Prawo, polityka

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w czwartek Grecję i Turcję, żeby kontaktowały się ze sobą, by redukować napięcia i unikać incydentów takich jak ten z ostatnich dni na Morzu Egejskim.

W poniedziałek w pobliżu skalistej wysepki Imia (po turecku Kardak) w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego okręt patrolowy tureckiej straży przybrzeżnej staranował łódź greckiej straży przybrzeżnej, uszkadzając rufę jednostki.

Stoltenberg poinformował, że rozmawiał o sprawie zarówno z tureckim, jak i greckim ministrem obrony. W czasie środowo-czwartkowego posiedzenia NATO sojusznicy zostali powiadomieni o incydencie.

"Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że obaj premierzy rozmawiali o tej sprawie przez telefon. Wzywam ich do utrzymywania kontaktów, by unikać podobnych incydentów w przyszłości i eskalacji" napięć - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Stoltenberg.

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył w środę, że zwrócił się do szefa rządu Grecji Aleksisa Ciprasa, by nawiązać dialog, który miałby zredukować napięcia między krajami.

Agencja EFE podała, że we wtorek Grecja wysłała w okolicę Imii cztery okręty wojenne, a Turcja - siedem. Tureckie jednostki uniemożliwiły dostęp greckim rybakom do wód, które Turcja uważa za swoje. Oba państwa roszczą sobie prawa do niezamieszkanych wysp archipelagu Dodekanez, leżących w odległości 3 km od najbliższej wyspy Grecji i 7 km od tureckiego wybrzeża. W styczniu 1996 roku w tej części Morza Egejskiego doszło do poważnego kryzysu, który omal nie doprowadził do konfliktu zbrojnego.

stk/ ulb/ ap/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter