Porty, logistyka

Drążony tunel pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, ma już 305 metrów długości - poinformował w czwartek na antenie radiowej Jedynki minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przejazd tunelem będzie możliwy jesienią przyszłego roku - dodał.

Tunel pod Świną to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie technologiczne, ale normalne na świecie. (...) Na dzień dzisiejszy osiągnięto już 305 metrów długości; tak zakładam, że to będzie taka wielkość w drążeniu tunelu - powiedział Adamczyk.

Minister zapytany o to, kiedy prace się zakończą, kiedy będziemy mogli przejechać tym tunelem, powiedział, że będzie to możliwe jesienią 2022 roku. Podkreślił jednocześnie, że termin ten jest niezagrożony.

Według świnoujskiego magistratu, tunelu łączący wyspy Uznam i Wolin będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce: 1484 metry tunelu drążonego TBM (Tunnel Boring Machine – ang. maszyna drążąca tunel); z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów.

Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gulermak.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

pif/ pad/

Fot.. video: tunel-swinoujscie.pl

-5 nazwa
Tunel ten powinien mieć godną nazwę. Proponuję nazwę " Tunel Prezydenta Możejki"
29 kwiecień 2021 : 12:31 Zenon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Mierzei
Swietnie ze tak szybko wierca tunel, a na pocieszenie , Kapitanat przekopu mierzei wislanej, ma juz Piekne Litery na scianach budynku (z trzech stron swiata, a moze I czwartej??)
29 kwiecień 2021 : 16:38 Przekop Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 tunel
Jedziemy pięknie,super.Już się nie mogę doczekać otwarcia tunelu.Na przekór trollom,lewusom,pożytecznym idiotom i innych, których polskość uwiera :)
29 kwiecień 2021 : 17:14 Paweł G. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jakieś zwarcie?
Szanownemu Pawłowi G wystąpił jakiś problem na stykach? Co mają trole, lewusy itd do tunelu? Jakie uwieranie? Weź się chłopie ogarnij bo cie ta nienawiść zabije.
Tunel jest bardzo sensowną inwestycją. Wie o tym każdy kto stał latem w korku do promu.
Tunel jest w 85% finansowany przez Unię Europejską - to raczej właśnie według obowiązującej retoryki te lewusy których polskość uwiera. Pozostałą część płaci miasto.

W odróżnieniu od debilnego pomysłu przekopu, finansowanego przez nas wszystkich, kretyńskiego pomysłu budowy fabryki Izery na który też nikt myślący nie chce kasy wyłożyć, więc też się naród zrzuci, tunel ma sens i dobrze że powstaje. Dobrze że potrzeba i sensowność jego powstania została dostrzeżona przez UE, bo samo miasto nie dałoby rady finansowo. Od lat próbowali.
30 kwiecień 2021 : 07:26 Asasan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Pseudo polskość Pawła G.
Cytuję Paweł G.:
Jedziemy pięknie,super.Już się nie mogę doczekać otwarcia tunelu.Na przekór trollom,lewusom,pożytecznym idiotom i innych, których polskość uwiera :)


Polskość to tobie uwiera, skoro nie potrafisz nawet poprawnie napisać zdania.
30 kwiecień 2021 : 07:49 Henry Heinrich Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter