Prawo, polityka

W poniedziałek w Gdyni zebrały się senackie komisje na posiedzeniu poświęconym bezpieczeństwu i ochronie wód Morza Bałtyckiego. Bałtyk może łączyć kraje nad nim leżące we współpracy dotyczącej bezpieczeństwa militarnego, energetycznego i ekologicznego - podkreśliła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wspólne posiedzenia senackich komisji: Klimatu i Środowiska oraz Spraw Zagranicznych odbywa się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Na konferencji przed rozpoczęciem posiedzenia marszałek Senatu podkreśliła, że wcześniej nikomu do głowy nie przyszło, iż bezpieczeństwo rozumiane dosłownie stanie się tematem rozmów w domach. "Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo w sensie militarnym, bo wojna za naszą wschodnią granicą jest rzeczą przerażającą i wpływa na nasze życie, ale także mówimy o bezpieczeństwie energetycznym, ekologicznym" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Dodała, że "o tych wszystkich trudnych tematach" można rozmawiać debatując o Bałtyku. Podkreśliła, że rozmowa na ten temat nieprzypadkowo odbywa się właśnie w Gdyni - mieście, które powstało, by Polska była otwarta na świat, a Bałtyk miał to umożliwić.

Marszałek Senatu stwierdziła, że Bałtyk może połączyć współpracę krajów nadbałtyckich dotyczącą bezpieczeństwa militarnego, energetycznego i ekologicznego.

Przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska senator Stanisław Gawłowski ocenił, że w Polsce narasta przekonanie o roli i znaczeniu Bałtyku. "Są nowe wyzwania, bo Bałtyk to jedna wielka, gigantyczna elektrownia" - podkreślił Gawłowski dodając, że wkrótce startują kolejne projekty dotyczące budowy elektrowni wiatrowych na Bałtyku.

Ogromne wyzwania - zaznaczył - dotyczą też bezpieczeństwa, bo sytuacja państw Morza Bałtyckiego zmieniła się. Senator zapowiedział, że to również będzie tematem rozmów podczas posiedzenia komisji.

W poniedziałek po południu przedstawiciele komisji zaplanowali wizytę w Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8466 3.9244
EUR 4.2448 4.3306
CHF 4.5069 4.5979
GBP 5.0214 5.1228

Newsletter