Prawo, polityka

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że podczas szczytu z szefami rządów państw nordyckich i bałtyckich w Szwecji zaproponował stworzenie misji na Morzu Bałtyckim. "Moi koledzy uznali ją za interesującą i będziemy kontynuować ustalanie szczegółów" - dodał.

Zdaniem premiera, region Morza Bałtyckiego stał się areną zmian geopolitycznych.

"Wojna całkowicie zmieniła rzeczywistość naszego regionu, rzeczywistość całej Europy, krajów skandynawskich i bałtyckich. To nasi najbliżsi przyjaciele, partnerzy i sojusznicy, zwłaszcza w kontekście obrony i bezpieczeństw" - mówił Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z szefami państw nordyckich i bałtyckich.

"W zakresie naszej współpracy w kontekście obronności i broni – Polska, Szwecja, Finlandia, Norwegia – wszyscy mamy długą, dobrą tradycję takiej współpracy. Dzielimy ocenę sytuacji bezpieczeństwa, a w tym obawy dotyczące infrastruktury krytycznej wokół Morza Bałtyckiego. Potrzebujemy nowych narzędzi oraz ambitnych narzędzi, aby przeciwdziałać zagrożeniom" - ocenił premier.

- Dzisiaj zaproponowałem stworzenie misji na Morzu Bałtyckim. Bardzo jestem zadowolony, że moi koledzy uznali ją za interesującą i będziemy kontynuować ustalanie szczegółów - poinformował Tusk.

Wcześniej, przed wylotem na spotkanie szefów rządów państw nordyckich i bałtyckich szef rządu zapowiedział, że będzie przekonywać partnerów Polski do utworzenia formuły zabezpieczenia wód Bałtyku analogicznej do funkcjonującej już Baltic Air Policing, czyli kontrolowania przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi.

- Będę przekonywać naszych partnerów o potrzebie natychmiastowego utworzenia analogicznej formuły, jeśli chodzi o kontrolowanie i zabezpieczania wód bałtyckich, do ‘navy policing’, wspólnego przedsięwzięcia państw, które leżą nad Bałtykiem i które mają to samo poczucie zagrożenia jeśli chodzi o Rosję – powiedział premier.

Poinformował, że podczas środowego spotkania będzie też rozmawiał o potrzebie „obudzenia ambicji europejskich”, bo "nie ma żadnych powodów, by dziś Europa miała wobec kogokolwiek kompleksy".

"Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie ewoluowała w najbliższych miesiącach polityka amerykańska – oczywiście musimy pielęgnować relacje ze Stanami Zjednoczonymi, ale Europa musi się stać samodzielna. Musi się skończyć epoka strachu i niepewności wobec Rosji” – oświadczył Tusk.

Podkreślił, że jeśli Europa jest zjednoczona, to „Rosja jest wobec Europy karłem technologicznym, finansowym i gospodarczym”.

„Jeśli Europa jest podzielona, Rosja stanowi zagrożenie dla każdego państwa z osobna” – dodał.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0412 4.1228
EUR 4.2413 4.3269
CHF 4.5581 4.6501
GBP 5.1217 5.2251

Newsletter