Prawo, polityka

Staramy się pogłębić naszą współpracę w zakresie transportu gazu i ropy naftowej; Polska uniezależnia się po raz pierwszy od bardzo dawna od Gazpromu - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki w Wilnie, po spotkaniu z premierami Litwy, Łotwy i Estonii w Wilnie.

Morawiecki podkreślił - na wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów Państw Bałtyckich - że nasze kraje "starają się pogłębić współpracę" w zakresie transportu gazu i ropy naftowej.

Poinformował, że wśród tematów rozmów pojawiła się także kwestia Nord Stream 2. Wszyscy premierzy - jak relacjonował szef polskiego rządu - stwierdzili, że jest to "bardzo niebezpieczny projekt dla bezpieczeństwa tej części Europy".

"Polska uniezależnia się po raz pierwszy od bardzo dawna od Gazpromu, nie tylko zbudowaliśmy nasz terminal LNG w Świnoujściu (...); zamierzamy poszerzyć jego moce przerobowe, moce przeładunkowe" - oświadczył premier. "Ale również jesteśmy w procesie negocjacji i dyskusji z Danią i Norwegią" - dodał.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1,2 tys. km długości dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa tego gazociągu to 55 mld m sześc. surowca rocznie. Inwestycja ma być gotowa do końca 2019 r., gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Morawiecki dodał też, że Państwa Bałtyckie chcą również dążyć do dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej.

autor: Anna Tustanowska, Rafał Białkowski

amt/ rbk/ par/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter