Porty, logistyka

Do Portu Gdańsk przypłynął sprzęt wojskowy należący do duńskiej armii. Opancerzone wozy bojowe Mowag Piranha przetransportowano na statku ro-ro Finlandia Seaways. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu WOC w środę, 12 maja.

Opancerzone wozy bojowe Mowag Piranha to rodzina kołowych wozów opracowana przez szwajcarską firmę Mowag (obecnie General Dynamics European Land Combat Systems). Jak informuje Trójmiasto.pl, za rozładunek, trwający około czterech godzin, odpowiadał Port Gdański Eksploatacja we współpracy z duńskimi żołnierzami oraz agencją Schultz Shipping. 

Finlandia Seaways jest jednym z siedmiu statków objętych umową pomiędzy DFDS a duńskimi siłami zbrojnymi, podpisaną w 2020 roku. Jednostki Ark Dania, Ark Germania, Suecia Seaways, Magnolia Seaways, Britannia Seaways i Finlandia Seaways zostały udostępnione do transportu sprzętu wojskowego w związku z gotowością NATO, udziałem w ćwiczeniach i operacjach wojskowych – informuje DFDS w komunikacie prasowym. Siódma jednostka floty DFDS ma zostać wybrana w zależności od potrzeb.

Warto dodać, że to nie pierwszy przeładunek sprzętu wojskowego w gdańskim porcie, m.in. w 2017 roku w terminalu kontenerowym DCT przeładowywano amerykański sprzęt bojowy, w tym czołgi i bojowe wozy piechoty.

AL, z mediów

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter