Offshore

MidOcean Energy („MidOcean”), spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, poinformowała o finalizacji transakcji z Tokyo Gas Co., Ltd. („Tokyo Gas”), której przedmiotem było nabycie udziałów Tokyo Gas w portfelu zintegrowanych australijskich projektów LNG.

Spółka przejmuje tym samym udziały Tokyo Gas w projektach Gorgon LNG, Pluto LNG i Queensland Curtis LNG. W portfelu znajdą się usługi świadczone przez doświadczonych operatorów, między innymi Chevron, Woodside i Shell, obejmie on również łańcuch wartości LNG, uwzględniający działalność nadrzędną i pośrednią sektora gazowego, skraplanie gazu ziemnego oraz jego sprzedaż. W ramach transakcji MidOcean zamierza otworzyć biuro w Perth (Australia) na potrzeby wsparcia oraz nadzoru realizacji projektów.

- Nabycie tych projektów LNG charakteryzujących się wysoką jakością i generujących przepływy pieniężne stanowi istotny etap milowy w realizacji strategii MidOcean, której celem jest stworzenie zróżnicowanego, zintegrowanego przedsiębiorstwa, wyspecjalizowanego w LNG o zasięgu globalnym, wspierającego przechodzenie całego świata na niskoemisyjną przyszłość - powiedział De la Rey Venter, dyrektor generalny MidOcean, weteran branży z 26-letnim doświadczeniem operacyjnym, który wcześniej piastował wiele stanowisk kierowniczych wyższego szczebla, w tym globalnego dyrektora ds. LNG w Shell Plc.

Jak dodał, „transakcja przyspiesza realizację naszych ambicji, by stać się wiodącym podmiotem w światowym sektorze LNG przez kolejne dziesięciolecia, dlatego cieszymy się z możliwości świadczenia usług kluczowym klientom z branży LNG w Japonii, Azji oraz na całym świecie”.

- Zdecydowanie wierzymy w rolę LNG jako głównego katalizatora transformacji energetycznej, dlatego stworzyliśmy MidOcean w celu zapewnienia partnerom i inwestorom zróżnicowanej oferty zasobów z tej kategorii. Dzięki tym podstawowym zasobom MidOcean mogła zaangażować się w kluczowe projekty i wkroczyć na kluczowe rynki w Azji, leżące w samym sercu globalnej działalności w branży LNG - powiedział R. Blair Thomas, prezes i dyrektor generalny EIG.

Podkreślił przy tym, że De la Rey wraz z zespołem opracował ambitną strategię wzrostu, która ma wykorzystać te podwaliny w celu ekspansji na kolejne obszary geograficzne. - Koncentracja działań na zintegrowanych projektach jest nieodzowna dla realizacji strategii i zapewni MidOcean okazję do czerpania korzyści z całego łańcucha wartości LNG – uważa prezes EIG.

Funkcję doradców finansowych EIG i MidOcean na potrzeby przedmiotowej transakcji pełniły spółki Barrenjoey, Barclays i JP Morgan, a funkcję doradcy prawnego EIG i MidOcean powierzono spółce White & Case.

EIG jest wiodącym inwestorem instytucjonalnym w globalnych sektorach energii i infrastruktury, zarządzającym majątkiem o wartości 22,9 mld USD na dzień 31 grudnia 2023 r. Specjalizuje się w inwestycjach prywatnych w infrastrukturę energetyczną i powiązaną w skali globalnej. Podczas 41-letniej historii firma EIG przeznaczyła ponad 47,1 mld USD na sektor energetyczny w drodze wsparcia ponad 405 projektów lub przedsiębiorstw w 42 krajach na sześciu kontynentach.

Do klientów EIG należy wiele wiodących funduszy emerytalnych, firm ubezpieczeniowych, funduszy wieczystych, fundacji i państwowych funduszy majątkowych w USA, Azji i Europie. Siedziba EIG znajduje się w Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii), a biura firmy są zlokalizowane w Houston, Londynie, Sydney, Rio de Janeiro, Hongkongu i Seulu.

MidOcean Energy, to spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, dąży do wypracowania zróżnicowanego, odpornego globalnego portfela LNG konkurencyjnego zarówno pod względem kosztów, jak i poziomu emisji.

PAP MediaRoom, źródło: Business Wire

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter