Prawo, polityka

Oczekujemy od opozycji, że w sprawie Nord Stream 2 będzie bezwzględnie lojalna wobec Polski i polskich obywateli - mówiła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Oczekujemy, że opozycja będzie wspierać rząd, który będzie walczył przeciwko certyfikacji tego gazociągu - dodał poseł Janusz Kowalski.

Posłowie PiS podczas piątkowej konferencji prasowej poruszyli temat Nord Stream 2. Poseł PiS Janusz Kowalski (Solidarna Polska) mówił o decyzji Senatu USA, że nie będzie nowych sankcji na ten gazociąg. Jak ocenił, wniosek z tego jest dla Polski oczywisty, że presja na uruchomienie Nord Stream 2 będzie jeszcze większa.

W tym kontekście przypomniał, że w minionym roku z inicjatywy klubu PiS, niemal jednomyślnie została przyjęta przez Sejm uchwała "anty-Nord Stream 2", w której - jak mówił - jest jasno zapisane, że uruchomienie tego gazociągu zwiększy ryzyko wybuchu nowego konfliktu na Ukrainie.

Kowalski dodał, że wśród niemieckiego społeczeństwa wzrasta poparcie dla uruchomienia Nord Stream 2, "w związku z wysokimi cenami gazu, w związku właśnie z tym szantażem, przeciwko któremu zawsze występowała Zjednoczona Prawica".

Kowalski zaapelował jednocześnie do opozycji, w tym przedstawicieli Europejskiej Partii Ludowej, by w pełni wspierać polski rząd, który "twardo będzie walczył i walczy przeciwko uruchomieniu Nord Stream 2, przeciwko certyfikacji".

Oczekujemy twardego stanowiska w związku z decyzją amerykańskiego Senatu ze strony PO i PSL. Mówimy sprawdzam: jesteście, czy nie jesteście przeciwko certyfikacji Nord Stream 2? - pytał poseł.

Dzisiaj na forum UE, w Brukseli, w Strasburgu polski głos musi być jednomyślny. Apelujemy o jedność w tej sprawie, apelujemy aby PO, PSL na forum międzynarodowym wspierały polski rząd; nie dla certyfikacji Nord Stream 2 - powtórzył Kowalski.

Oczekujemy od opozycji, że w tej sprawie będzie bezwzględnie lojalna wobec Polski, ale przede wszystkim wobec polskich obywateli. Takiej lojalności w tej sprawie oczekujemy - wtórowała Czerwińska.

17 grudnia spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu Nord Stream 2, poinformowała, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem. Zapełnianie gazem nie oznacza rychłego rozpoczęcia dostaw, bo Nord Stream 2 AG, która w całości należy do Gazpromu, powinna uzyskać certyfikację jako niezależny operator.

W połowie listopada niemiecki regulator energetyczny Bundesnetzagentur zawiesił procedurę certyfikacji spółki Nord Stream 2 AG jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód tej decyzji podał, że spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego. W grudniu regulator podał, że decyzja w sprawie certyfikacji nie zapadnie przed drugim półroczem 2022 roku.

Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy, została zakończona we wrześniu.

autor: Rafał Białkowski

+7 PiS i Hipokryzja
Jak to jest, tu Czerwińska apeluje do opozycji o solidarność, a w tym samym czasie przy budowie Baltic Pipe rządzące PiS zatrudnia te same firmy, które budowały NS 2, wykluczając z budowy BP na lądzie firmy polskie. Ciekawe, skasują ten komentarz, czy nie skasują. Bo już jeden dzisiaj skasowano. Powodem była autocenzura, czy zwykłe wazeliniarstwo ?
14 styczeń 2022 : 14:07 Jato | Zgłoś
-1 PIS i sens
moim skromnym zdaniem, takie stawianie sprawy w obronie cudzych interesów, nie ma najmniejszego sensu. Polski sprzeciw i tak nie zatrzyma NS2, a jedynie wydłuży okres niepewności i wysokich cen gazu w Ruropie.
16 styczeń 2022 : 11:52 gxc | Zgłoś
0 errata
oczywiście miało być "w Europie"
16 styczeń 2022 : 11:53 gxc | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter