Porty, logistyka

Teren budowy bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra został przekazany wykonawcy inwestycji – poinformowała w czwartek PGE GiEK. Niskoemisyjne bloki energetyczne mają zacząć działać w 2023 r.

Inwestycja budowy bloków gazowo-parowych na terenie Elektrowni Dolna Odra rozpoczęła się miesiąc wcześniej, niż zakłada harmonogram – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sandra Apanasionek. Dodała, że wkrótce rozpoczną się prace ziemne, polegające na wzmocnieniu gruntu pod fundamenty turbozespołów.

Budowa nowych jednostek wytwórczych w Elektrowni Dolna Odra to projekt o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki, który jest niezwykle istotny z perspektywy obniżenia kosztów transformacji energetycznej – powiedziała, cytowana w komunikacie, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Wioletta Czemiel-Grzybowska. Dodała, że realizacja takiego projektu to także wsparcie rozwoju regionu. Jak wskazała, w budowę będzie zaangażowanych przynajmniej kilka tysięcy pracowników.

Spółka podkreśla, że bloki gazowe będą "z nawiązką" spełniały normy środowiskowe wymagane przez Unię Europejską: ich emisyjność będzie kształtowała się na poziomie ok. 320 kg CO2/MWh wobec wymaganych norm unijnych na poziomie 550 kg CO2/MWh.

Budowa bloków gazowo-parowych ma też pozwolić na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminalu LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe. Nowe jednostki będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 2,5 miliona gospodarstw domowych – wskazano.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm w składzie: Polimex Mostostal jako lider oraz General Electric Global Services GmbH i General Electric International Inc. Umowa na budowę bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra obejmuje zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą.

Wartość kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje także 12-letnią umowę serwisową o wartości ponad 1 mld zł netto. Zgodnie z kontraktem, początek eksploatacji nowych bloków energetycznych planowany jest na czwarty kwartał 2023 r.

autorka: Elżbieta Bielecka

-1 A ja myslałem
A ja myślałem, że to jest portal morski, a to o elektrowniach jest!!!
09 listopad 2020 : 07:30 Samir Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter