Porty, logistyka

Zachodniopomorski wojewoda wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) oraz decyzję na budowę infrastruktury przesyłowej LNG.

Pierwsza decyzja dotyczy inwestycji, w ramach której wybudowany zostanie trzeci zbiornik LNG o pojemności ok. 180 tys. metrów sześciennych wraz z instalacjami i połączeniami do dwóch istniejących zbiorników LNG, a także lądowy system załadunku LNG na kolej – poinformowały w środę służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody. Druga decyzja lokalizacyjna dotyczy budowy infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków.

Obie decyzje wydane na rzecz Polskiego LNG dotyczą terenu zlokalizowanego w obrębie ewidencyjnym Warszów 11.

"Te decyzje otwierają inwestorowi drogę do rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu" – powiedział cytowany w komunikacie zachodniopomorski wojewoda Tomasz Hinc. "Rozbudowany terminal będzie posiadał moc regazyfikacyjną 7,5 mld metrów sześciennych. To blisko połowa rocznego zużycia gazu w Polsce" – dodał.

Polskie LNG realizuje Program Rozbudowy Terminalu, zakładający wykonanie czterech komponentów: zwiększenie mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

W najbliższą niedzielę, 27 stycznia do świnoujskiego gazoportu ma dotrzeć 50. ładunek skroplonego gazu.

Oprócz dwóch ładunków technicznych, od czasu komercyjnego otwarcia terminalu LNG w Świnoujściu w czerwcu 2016 r. przypłynęło do Polski 37 ładunków z Kataru w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas, dziewięć dostaw spotowych – z Norwegii, USA i Kataru oraz pierwsza dostawa w ramach kontraktu średnioterminowego z brytyjską firmą Centrica.

autor: Kacper Reszczyński

-2 czerwone światło od mieszkańców!
Mieszkańcy nie mają żadnych korzyści z terminalu, a tylko pogorszenie warunków mieszkania i poruszania się po drogach. Plus niebezpieczeństwo wybuchu na dużą skalę...
24 styczeń 2019 : 13:40 Lila | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter