Prawo, polityka

Nasza współpraca z Litwą na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz bardziej ścisła – ocenił szef polskiego rządu po spotkaniu z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

Mateusz Morawiecki dodał, że Litwa jest dla Polski partnerem strategicznym także ze względu na więzy historyczne, położenie geograficzne, sprawy obronności oraz stosunek do Rosji. Wspieramy Litwę w nadzorze nad litewskim niebem, ale również staramy się rozwijać wspólne projekty energetyczne oraz takie, które zwiększą naszą wymianę, jeśli chodzi o transport gazu – zaznaczył szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w rozmowie z litewskim premierem poruszył m.in. tematy związane z sytuacją Polaków na Litwie, wymianą młodzieży oraz wspólną komisją oświatową.

Premier zaznaczył, że Polska i Litwa mają wspólne interesy w Brukseli. „Nasza współpraca dotyczy takich tematów jak np. budżet europejski, transport, logistyka czy swoboda świadczenia usług. Premier podziękował także za wsparcie Litwy w sporach, które Polska toczy w UE. One sprowadzają się do tego, jak rozumieć transformację systemu postkomunistycznego – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Akurat Litwa doskonale to rozumie, jako państwo, które wcześniej było republiką sowiecką – dodał.  

Premier Saulius Skvernelis ocenił, że Polska jest szczególnie ważnym partnerem Litwy. Łączy nas wspólne doświadczenie historyczne oraz bardzo wiele wspólnych wyzwań i interesów – zaznaczył. Polska jest trzecim co do wielkości obrotów partnerem handlowym i drugim rynkiem eksportu towarów litewskiego pochodzenia – dodał.

Premier Litwy zwrócił też uwagę na inwestycję PKN Orlen, która jest realizowana na Litwie. Ocenił, że jest ona bardzo ważna nie tylko pod względem gospodarczym, ale również pod względem bezpieczeństwa energetycznego.

Premierzy Polski i Litwy wzięli udział w podpisaniu porozumienia między polskim ministerstwem energii i jego litewskim odpowiednikiem o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda.

rel (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter