Prawo, polityka

Węgry planują rozpoczęcie procedury podłączania się do gazociągu Turecki Potok wczesną jesienią bieżącego roku – powiedział agencji TASS minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Poinformował, że podczas niedawnego spotkania z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem porozumiał się w sprawie podłączeniu rurociągu z Węgier do Tureckiego Potoku. „O ile nam wiadomo, Rosja zawarła porozumienie z Bułgarią i Serbią – powiedział Szijjarto. - A my jesteśmy gotowi przeprowadzić procedurę połączenia rurociągów Serbii i Węgier na początku jesieni”.

Minister dodał, że Węgry mogą zawrzeć umowę o dodatkowych dostawach gazu na zbliżającym się Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. „Zamierzamy kupić dodatkowo 2 mld m sześc. gazu, który do następnego roku będzie magazynowany w naszych zbiornikach, abyśmy mogli w razie konieczności uzupełnić niedobór gazu (...). Wypracowywanie porozumienia jest w stadium końcowym” – powiedział Szijjarto, wyrażając nadzieję, że zostanie ono podpisane w Petersburgu, gdzie sam będzie obecny.

Szijjarto powiedział w kwietniu, że ustalił z Millerem, iż Węgry już w tym roku kupią część gazu potrzebnego na 2020 r. Gaz ten ma dotrzeć przez Ukrainę i zostać zmagazynowany w zbiornikach. Dodał, że byłoby to rozwiązanie tylko na przyszły rok.

Powiadomił też, że Węgry i Słowacja wspólnie przygotują się na wypadek, gdyby z powodu braku rosyjsko-ukraińskiego porozumienia o dostawach gazu surowiec ten nie docierał od strony Ukrainy.

Przypomniał, że nie ma jeszcze porozumienia między Ukrainą i Rosją o transporcie gazu od 1 stycznia 2020 r., może więc łatwo dojść do sytuacji, w której gaz nie będzie docierał przez Ukrainę ani na Węgry, ani na Słowację.

Mówił wtedy, że jedną z możliwości jest stworzenie południowego szlaku dostaw przez Serbię i Bułgarię, będącego przedłużeniem Tureckiego Potoku, co umożliwiłoby nie tylko zaopatrywanie Węgier, ale też – dzięki węgiersko-słowackiemu interkonektorowi – dostarczanie gazu na Słowację.

Władze Węgier podkreślają konieczność zdywersyfikowania dostaw gazu do swego kraju. Szijjarto wspominał m.in. o szansie wiążącej się z ewentualnym zbudowaniem terminalu gazu skroplonego na wyspie Krk, dostawach z Azerbejdżanu czy z rumuńskich złóż na Morzu Czarnym. Na razie nic z tych planów jednak nie wyszło.

Małgorzata Wyrzykowska

+2 Czy nasza
władza "wstająca z kolan" dalej uważa Węgrów za bratanków? Czemu, Węgrzy, nie kupią gazu ze Świnoujścia - za drogi, nie ma połączenia?
29 maj 2019 : 17:11 artek | Zgłoś
+2 Goz
Nie ma połączenia.
29 maj 2019 : 19:51 Roma | Zgłoś
+2 gaz
Bo to jest wegierska " Racja stanu"
29 maj 2019 : 18:25 Stary Kolejarz | Zgłoś
+1 I to mi się podoba...
Węgrzy amerykańskim szantażom nie ulegają
30 maj 2019 : 19:26 Barbarus | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter