Prawo, polityka

Dziś (3 bm.) w Chojnicach poseł Piotr Müller ogłosił, że będzie zabiegać o wpisanie nowej drogi ekspresowej do programu finansowanego z Unii Europejskiej. Trasa ma połączyć Słupsk, Bytów, Chojnice i Bydgoszcz, co ma stanowić istotne wzmocnienie infrastruktury Pomorza.

- Jesteśmy coraz bliżej ukończenia budowy S6, ale nie możemy na tym poprzestać. Musimy już teraz myśleć o kolejnych ambitnych projektach, które będą wzmacniać Pomorze. Nowa trasa ekspresowa połączy kluczowe miasta regionu, co przyczyni się do jego rozwoju gospodarczego i poprawy jakości życia mieszkańców - powiedział Piotr Müller.

Podczas konferencji prasowej poseł przedstawił szczegóły swojej inicjatywy. Nowa trasa miałaby zostać wpisana do programu TEN-T (Trans-European Transport Network), który obejmuje rozwój sieci drogowych, kolejowych, wodnych i powietrznych na terenie Unii Europejskiej. Realizacja trasy możliwa byłaby dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej oraz środkom krajowym. Müller podkreślił, że choć uzyskanie finansowania to długi proces, już teraz trzeba myśleć o przyszłych projektach, które mogą przyczynić się do dalszego rozwoju regionu.

Budowa nowej trasy przyniesie szereg korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców z Pomorza oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Połączenie Słupska, Bytowa, Chojnic i Bydgoszczy ułatwi przemieszczanie się, poprawi dostępność komunikacyjną oraz przyciągnie nowe inwestycje do regionu.

"Powstanie nowej drogi ekspresowej skróciłoby czas przejazdu między miastami o około połowę. Przejazd pomiędzy Słupskiem, a Chojnicami skróci się z około dwóch godzin do niespełna godziny, z Chojnic do Bydgoszczy z około 1 godziny 30 minut do około 45 minut, a z Bytowa do Chojnic z 1 godziny do 30 minut” wyjaśnił Müller.

- Zamierzam wystąpić do rządu, aby już teraz przygotowywać formalne wnioski w tym zakresie – studium korytarzowe oraz inne analizy, aby było to podstawą do dalszych działań w Unii Europejskiej - zadeklarował pomorski kandydat do europarlamentu.

Dodał, że warto rozpatrzyć poszerzenie projektu o dojazd do Ustki: "Dodatkowo należy rozważyć wariant, w którym droga ekspresowa będzie biegła bezpośrednio z portu Ustka. Powinny zostać przeprowadzone analizy, aby zdecydować, czy to jest konieczne, czy wystarczy nowo wybudowana droga krajowa nr 21. Należy poważnie rozważyć taką opcję”.

Piotr Müller kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości, zajmując czwarte miejsce w województwie pomorskim. W swoim wystąpieniu podkreślił, że jego wybór do PE umożliwi skuteczniejszą walkę o fundusze na rozwój infrastruktury w regionie.

- Jako europoseł będę mógł aktywnie zabiegać o wpisanie nowej drogi ekspresowej do programu TEN-T, co pozwoli na realizację tego ważnego projektu - zaznaczył Piotr Müller.

Zapowiedział, że będzie kontynuować swoje starania o realizację tego projektu. Przypomniał jednocześnie o wcześniejszych pracach nad inną polską trasą wpisaną do programu:

"Kiedyś posłowie do PE skutecznie wywalczyli wpisanie do systemu TEN-T Via Carpatii – wtedy wielu krytykowało i podważało realność takich działań, a teraz ta droga jest już prawie gotowa. Taki szlak na Pomorzu przez środek województwa byłby niezbędny dla dalszego rozwoju i będziemy o to zabiegać” - zadeklarował Müller.

rel

0 Piotr
A jaka to by miala byc ekspresowka S ale jaki numer bo w tym artykule nie ma podanej propozycji S...
04 czerwiec 2024 : 08:53 Piotr Domański | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter