Porty, logistyka

95 lat temu Sejm II Rzeczpospolitej podjął decyzję o budowie portu we wsi - o nic nikomu nie mówiącej nazwie – Gdynia, na którą jako miejsce „bardzo sposobne” do budowy portu wskazywał już królowi Władysławowi IV hetman Stanisław Koniecpolski i inżynier królewski Jan Pleitner.

23 września 1922 roku Sejm II RP  zdecydował - „ Upoważnia się Rząd do poczynienia wszelkich niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej”. Decyzja, podjęta dziewięćdziesiąt pięć lat temu, u zarania narodzin II Rzeczypospolitej, stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa. Gdyński port powstał jako żywa wizytówka ówczesnej Polski – jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. W ciągu kilku lat port gdyński był największym portem na Bałtyku i jednym z większych portów Europy, wyprzedzając pod względem wielkości obrotów takie porty jak Kopenhaga, Brema, Amsterdam, Genua, Neapol i Triest.

Od zawsze port - starszy o całe cztery lata od miasta -  jest istotą i dumą Gdyni oraz szansą na jej dalszy rozwój. Z portem związana jest gdyńska tradycja i perspektywy na przyszłość. Coś co wyróżnia gdyński port – to jego niezwykła zdolność adaptacyjna, cechująca organizmy młode i silne. To od portu wszystko się zaczęło. Bez portu nie byłoby tak szybkiego rozwoju Gdyni -  miasta z morza i marzeń oraz przede wszystkim z …portu. Od samego początku  związki miasta i portu były bardzo silne – oba organizmy nawzajem się przenikały. Obecnie, kiedy gmina Gdynia stała się akcjonariuszem portu, związki miasta i portu są  jeszcze silniejsze. I co najważniejsze -gdyński port to obecnie jeden z największych pracodawców w Gdyni – co piąty czynny zawodowo gdynian pracuje w porcie lub w działających na jego terenie spółkach.

Port Gdynia permanentnie zmienia swoje oblicze - jest to kontynuacja dzieła twórcy gdyńskiego portu inżyniera Tadeusza Wendy. Zmiany dokonywane w porcie są niemal  równoznaczne z … budową nowego Portu Gdynia. Wszędzie wkroczyła nowoczesność i to budowana we współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. z firmami działającymi w jego obszarze.

W roku 95 urodzin Portu Gdynia rozpoczniemy realizację jakże ważnych dla dalszego rozwoju portu  zadań – podkreśla Adam Meller, prezes zarządu  Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Przede wszystkim rozpoczniemy budowę nowej portowej obrotnicy  oraz  prace związane z nowym publicznym terminalem promowym. Przed nami jeszcze pogłębienie portowych basenów oraz najnowszy temat – Port Zewnętrzny, który będzie w najbliższym dziesięcioleciu  ogromną szansą na rozwój Portu Gdynia...

Komentarze   

-1 impra
i zadnej fety nie bedzie ???? wstyd
22 wrzesień 2017 : 14:25 zdcdggf Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Gdynia
Tego lata odwiedziłem Gdynię będąc na wczasach,//pełna satysfakcja.Piękne miasto,pozdrawiam...
22 wrzesień 2017 : 14:57 Andrzej Maroń Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Życzenia
Najlepsze życzenia z okazji rocznicy oraz dalszego rozwoju portu i miasta! :)
02 październik 2017 : 13:51 Pies na ... Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: