Urząd Morski w Gdyni i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę, gwarantującą wsparcie w wysokości 190 mln zł na budowę morskiego terminalu serwisowego offshore w Łebie. Środki będą pochodziły z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
– Zamykamy pierwszy kwartał z KPO z podpisaniem umów na 47 mld zł. Jest to więcej, niż suma umów podpisanych w ramach KPO do grudnia 2024 roku. (...) Cieszę się bardzo, że jedną z tych umów jest umowa na budowę morskiego terminalu serwisowego w Łebie – powiedział Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej podczas briefingu prasowego w Porcie Łeba.
- 190 mln złotych dofinansowania otrzyma budowa terminala serwisowego w Łebie. To jeden z trzech terminali, który wybuduje i obsłuży polskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku, które dadzą Polakom na Pomorzu i w całej Polsce tani, bezpieczny i czysty prąd – dodał wiceminister.
W ramach tej inwestycji Urząd Morski w Gdyni przebuduje wejście do Portu Łeba i wyremontuje nabrzeże Maltańskie.
- W zakres naszych prac wejdą dwa zadania, których realizacja jest priorytetowa dla funkcjonowania operatorów farm wiatrowych w łebskim porcie. To krok w kierunku ich potrzeb, przede wszystkim polegający na wyeliminowaniu nadmiernego falowania w wejściu i wewnątrz portu oraz zapiaszczania na wejściu do portu. Obecne uwarunkowania powodują, że nawigacja na tym akwenie okresowo jest utrudniona. Prace, które zostaną wykonane dzięki dzisiaj zagwarantowanym środkom pozwolą na wyeliminowanie tych niekorzystnych zjawisk. Znacznie podniosą bezpieczeństwo, ułatwią funkcjonowanie wszystkim użytkownikom i poprawią komfort działalności - powiedziała Barbara Olczyk, z-ca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inwestycyjnych
Przebudowa wejścia do Portu w Łebie obejmie m.in. budowę nowego, wschodniego falochronu wyspowego o długości około 262 metrów, falochronu zachodniego o długości około 91 metrów oraz ponad dwustumetrowej ostrogi po stronie zachodniej. Powstaną również nowe osadniki, tor podejściowy o szerokości 40 metrów i obrotnica o średnicy 160 metrów. Remont nabrzeża Maltańskiego oraz pirsu o łącznej długości około 140 m polegać będzie na wymianie zbyt krótkiej ścianki szczelnej na nową, zakotwioną za pomocą kotew gruntowych. Prace będą polegały na odtworzeniu oczepu i przywróceniu właściwej nośności nabrzeża – poinformował Urząd Morski w Gdyni.
- Dla mieszkańców naszego miasta ostatnie miesiące są wyjątkowe. Łeba to już nie tylko turystyka i rybołówstwo, dochodzi teraz także energetyka wiatrowa. Stajemy się bardzo ważnym punktem na mapie Polski, w kontekście rozbudowy morskich farm wiatrowych. To jest niesamowita możliwość rozwoju oraz dodatkowe miejsca pracy. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że te środki w Łebie się znajdują, że ta inwestycja będzie realizowana. Wspólnie będziemy obserwować, jak nasze małe miasto turystyczne rozwija się też w tej innej gałęzi gospodarczej – mówiła Agnieszka Derba, Burmistrz Miasta Łeby.
W ramach inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, już na etapie wydatkowania dzisiaj przyznanych środków powstanie również projekt koncepcyjny drugiego etapu przebudowy wejścia do portu w Łebie. Obejmie on m.in. projekt portu zewnętrznego z falochronem wschodnim przedłużonym i połączonym z lądem wraz z niezbędną infrastrukturą oraz urządzeniami – przekazał urząd Morski w Gdyni.
LEW/rel
Publikacja dostępna jest po wpisaniu w wyszukiwarkę następującej frazy :
Leading Edge erosion and pollution from wind turbine blades autorstwa Asbjørna Solberga, Bård-Einara Rimereita i Jana Erika Weia.
Zielińska : morskie farmy wiatrowe będą kręgosłupem polskiej transformacji energetycznej
gospodarkamorska.pl/zielinska-morskie-farmy-wiatrowe-beda-kregoslupem-polskiej-transformacji-energetycznej-83998
"Zielony Ład jest samobójstwem dla Polski "
Symptomatyczne jest to, że powołany przez Donalda Tuska do deregulacji gospodarki Rafał Brzoska wypowiedział te słowa nazajutrz po przyjęciu przez rząd nowelizacji ustawy wiatrakowej .
youtube.com/watch?v=tnSsevPPnWA
www.youtube.com/watch?v=4E4x9T7-qiE
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.