Porty, logistyka

Firma Becker Marine Systems, Hapag-Lloyd i HHLA testują alternatywne źródła zasilania w porcie w Hamburgu.

Hamburg stawia kolejny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w swoim porcie. Innowacyjna technologia umożliwia dużym i bardzo dużym kontenerowcom wyłączenie w czasie postoju napędu pomocniczego (elektrowni okrętowej z zespołami prądotwórczymi zasilanymi olejem napędowym), a zamiast tego pobór mocy potrzebnej do pracy na pokładzie z nowego typu mobilnego generatora. Becker Marine Systems, Hapag-Lloyd AG i Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) od początku roku testują nowe rozwiązanie w ramach wspólnego projektu pilotażowego.

Dostawca technologii - Becker Marine Systems opracował mobilny zespół prądotwórczy, a następnie nawiązał współpracę z Hapag-Lloyd i HHLA w fazie testowej. Stacja Becker LNG PowerPac® dostarcza przyjazną dla środowiska energię kontenerowcom w terminalu kontenerowym HHLA Container Terminal Burchardkai (CTB). W ciągu ostatnich kilku tygodni prototyp był wielokrotnie testowany na kontenerowcach Hapag-Lloyd o ładowności 20 000 TEU. 

Opracowany przez Becker Marine Systems i jego spółkę zależną Hybrid Port Energy (HPE), zasilacz LNG PowerPac® firmy Becker to kompaktowy system o wielkości dwóch 40-stopowych kontenerów. Jednostka składa się z generatora gazowego i zbiornika LNG, z którego paliwo dostarczane jest do generatora. Gdy tylko kontenerowiec znajdzie się przy nabrzeżu, suwnica bramowa podnosi ruchomy generator prądotwórczy o mocy 1,5 MW z nabrzeża i umieszcza na rufie statku. Po opuszczeniu jest on podłączony do systemu elektroenergetycznego jednostki i może dostarczać energię elektryczną potrzebną do prowadzenia operacji na pokładzie podczas postoju w porcie. Dzięki tej innowacji można znacznie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować szkodliwe emisje m.in. dwutlenku siarki i podtlenku azotu.

- Możemy śmiało powiedzieć, że faza pilotażowa zakończyła się pełnym sukcesem i dziękujemy naszym partnerom za wspaniałą pracę zespołową. Stacja Becker LNG PowerPac® jest prostym rozwiązaniem w zakresie redukcji szkodliwych emisji w porcie i może być wdrożona na skalę międzynarodową. Rozmawiamy z różnymi portami europejskimi i chińskimi, i jesteśmy przekonani, że zasilacz LNG PowerPac® firmy Becker może odnieść sukces na rynku - przyznał Dirk Lehmann, dyrektor zarządzający Becker Marine Systems.

Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej przyznało siedmiocyfrową kwotę na sfinansowanie rozwoju nowych technologii w ramach rządowej strategii na rzecz mobilności i paliw. - Kontrola zanieczyszczenia powietrza jest bardzo ważna, zwłaszcza w portach na gęsto zaludnionych obszarach. Dlatego też wspieramy zrównoważone i alternatywne rozwiązania, które przyczyniają się do modernizacji transportu morskiego i zmniejszenia szkodliwych emisji - powiedział Enak Ferlemann, parlamentarny sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.

Od momentu uruchomienia projektu na początku 2016 roku HHLA działa jako partner ekspercki i dostawca usług handlingowych (osoba świadcząca profesjonalne usługi w portach handlowych).

AL, rel (HHLA)

1 1 1 1

Newsletter