Prawo, polityka

Od ceremonii oficjalnego powitania głów państw i szefów rządów przez prezydenta Bułgarii Rumena Radewa przed Narodowym Pałacem Kultury w Sofii rozpoczął się w czwartek dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza.

Pierwszego dnia szczytu odbywa się Forum Biznesowe Trójmorza; drugi dzień poświęcony będzie dyskusjom politycznym. Podczas szczytu Bułgaria przekaże Łotwie prezydencję w Inicjatywie Trójmorza.

Zadaniem tego szczytu jest podjąć dyskusję na temat miejsca Trójmorza w nowym kształcie relacji transatlantyckich. Ten szczyt ma także bardzo wyraźnie pokazać miejsce Trójmorza, jako koncepcji, która idealnie pasuje do założeń odbudowy europejskiej gospodarki po pandemii - podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Szczerski zapowiedział, że prezydenci państw Trójmorza przyjmą deklarację, która zakłada przygotowanie w najbliższym roku dwóch raportów pozycjonujących strategicznie Trójmorze - w Europie i w relacjach z USA.

Poinformował, że na szczycie pojawiają się nowi partnerzy dla Trójmorza - do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i instytucji europejskich, dołączą Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.

Podczas szczytu prezydent Andrzej Duda odbędzie spotkania dwustronne z prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu i prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Będzie rozmawiał też z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej i ma na celu stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Z Sofii Aleksandra Rebelińska 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter