Prawo, polityka

W środę, 17 kwietnia br. SEA Europe zaprezentowała w Parlamencie Europejskim w Brukseli założenia i rekomendacje do mającej powstać morskiej strategii przemysłowej Unii Europejskiej, tzw. Maritime Industry Act. Spotkanie to wpisuje się w serię przedsięwzięć, zaplanowanych w trakcie ubiegłorocznego Walnego Zgromadzenia tej organizacji, zmierzających do odbudowy przemysłu stoczniowego w Europie.

Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie – zgromadziło blisko 150 uczestników, w tym: posłów do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli - Komisji Europejskiej, OECD, organizacji armatorów, europejskiego przemysłu stoczniowego - komercyjnego i produkującego na potrzeby marynarki wojennej - oraz producentów wyposażenia okrętowego i związków zawodowych. Gospodarzami spotkania byli francuscy eurodeputowani: Catherine Chabaud i Pierre Karleskind. Polskę reprezentował dyrektor biura Związku Pracodawców FORUM OKRETOWE Ireneusz Karaśkiewicz.

O zaprezentowanym w jego trakcie dokumencie i zawartych w nim rekomendacjach pisaliśmy już wcześniej w artykule:

Uczestnicy spotkania doszli do zgodnego wniosku, że w obliczy nowych wyzwań i globalnych zagrożeń, gospodarka morska staje się kluczowa dla bezpieczeństwa naszego kontynentu. Wymaga ona sektorowego podejścia i stworzenia strategii, która zapewni jej stabilny rozwój - w tym w szczególności produkcję stoczniową, która jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa.

Bardzo silnego i jednoznacznego wsparcia politycznego dla inicjatywy SEA Europe udzielili w trakcie spotkania uczestniczący w nim eurodeputowani - między innymi z Francji i z Niemiec - reprezentujący główne partie polityczne zasiadające w Parlamencie Europejskim. Ich zdaniem prace nad strategią morską Unii Europejskiej powinny się rozpocząć niezwłocznie - nie czekając na wynik zbliżający się czerwcowych wyborów.

Bardzo ważnym głosem w dyskusji w trakcie spotkania był głos organizacji reprezentujących europejskich armatorów, którzy podkreślali jak ważne jest dla nich utrzymanie produkcji stoczniowej w Europie i zadeklarowali chęć uczestniczenia w dialogu nad wypracowaniem najlepszych rozwiązań.

Następnego dnia w trakcie wizyty we włoskiej stoczni Fincantieri, wielki przyjaciel i sojusznik przemysłu stoczniowego Komisarz Europejski ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Thierry Breton w bardzo mocnych słowach potwierdził konieczność stworzenia morskiej strategii przemysłowej Unii Europejskiej, wynikającą z kluczowego znaczenia naszej branży dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Link do oświadczenia poniżej.

https://x.com/ThierryBreton/status/1780960382053396902

Opisane powyżej i nadchodzące kolejne wydarzenia pokazują dużą zmianę podejścia organów Unii Europejskiej do przemysłu stoczniowego. Lata cierpliwego pukania do drzwi decydentów zaczynają przynosić efekty. Kluczową przyczyną zmiany tego nastawienia są oczywiście wyzwania geopolityczne i rosnące zagrożenie wojenne. Przed nami jednak ogrom pracy: dobrą wolę i przyjazne deklaracje trzeba wypełnić konkretami.

Ireneusz Karaśkiewicz - dyrektor Biura FORUM OKRĘTOWEGO

 

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0298 4.1112
EUR 4.3184 4.4056
CHF 4.515 4.6062
GBP 5.1078 5.211

Newsletter