Z początkiem lipca Polska rozpoczyna prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że priorytetami naszej prezydencji będzie praca na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej oraz przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym, takim jak rosyjska Flota Cieni.
Polska rozpoczyna prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Jest to kluczowe forum polityczne, które wzmacnia bezpieczeństwo naszego regionu. W obliczu wyzwań, jakie niesie agresja Rosji na Ukrainę, zamierzamy kontynuować współpracę regionalną - powiedział szef MSZ na filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Podkreślił, że priorytetami naszej prezydencji będzie praca na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej oraz przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym, takim jak Flota Cieni.
Nasza prezydencja to wspólne działania na rzecz bezpiecznego i zrównoważonego regionu Morza Bałtyckiego - dodał Sikorski.
Polska z początkiem lipca przejęła od Estonii roczne przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. RPMB jest międzynarodowym forum politycznym powołanym w 1992 r. w Kopenhadze. W jej skład weszło 11 państw: Dania, Estonia, Szwecja, Finlandia, Niemcy, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Polska, Rosja, a także Komisja Europejska. Wiosną 2022 r. po ataku Rosji na Ukrainę, zawieszono współpracę z Rosją w tym gremium, a rosyjskie władze poinformowały o opuszczeniu Rady.
Celem działalności RPMB jest wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regionie poprzez współpracę w obszarze ochrony środowiska, transportu, komunikacji, rybołówstwa, turystyki, współpracy regionalnej, ochrony zasobów Bałtyku, energetyki, kultury i edukacji.
amk/ mrr/