Ministrowie spraw wewnętrznych pięciu krajów basenu Morza Śródziemnego - Włoch, Cypru, Grecji , Malty i Hiszpanii podczas obrad w sobotę w Neapolu zgodzili się co do konieczności umocnienia unijnej agencji do spraw granic Frontex. Za priorytet uznali zwalczanie przemytników migrantów.
W spotkaniu pięciu szefów MSW uczestniczyli też komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych i migracji Magnus Brunner i dyrektor wykonawczy Frontexu Hansen Leijtens.
Obrady ministrów państw najbardziej narażonych na fale migracyjne w basenie Morza Śródziemnego podsumował szef włoskiego MSW Matteo Piantedosi mówiąc: "Wszyscy uznaliśmy konieczność wzmocnienia Frontexu."
- Priorytetem jest zawsze zwalczanie przemytników ludzi - dodał włoski minister.
- Wyraziliśmy przekonanie, że tylko dzięki wspólnemu podejściu strategicznemu możemy bronić naszych potrzeb także podczas realizacji europejskiego Paktu i Migracji i Azylu - podkreślił na konferencji prasowej.
- Jego sukces - dodał - zależeć będzie w dużym stopniu od zdolności naszych państw do ochrony granic zewnętrznych Unii.
- Aby to robić potrzebujemy jednak odpowiedniego wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej, szczególnie środków na realizację procedur na granicach zewnętrznych - zaznaczył minister spraw wewnętrznych Włoch.
Konieczne, stwierdził, jest ograniczenie fali migracyjnej. Ocenił, że to kluczowy element, by zagwarantować realizację unijnego paktu.
Piantedosi zwrócił także uwagę na potrzebę działań i inicjatyw ze strony UE, by zapobiec wyruszaniu migrantów, a także by wzmocnić procedurę ich dobrowolnego powrotu. Wyraził przekonanie, że takie odpowiednio finansowane projekty mają fundamentalne znaczenie i stanowią konkretne wsparcie ekonomiczne i socjalne dla migrantów wracających do kraju pochodzenia.
Włoski minister oświadczył także, że notowane ostatnio zmniejszenie napływu migrantów to efekt "znaczącej pracy".
Z Rzymu Sylwia Wysocka
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.