Porty, logistyka

W reprezentacyjnej sali gdańskiego Dworu Artusa podpisano dzisiaj uroczyście umowę między Portem Gdańsk a DCT Gdańsk na budowę nowego terminalu. Dzięki temu za trzy lata firma DCT ma przeładowywać rocznie 4 mln kontenerów.

Jak podczas uroczystości powiedział Jerzy Melaniuk, prezes zarządu gdańskiego portu, dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem półtorarocznych rozmów między portem a DCT Gdańsk. Umowa w sprawie wydzierżawienia przez port gruntów podpisana została już wcześniej, ostateczną jednak decyzję w tej sprawie musiał podjąć resort skarbu.

Czytaj więcej: Gdańsk - gigant na Bałtyku

Dzięki nowemu terminalowi, który powstanie na wydzierżawionych gruntach, DCT będzie mogło, jak podkreślał prezes Melaniuk, przeładowywać rocznie do 4 mln kontenerów 20-stopowych. Adam Żołnowski, dyrektor finansowy DCT Gdańsk, podziękował wszystkim, którzy pracowali przy projekcie umowy.

- Przed nami proces inwestycyjny i uzyskanie decyzji środowiskowej - mówił. - Trzymamy kciuki, by wszystko przebiegło sprawnie.

Dziękował też władzom Gdańska za to, że dzięki inwestycjom terminal jest świetnie skomunikowany z resztą kraju.

- Jesteśmy na dobrej drodze, która pozwoli Gdańskowi na odzyskanie sławy miasta hanzeatyckiego, a my jako jego mieszkańcy będziemy z tego jak najlepiej korzystać - mówił.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planami, budowa terminalu ruszy za półtora roku i potrwa 18 miesięcy. DCT2 ma zostać ukończony w 2016 roku. Inwestycja warta jest ponad 250 mln euro.

Tekst i zdjęcie: Czesław Romanowski

Komentarze   

0 kolesiostwo,zlodziejstwo
czy aby przypadkiem pan melaniuk jeszcze jakis czas temu nie zasiadal w zarzadzie spolki PERN (tej od rurociagu przyjazn) jako vice prezes? z tego co slyszalem powiezli pana vice, ale widac kolesie z law rzadowych nie dadza umrzec z glodu i zawsze sie znajdzie sie wakat na rownie wysokie stanowisko. chyba ze sie myle i pan melaniuk zaczynal jako doker przechodza wszystkie szczeble kariery i zna temat przeladunkow kontenerow od podszewki. ale chyba jednak sie nie myle, co Pani Jerzy?
19 marzec 2013 : 18:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1