Offshore

{jcomments off}

- Czas na odbudowę narodowej gospodarki, repolonizację polskiej gospodarki, rynku, kapitału - powiedział szef rządu i zaznaczył, że polskie firmy muszą udzielać się w kluczowych dla gospodarki narodowej projektach. Takim kołem zamachowym polskiej gospodarki jest obecnie rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

W nawiązaniu do ogłoszonej przez Premiera nowej polityki gospodarczej, polegającej na dbałości o jak najwyższy udział krajowych dostawców w inwestycjach o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki, Zarząd Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej skierował List Otwarty, którego treść w całości publikujemy poniżej.

Projekty morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego bez cienia wątpliwości zaliczają się do takich inwestycji, generując nawet 500 miliardów zł w nakładach inwestycyjnych do 2040 roku - informuje PIMEW. 

Szanowny Panie Premierze,

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) z zadowoleniem i nadzieją przyjęła zadeklarowany przez Pana nowy kierunek polityki gospodarczej rządu, jakim będzie repolonizacja kluczowych obszarów polskiej gospodarki, obejmująca również sektor morskiej energetyki wiatrowej.

To ważny i długo wyczekiwany sygnał dla całej branży, w tym dla blisko 180 polskich przedsiębiorstw - producentów i usługodawców zrzeszonych w PIMEW, od lat apelujących o realne wsparcie dla rozwoju polskiego łańcucha dostaw w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Należy podkreślić, że realizowana w Polsce kampania budowy morskich farm wiatrowych jest największym przedsięwzięciem infrastrukturalnym w naszym kraju, o skali przekraczającej wszystkie dotychczasowe wielkie inwestycje. W ciągu najbliższych 15 lat wartość nakładów przekroczy 500 mld złotych w 8 projektach realizowanych do 2030 roku oraz kolejnych 12 planowanych na lata 2030-2040 o łącznej mocy 18 GW, z czego znacząca większość kontraktowana będzie przez polskie spółki Skarbu Państwa z sektora energetycznego.

W tym roku uruchomiono budowę części morskiej pierwszej farmy wiatrowej – Baltic Power, rusza również budowa trzech kolejnych projektów: Baltica 2 oraz Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych popłynie do polskich odbiorców już pod koniec przyszłego roku.

Niestety, udział polskich przedsiębiorstw w dotychczasowych zamówieniach nie tylko wydaje się nie odzwierciedlać pełnych możliwości udziału krajowych, często renomowanych przedsiębiorstw, ale ponadto budzi poważne wątpliwości co do wykorzystania przez Polskę unikatowej szansy na zbudowanie silnego, konkurencyjnego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w oparciu o największy krajowy program inwestycyjny.

W większości państw europejskich programy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej są sprzężone z działaniami na rzecz wspierania rozwoju rodzimego przemysłu i usług, czego oczekujemy również od polskiego rządu.

Liczymy, że zgodnie z zapowiedziami Pana Premiera wypracujemy rozwiązania, w ramach których menadżerowie realizujący projekty będą sięgali po zasoby polskiego rynku zanim wykorzystają ofertę firm zagranicznych, a polityka rządu wesprze rozwój naszego potencjału gospodarczego. Mamy nadzieję, że inwestując w polskie farmy wiatrowe na Bałtyku zbudujemy również innowacyjny i konkurencyjny polski przemysł morskiej energetyki wiatrowej.

PIMEW (wcześniej jako stowarzyszenie PTMEW) od kilkunastu lat prowadzi działania na rzecz krajowych przedsiębiorców, doprowadzając wraz z partnerami branżowymi do przyjęcia pierwszych w Polsce regulacji prawnych i porozumień branżowych dotyczących wspierania local content wzorowanych na rozwiązaniach brytyjskich, do których odwołują się obecnie inne branże, w tym polski sektor energetyki jądrowej.

Niestety, praktyka ostatnich lat wskazuje, że przyjęte kilka lat temu regulacje i tzw. Porozumienie Sektorowe wymagają pilnej i gruntownej rewizji pod kątem efektywności wspierania udziału krajowych przedsiębiorstw, zwłaszcza w kontekście zadeklarowanego przez Pana Premiera oczekiwania co do maksymalizacji udziału polskich przedsiębiorstw.

Jako przedstawiciele polskich przedsiębiorców oczekujemy potwierdzenia przez rząd ambitnych celów w zakresie local content, większego zaangażowania resortów odpowiedzialnych za politykę gospodarczą i nadzór właścicielski oraz partnerskiej współpracy z organizacjami branżowymi.

Liczymy, że wypromowane przez nas i wprowadzone do regulacji i praktyki rynkowej instrumenty takie jak publicznie dostępny plan łańcucha dostaw i sprawozdanie z jego realizacji staną się po niezbędnej krytycznej weryfikacji skutecznymi narzędziami kształtowania dialogu zamawiających z rynkiem krajowych dostawców.

Oczekujemy, że zrewidowane Porozumienie Sektorowe potwierdzi i rozszerzy ustalenia w zakresie zwiększania udziału lokalnego łańcucha dostaw w projektach morskich farm wiatrowych oraz stanie się podstawą do rzeczywistego włączenia wszystkich interesariuszy, w tym administracji państwowej i jej wyspecjalizowanych agencji, do działań na rzecz budowy silnego i konkurencyjnego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej odbyła w ciągu ostatniego roku szereg spotkań z kluczowymi resortami – Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Ministerstwem Przemysłu, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Ministerstwem Infrastruktury oraz organami administracji rządowej i samorządowej, przekonując do skoordynowania działań na rzecz aktywnej budowy przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.

Jesteśmy przekonani, że ze względu na międzyresortowy charakter tych działań konieczne jest powołanie przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pełnomocnika do spraw Przemysłu Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Ze strony PIMEW deklarujemy pełną współpracę w zakresie realizacji celów rządu dotyczących polonizacji łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, w tym wniesienie propozycji niezbędnych naszym zdaniem zmian oraz uruchomienie bieżącego technicznego dialogu w celu wypracowania i wdrożenia odpowiednich rozwiązań.

Wierzymy, że wnioskowany dialog i współpraca zaowocują trwałymi rozwiązaniami legislacyjnymi i nowymi instrumentami rynkowymi, które zapewnią rozwój silnego polskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej, a z Polski uczynią nie tylko odbiorcę, ale również liczącego się eksportera komponentów i usług oraz kompetencji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej
Gdynia, 23 kwietnia 2025

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.727 3.8022
EUR 4.2374 4.323
CHF 4.532 4.6236
GBP 4.9653 5.0657