Porty, logistyka

Powstał nowy sojusz operatorów intermodalnych Loconi Intermodal oraz Baltic Rail łączący BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni i Port Koper (Słowenia). Jest to inicjatywa oparta na obecnie funkcjonujących serwisach intermodalnych i morskich.

Od lipca Loconi uruchamia nowy serwis kolejowy z BCT do Wrocławia. Baltic Rail od dawna oferuje połączenie z Wrocławia do Kopru. W ten sposób zostają połączone porty na dwóch krańcach Europejskiego Korytarza Bałtyk-Adriatyk, co otwiera znacznie szybszą i efektywniejszą drogę transportową z krajów basenu Morza Śródziemnego do Skandynawii (i odwrotnie).

Obecnie wiele linii żeglugowych oferuje takie połączenia transportując kontenery wokół kontynentu europejskiego z dwoma (lub więcej) przeładunkami w portach bazowych, co daje całkowity czas przewozu 20-30 dni. Zastosowanie szybkiego i częstego połączenia kolejowego w poprzek kontynentu oraz wykorzystanie obecnych morskich połączeń bliskiego zasięgu obsługiwanych w BCT i Koprze, spowoduje - zdaniem twórców nowego serwisu - skrócenie czasu przewozu kontenerów na tej trasie o połowę. Na przykład czas przewozu z portów Izraela i Egiptu do portów szwedzkich wyniesie ok. 14 dni, a Turcji tylko 10 dni. Koszt przewozu z zastosowaniem mostu lądowego Koper- BCT Gdynia, nie odbiega znacząco od poziomu stawek morskich.

Tym co odróżnia tę inicjatywę od poprzednich prób łączenia portów Adriatyku i Bałtyku, jest fakt wykorzystania obecnie istniejących połączeń i jej bezinwestycyjny charakter. Wszystkie serwisy intermodalne, jak i morskie istnieją i działają na swoich rynkach lokalnych. Inicjatywa Mostu jedynie łączy je i koordynuje w jedna kompleksową usługę.

Twórcy nowego serwisu - port w Koprze, BCT, Loconi i Baltic Rail, mają nadzieję, że ich wspólna inicjatywa pozwoli im na przechwycenie nowych potoków ładunków, które do tej pory ich omijały i zwiększy konkurencyjność tych podmiotów na rynku międzynarodowych przewozów morskich jak i lądowych.

rel (BCT)

mapka: BCT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.8216 4.919
EUR 4.6938 4.7886
CHF 4.9385 5.0383
GBP 5.3113 5.4185

Newsletter