscy są zadowoleni oprucz rybaka który miał mieć lepiej. Panowie trzeba coś z tym zrobić bo niedługo nas zniszczą albo my sami do tego doprowadzimy jak będziemy siedzieć cicho, dopisujcie się kto jest za likwidacją LCPSR lub chociaż za zniesieniem z nas haraczy.
13 maj 2012 : 20:16 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Samowolka
To co piszecie panowie jest tzw. tajemnica poliszynela czyli taka którą wszyscy znają ale nikt nie sprzeciwia się temu procederowi. Jak tylko się przyjrzymy to z łatwością można zauważyć kilka powtarzalnych zachowań w lokalnych centrach: Zatrudnieni pracownicy są przez zarządy organizacji producenckich i tym samym staja się podwładnymi kilku sprytnych armatorów. Cały sprzęt zakupiony dla wszystkich rybaków jest im udostępniany za bardzo wysoka opłata, tylko nie którzy za nic nie płacą. Stowarzyszenia non profit które zarządzają centrami prowadza działalność zarobkową a przynajmniej premie które sie wypłaca pracownika za zarobki uznają.
13 maj 2012 : 21:21 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Samowolka 2
Unia Europejska jest ślepa w tym przypadku inaczej sprawy sie potoczyły w przypadku autostrad w Polsce gdzie stwierdzono ze skoro infrastruktura była dofinansowana to nie należy prowadzić działalności zarobkowej pod groźbą zwrotu i sankcji za złamanie. Koszty na które należy zarobić nie należy sztucznie zawyżać poprzez doradztwo i premie czy wynagrodzenia. Jak ten cały burdel z Lokalnymi się skończy to przyjdzie normalność . Pozdrawiam serdecznie życzliwych Rybakom
13 maj 2012 : 21:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 rejestracja
kupując od kogoś gt i kw można dostać licencje ?
15 maj 2012 : 18:50 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 KW
kupię 14 kw- cena10000 zł.
16 maj 2012 : 07:55 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Emerytury według Matoła
http://mampytanie.salon24.pl/418132,komu-zrobil-dobrze-donald-tusk-podwyzszajac-wiek-emerytalny
16 maj 2012 : 20:00 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Postoje 2012
Kto dostał mandat od okręgowego to nie dostanie kasy ani w tym ani w przyszłym roku z programu "Ochrona żywych zasobów morza"
16 maj 2012 : 21:24 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 postoje
No to dupa zbita. :sad:
16 maj 2012 : 21:28 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 RE: Postoje 2012
Witamy w klubie.Do roboty.
16 maj 2012 : 21:34 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 RE: Postoje 2012
gdy mandat wyższy niż 2000 zł. :sigh:
20 maj 2012 : 15:43 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Spotkanie z Premierem Kaczyńskim
Dnia 19 maja, sobota o godzinie 18 w Słupsku ul: Paderewskiego 9 (Sala Civitas Christiana) odbędzie się spotkanie premiera Jarosława Kaczyńskiego z rybakami. Tematem spotkania będzie fałszowanie wyroków sądowych w sądach administracyjnych oraz wszystkie inne ważne rybackie sprawy.
17 maj 2012 : 08:47 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Sprzedam łódź rybacką z licencją - 150 tyś zł +
Sprzedam łódź rybacką z licencją - 150 tyś zł +

http://allegro.pl/lodz-rybacka-8-30m-z-licencja-polowowa-150-tys-i2362955844.html
23 maj 2012 : 06:21 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 RE: Rybakom nie opłaca się łowić
czy ktoś wiedział o nowym proponowanym projekcie zmian do ustawy o rynku rybnym ???http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/97E8BD47 FAD5293AC1257A08004BC0D4/%24File/368-A.PDF. strona 3 i 4 pisma !
29 maj 2012 : 12:42 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: