Porty, logistyka
Liczne kafejki, flotylle jachtów i małe tankowce wywożące z Ustki biopaliwa produkowane w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Taka wizja przyszłości usteckiego portu kusi wielu usteckich samorządowców.


Przejąć ten port, czy nie - przed takim wyborem staną we czwartek usteccy radni.

Jutro usteccy radni będą głosować nad projektem uchwały intencyjnej w sprawie skomunalizowania portu.

Jeśli projekt przejdzie, burmistrz wystąpi do wojewody pomorskiego z wnioskiem o wygaszenie zarządu nad portem Urzędowi Morskiemu w Słupsku i o przekazanie tego zarządu miastu. Jest prawie pewne, że wojewoda się zgodzi. W taki sam sposób już wcześniej samorządy skomunalizowały porty w Mrzeżynie, Kołobrzegu i w Darłowie.

Procedura jest nieodpłatna, to znaczy, że samorząd nic nie płaci za przekazany majątek.

- Nie oznacza to jednak, że przejmiemy wszystko. Państwowa pozostanie nadal latarnia morska, oba mola, budynki kapitanatu i Straży Granicznej oraz obiekty wojskowe przy zachodnim nabrzeżu - wyjaśnia Marek Kurowski, zastępca burmistrza Ustki. - No i oczywiście tor wodny. Wód nie przejmujemy, a więc to nie my, tylko Urząd Morski nadal będzie odpowiedzialny za prace pogłębiarskie.

Komunalizacja ma więc dotyczyć tylko nabrzeży i pozostałych obiektów, które się na nich znajdują. Same wpływy z dzierżaw dadzą miastu, według Kurowskiego, około miliona złotych rocznie.

Najważniejsze będzie jednak otwarcie możliwości pozyskiwania funduszy unijnych. Miasto liczy zwłaszcza na europejski program rybacki. Zgodnie z przyjętą już wcześniej "Strategią rozwoju portu morskiego w Ustce do roku 2021” będzie także chciało rozwijać funkcję żeglarsko turystyczną i reaktywować funkcję transportową.

- Można by przecież eksportować drogą morską ekologiczne paliwo, które ma być produkowane w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To spirytus. Mogłyby go wywozić do Skandynawii i Niemiec małe tankowce - rozmarza się wiceburmistrz. 

Dodał, że podczas obrad komisji większość usteckich radnych opowiedziała się za przejęciem portu przez miasto. Spośród 12 członków Komisji Gospodarki Przestrzennej, Komunalnej, Finansów i Rozwoju Gospodarczego tylko jedna osoba była przeciw komunalizacji.

- Dobrze tę osobę rozumiem, bo czeka nas trudna decyzja, obarczona ryzykiem. Urząd Morski w Słupsku nie pozyskał dla Ustki żadnych funduszy unijnych,
rozdział niektórych został już zakończony i część pieniędzy już przeszła nam koło nosa. A doprowadzenie nabrzeży do porządku będzie nas kosztować co najmniej kilkanaście milionów złotych - komentuje Adam Brzóska, przewodniczący Rady Miejskiej w Ustce.

Dodaje jednak, że sam zagłosuje na "tak”.

Marcin Barnowski

źródło: www.gp24.pl
0 Znając mentalność liberałów z PO
to niedługo nie będziemy już mówić o Portach tylko o tym co z nich zostało!!
25 luty 2009 : 11:48 Guest | Zgłoś
0 re: Znając mentalność liberałów z PO
a pisiory to nic nie robily
25 luty 2009 : 21:16 znawca:p | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter