Prawo, polityka

Konsekwencje wynikające z agresywnych działań Rosji i wzmacniania się Chin określają zakres przyszłych wyzwań dla NATO - oznajmił we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, przedstawiając sprawozdanie za rok 2020.

Bardziej asertywna Rosja, odpowiedzialna za agresywne działania wobec sąsiadów, takie jak widzieliśmy w przypadku Ukrainy i w Gruzji; Rosja odpowiedzialna za ataki hybrydowe i cyberataki przeciwko sojusznikom NATO; próby wpływania na wewnętrzne procesy polityczne; globalne zmiany w układzie sił spowodowane wzmacnianiem się Chin. To wszystko razem definiuje przyszłe wyzwania dla NATO. Dlatego tak ważne jest, żeby NATO dostosowywało się i odpowiadało na bardziej wymagające otoczenie - mówił Stoltenberg na konferencji prasowej.

Sekretarz generalny przekonywał, że do radzenia z wymienionymi wyzwaniami niezbędne są silne więzy transatlantyckie. - Żaden kraj, ani żaden kontynent nie może sobie z nimi sam poradzić - dodał.

Stoltenberg zaapelował do państw Sojuszu o wzmacnianie zdolności cyberobrony i odporności infrastruktury krytycznej, w tym telekomunikacyjnej.

Z informacji przedstawionych przez sekretarza generalnego wynika, że w 2020 roku mimo dużych strat podatkowych spowodowanych pandemią koronawirusa, nastąpił realny wzrost wydatków na obronność o 2,7 proc.

Niemcy, choć wydały w 2020 roku więcej niż w 2019 r. (odpowiednio 51,6 mld euro i 46,9 mld), są daleko od celu, jakim jest 2 proc. PKB na obronność. W przypadku RFN jest to 1,56 proc.

W 2014 roku podczas szczytu w walijskim Newport państwa NATO zobowiązały się, że w ciągu 10 lat podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie. Kwestia zbyt niskich wydatków Berlina na obronność doprowadziła do zaognienia stosunków między rządem kanclerz Angeli Merkel a administracją byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Polska w 2020 r. przeznaczyła na obronność 2,31 proc. PKB.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

Czytaj także:

22 lata w NATO

+2 Rosja,Chiny
Rosja coraz bardziej agresywna,Chiny coraz potężniejsze.Co robi Bruksela?, ano najwazniejsze to problemy LGBTQ i praworządność w PL i na Węgrzech i że za duzo krów ,bo metan wydzielają i 100 tysięcy podobnych bzdur.Powiedzieć ,że któregoś dnia ,my |Europejczycy obudzimy się z ręką w nocniku ,to nic nie powiedzieć,chyba już nic nie uratuje tego kontynentu :(
16 marzec 2021 : 19:57 Greg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 ostatnie stadium rozkladu
Dokładnie ostatnie stadium rozkładu , zapewne armię uni miały by ogromny problem z sama Turcja , wysokie morale sporo sprzętu , nikt by nie ginalza Brukselę , bo nie jest tego warta , typowy nowotwór bolszewi i lewactwa nas wykastrowal
16 marzec 2021 : 21:26 romek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter