Inne

Marynarka Wojenna RP była pierwszym rodzajem Sił Zbrojnych RP, który 22 lata temu zapoczątkował integrację z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uroczystości upamiętniające odbyły się pod Pomnikiem Polska Morska na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

W asyście honorowej Marynarki Wojennej na maszty zostały poniesione flagi Polski oraz Paktu Północnoatlantyckiego. Pod Pomnikiem Polska Morska delegacja Marynarki Wojennej złożyła wiązankę kwiatów.

Gdyńską Flotyllę na uroczystościach reprezentował szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów komandor Albert Figat.

Droga Marynarki Wojennej RP do Sojuszu rozpoczęła się już na początku lat 90-tych. Właśnie wtedy polskie okręty ORP Wodnik oraz ORP Piast uczestniczyły w operacji bojowej Pustynna Burza. Udział w tej operacji był pierwszym w powojennej Polsce przykładem tak ścisłej współpracy polskich jednostek z siłami flot zachodnich i pierwszym sprawdzianem dla naszych marynarzy w nowej rzeczywistości. W roku 1993 polska Marynarka Wojenna pierwszy raz uczestniczyła w manewrach US Baltops, w których prawie nieprzerwanie jesteśmy obecni do chwili obecnej. Z kolei, w 1995 roku 13. Dywizjon Trałowców podjął stałą współpracę z NATO-wskim stałym zespołem okrętów obrony przeciwminowej. Proces integracji z siłami morskimi Sojuszu od samego początku został ukierunkowany na uzyskanie zdolności do wspólnego szkolenia, ćwiczeń oraz skutecznego wykonywania zadań. Jeszcze przed wstąpieniem do Sojuszu, w 1998 roku oficerowie Marynarki Wojennej rozpoczęli służbę w dowództwach NATO m.in. w Brukseli, w Northwood i w Brunsum. Od pierwszego naszego udziału w ćwiczeniu US Baltops 93 do roku 1999 Marynarka Wojenna obecna była we wszystkich ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku organizowanych pod auspicjami Partnerstwa dla Pokoju.

Przez ponad dwie dekady naszej obecności w NATO, Marynarka Wojenna wzięła udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym. W ten sposób, wspólnie z okrętami innych państw Sojuszu tworzyła atmosferę bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych i na kluczowych akwenach, z których korzystają gospodarki morskie wielu państw, w tym także Polski. W wielu ćwiczeniach MW nie tylko uczestniczyła, ale także je organizowała. Bazy morskie w Gdyni i Świnoujściu stały się portami, z których operowały jednostki kilkudziesięciu bander państw Sojuszu i Partnerstwa dla Pokoju. 

rel (3. FO)

Fot.: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak

-3 ***** *** !
Po 22 latach nie ma się czym chwalić.
15 marzec 2021 : 15:53 Wat | Zgłoś
+6 Napewno nie kultura osobistą
Poziom zdziczenia polskiego plebsu sięga zenitu. PS. *** można na mnóstwo sposobów, np Wat
15 marzec 2021 : 18:46 Dziaders | Zgłoś
0 Gratuluję samokrytyki.
Może jeszcze nie wszystko stracone?
15 marzec 2021 : 22:14 AA | Zgłoś
0 22 lata
TROCHRE KROCEJ trwalo porozumienie z Anglia I Francja , szczegolnie od 3 wrzesnia 1939 roku wszystko wzielo w leb. TAK TO JEST Z ALIANTAMI !!
16 marzec 2021 : 07:32 Chopek Roztropek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter