Prawo, polityka

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek z oficjalną wizytą do Azerbejdżanu. Podczas rozmów m.in. z prezydentem Ilhamem Alijewem poruszy kwestię m.in. współpracy dwustronnej w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że w 2017 r. podczas wizyty prezydenta Ilhama Alijewa w Warszawie została podpisana mapa drogowa dotycząca strategicznego partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską a Azerbejdżanem. "Podpisanie tego dokumentu pozwoliło na wykreowanie nowej przestrzeni do polsko-azerbejdżańskich rozmów oraz kontaktów bilateralnych" – podkreślił.

Prezydencki minister zaznaczył, że obecnie głównymi osiami współpracy pomiędzy Polską a Azerbejdżanem są po pierwsze działania na rzecz usprawnienia korytarza trasnportowego Południe-Zachód, który - zaznaczył Szczerski - wpisuje się w szerszy kontekst „interconnectivity” (rozbudowy połączeń infrastrukturalnych) Unii Europejskiej.

Korytarz transportowy Południe-Zachód (South–West Route) to nowy transkontynentalny projekt logistyczny kolei ukraińskich, azerbejdżańskich, gruzińskich, irańskich i polskich. Celem współpracy jest realizacja przewozów pomiędzy UE a Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem przez Iran aż do Indii. Łączna długość korytarza wynosi 7,654 km. Trasa ta jest 2-3 krotnie szybsza od drogi morskiej oraz krótsza o ponad 1000 km od alternatywnego korytarza lądowego biegnącego przez terytorium Rosji.

Szczerski zaznaczył, że Polska i Azerbejdżan współpracują też na rzecz powołania do życia klastra polskich firm w strefie wolnego handlu portu Baku-Alat, mającego być wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw, chcących inwestować w Azerbejdżanie.

Celem polsko-azerskiej współpracy jest też - zaznaczył prezydencki minister - "stworzenie silnych podstaw dla współpracy energetycznej". "Polska jest bowiem zainteresowana wydobyciem gazu ziemnego z Morza Kaspijskiego, a rozmowy w tej sprawie prowadzi już PGNiG” – dodał Szczerski.

W ramach wizyty prezydenci Polski i Azerbejdżanu otworzą forum gospodarcze skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, podczas którego zostaną podpisane umowy przygotowane przez PAIH oraz polskie i azerbejdżańskie firmy.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że wizyta prezydenta Dudy w Azerbejdżanie będzie miała także istotny kontekst historyczno-kulturalny. Jak poinformował, w jej trakcie jednej z ulic w historycznym centrum Baku nadane zostanie imię polskich architektów oraz odsłonięta zostanie poświęcona im pamiątkowa tablicy.

"W ten sposób zostaną upamiętnione zasługi całej grupy osób, wśród nich Józefa Gosławskiego czy Kazimierza Skórewicza, które na przełomie XIX i XX stulecia byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, takich jak gmach Urzędu Miasta, Pałac Tagijewa, czy siedziba Narodowego Banku Azerbejdżanu" - zaznaczył prezydencki minister. Ponadto, dodał Szczerski, przy tej okazji Poczta Polska oraz Poczta Azerbejdżanu zaprezentują specjalną edycję znaczka poświęconą polskim architektom.

autor: Marzena Kozłowska

0 korytarz transportowy
intencja bedzie adekwatna, jesli strona polska wykorzysta do transportu linie kolejowa nr 63 (szerokotorowa) Dorohusk- Zawadowka.Wybuduje terminal przeladunkowy i zmodernizuje "Naftobaze Sama Linia nr 65 LHS ( Most na Bugu- Slawkow Terminal, nie bedzie miala wymaganej przepustowosci!!
29 maj 2019 : 18:52 Stary Kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter