Porty, logistyka

Port w Antwerpii, aby utrzymać się w czołówce portów światowych, stale pracuje zarówno nad rozbudową, jak i nad optymalizacją istniejących możliwości. Jedną z nich jest rozbudowa Europa Terminal.

Głównym celem tego projektu, realizowanego we współpracy z PSA Antwerp - operatorem terminalu, jest umożliwienie Europa Terminal obsługi największych kontenerowców. Obecnie maksymalne zanurzenie statków, które mogą cumować przy nabrzeżu, wynosi 13,5 metra.

Aby móc obsługiwać również kontenerowce o większych gabarytach, głębokość terminalu zostanie dostosowana do maksymalnego zanurzenia wynoszącego ok. 16 metrów. Aby to osiągnąć, konieczne będą szeroko zakrojone prace.

Zgodnie z oficjalnym planem obecna ściana nabrzeża, o długości prawie 1200 metrów, musi zostać całkowicie rozebrana. PSA Antwerp jest odpowiedzialna za renowację układu przyległego nabrzeża, w tym za nową posadzkę i instalację dużych suwnic kontenerowych.

Ściana nabrzeża zostanie wyposażona we wszystkie niezbędne środki infrastrukturalne, aby umożliwić podłączenie zasilania dla statków z lądu. Podwodna zapora ochroni pobliski rezerwat przyrody Galgenschoor.

Prace mają ruszyć pod koniec 2021 roku.

AL, z mediów

1 1 1 1

Newsletter