Porty, logistyka

Mieszkańcy okolicy amsterdamskiego portu skarżą się na stojący tam od kilku tygodni statek wycieczkowy. Z przeprowadzonych badań wynika, że emituje on codziennie tyle spalin co 31 000 ciężarówek na autostradzie.

Statek wycieczkowy Marella Discovery, mogący pomieścić 1830 pasażerów i 753 członków załogi, jest obecnie serwisowany.

Lokalna telewizja NH Nieuws podaje, że mieszkańcy okolicznych domów skarżą się na uciążliwy dym.

Jedno na pięcioro dzieci w Holandii choruje na astmę z powodu zanieczyszczenia powietrza. Obecnie toksyczne opary wieją we wszystkich kierunkach - powiedział dziennikarzom jeden z protestujących, Tjeerd Buntsma.

To nie tak, że jestem wielkim działaczem na rzecz środowiska, jestem tylko ojcem trójki dzieci i jestem zaniepokojony oparami dymu i zapachem siarki - powiedział Paul Alberts, który wspólnie z innymi mieszkańcami zlecił firmie badawczej CE Delft ustalenie, ile szkodliwych substancji emituje statek.

Wyniki były szokujące - mówi Alberts. CE Delft przekazał w raporcie, że dzienne emisje spalin ze statku są równe emisji 31 000 dodatkowych ciężarówek przejeżdżających pełne okrążenie na obwodnicy Amsterdamu.

Firma serwisowa Damen Shipyards Repairs wyjaśnia z kolei, że silniki muszą pracować, bo "trzeba zagwarantować bezpieczeństwo i sprawność statku". Według firmy silniki będą nadal włączone, ponieważ "infrastruktura energetyczna w porcie nie jest przystosowana do zapewnienia energii z lądu".

Z informacji podanych w piątek przez NH Nieuws wynika, że problem niedługo sam się rozwiąże, bo Marella Discovery ma wkrótce opuścić amsterdamski port.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

+26 H
To jakas bzdura codziennie setki statkow w porcie Rotterdam stoi i czeka na rozladunek i zaladunek i kazdy z nich jest zasilany na agregatach nawet statki obslugujace port jak holowniki i polotowki itp nie przechodza na zasilanie z lady nawet podczas przerwy a tu nagle przeszkadza im jeden passager
30 kwiecień 2021 : 13:13 Xx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Dokładnie
Mieszkam w UK i u nas te statki stoją od roku i jakoś ludzie się nie skarżą, wręcz przeciwnie to taka piękna atrakcja
01 maj 2021 : 07:13 Kaśka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Nie dokładnie
Kaśka - weź kobieto przeczytaj artykuł. Statki w UK są zasilane z lądu, bo pozwala na to infrastruktura, dlatego nie muszą używać tych silników napędzanych mazutem, które generują ogromne zanieczyszczenie i smród.
01 maj 2021 : 18:23 Dam Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Chyba żartujesz
Statki zasilane prądem to może są w portach z których one wypływają , u nas w zatoce nie ma takiego potru do którego by mogły zacumowac , stoją w zatoce kilkadziesiąt metrów od lądu, wiec nie pitol mi tu panie lub pani mądralińska. ... najpierw się doucz i potem pisz głupoty. .. Kaśka
03 maj 2021 : 23:02 Kaśka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 Sam żeś bzdura
Najpierw doczytaj o różnicach między napędzaniem statków wycieczkowych a holowników czy polotówek a dopiero później zabieraj glos. Statki wycieczkowe ze względów ekonomicznych są napędzane na ciężki olej opałowy (mazut). Nawet sobie nie wyobrażasz jak te spaliny śmierdzą. Wklejam Ci tekst sprzed kilku lat:

"Większość z 300 statków wykorzystuje nadal do napędu ciężki olej opałowy (mazut), zaliczany do najbardziej zanieczyszczonych paliw, z negatywnym skutkiem dla środowiska. Przy spalaniu mazutu emitowane są nie tylko duże ilości CO2, lecz także tlenki siarki, drobny pył i metale ciężkie. Mieszkańcy nadmorskich miast uskarżają się na coraz bardziej zanieczyszczone powietrze, gdyż klimatyzacja, światło i ogrzewanie na statku muszą działać także wtedy, kiedy stoi on na redzie lub w porcie."
01 maj 2021 : 18:21 Dam Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 ECA Zone
Mówi ci to coś?
02 maj 2021 : 07:08 co Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 scrubber
scrubber niech zainstalują i po sprawie
01 maj 2021 : 13:26 ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter