Polska pozyskała 450 mln euro na rozwój polskiej infrastruktury - powiedział we wtorek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Środki te trafią na rozbudowę sieci kolejowej oraz infrastruktury morskiej.
Chodzi o 450 mln euro dla Polski z konkursu CEF Transport 2024 „Łącząc Europę”. Środki na kolejnictwo trafią do PKP PLK - zarządca polskiej infrastruktury kolejowej otrzyma wsparcie wynoszące 294 mln euro na realizację projektu Rail Baltica na odcinku Knyszyn – Osowie oraz blisko 95 mln euro na nowoczesny system bezpieczeństwa ERTMS.
Ponadto spółka CPK otrzyma ponad 18 mln euro na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka kolejowego Katowice–granica państwa.
Przyznane zostało też ponad 44 mln euro na projekt dotyczący poszerzenia toru wodnego do portu Świnoujście. Tor ma zostać poszerzony na odcinku 34 km, z obecnych 200 m szerokości do 500 m, co zapewni jego większą przepustowość.
- Pozyskaliśmy w sumie 450 mln euro, które ulepszą, zmienią i poprawią parametry polskiej infrastruktury. Polska jest liderem w uzyskiwaniu grantów, szczególnie z instrumentu „Łącząc Europę”. Mam nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej, w nowych ramach finansowych Unii Europejskiej, nad którymi pracujemy, także będziemy mieć wiele powodów do satysfakcji - podkreślił minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Rail Baltica to część transeuropejskiego korytarza, który w przyszłości połączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię oraz w dalszej perspektywie – Finlandię. Dzięki prowadzonej modernizacji trasa przystosowana zostanie do ogólnych standardów linii kolejowych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl
