Prawo, polityka

Statek ratowniczy dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) oraz projekt dotyczący rozbudowy sieci tramwajowych w Gdańsku – to kolejne projekty, które będę realizowane dzięki funduszom UE. W podpisaniu umów o dofinansowanie uczestniczył wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wartość projektu pn. Budowa wielozadaniowego statku ratowniczego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa to 280 mln zł, z czego 238 mln zł to fundusze Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiS). Do zadań powołanej w styczniu 2012 r. SAR należy poszukiwanie i ratowanie osób znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego. Alokacja na transport morski w POIiŚ wynosi ok. 3,7 mld zł. Wartość całkowita planowanych do realizacji 19 projektów to 5,9 mld zł. Do tej pory podpisano 3 umowy na łączną kwotę dofinansowania UE 309 mln zł, czyli 8,25% funduszy przewidzianych dla sektora morskiego.

Druga podpisana wczoraj umowa dotyczy rozbudowy i modernizacji linii tramwajowych w Gdańsku oraz zakupu taboru. Nowe trasy powstaną w południowych dzielnicach miastach: Piecki – Migowo (Górny Taras Gdańska), Jasień i Ujeścisko-Łostowice. Modernizowana linia tramwajowa stanowi dojazd do plaży w Stogach. Dodatkowo zamontowane zostaną nowe wiaty przystankowe, tablice informacji pasażerskiej. Przedsięwzięcia o wartości ok. 540,4 mln zł, jest częścią wieloletniej i wieloetapowej inwestycji realizowanej pod nazwą „Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej”. Dofinansowane wynosi ponad 286 mln zł. Środki na transport publiczny w POIiŚ to ok. 9,7 mld zł. Zakontraktowano już blisko 80% tej sumy. -

"W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mówimy o zrównoważonym rozwoju, z efektów którego skorzystają wszyscy Polacy. Pomagają nam w tym fundusze UE, będę jednym z głównych źródeł finansowania inwestycji. Dotychczas podpisaliśmy 27 576 umów na kwotę 245,4 mld zł, w tym 152,6 mld zł to dofinansowanie UE. To niemal 50% przyznanych nam funduszy na lata 2014-2020" – mówi wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. 

Podczas wizyty na Pomorzu, wiceszef resortu wziął udział debacie na Politechnice Gdańskiej, poświęconej programowi zagospodarowania dolnej Wisły i możliwościom jego realizacji. Dolna Wisła jest elementem dwóch biegnących przez Polskę międzynarodowych dróg wodnych MDW E70 i MDW E40 (rys. 1). Łącząc porty morskie w Gdańsku i Gdyni, stanowi ważne uzupełnienie lub alternatywę dla innej infrastruktury transportowej.

Wiceminister Kwieciński odwiedził też zakład Polpharmy S.A. w Starogardzie Gdańskim, w którym firma stworzyła jeden z największych ośrodków rozwojowych w Europie Środkowo-Wschodniej, wyposażony w nowoczesny sprzęt analityczny i urządzenia do produkcji w skali laboratoryjnej i półtechnicznej. Grupa Polpharma posiada łącznie 7 ośrodków rozwojowych.  

rel (Ministerstwo Rozwoju)

+3 A kto zbuduje ten statek dla SAR?
Dopiero przetarg będzie ogłoszony, czy już pozamiatane?
14 grudzień 2017 : 08:20 SAR | Zgłoś
0 Bl
Z notatki prasowej wynika że zostało tylko przydzielone finansowanie projektu, teraz tylko określenie parametrów technicznych i ogłoszenie przetargu.
14 grudzień 2017 : 11:44 Bl | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter