Offshore

Oczekuje się, że pilotażowy projekt usuwania rdzewiejącej amunicji i broni chemicznej z niemieckich wód Morza Bałtyckiego rozpocznie się latem tego roku, wynika z niemieckiego dokumentu rządowego uzyskanego przez agencję informacyjną dpa.

Dokument mówi, że niemieckie Ministerstwo Środowiska zakończyło negocjacje z potencjalnymi wykonawcami morskiego ratownictwa technicznego dla pilotażowych operacji na Morzu Bałtyckim, a umowa na prace powinna zostać zawarta do końca maja.

Na dnie mórz Północnego i Bałtyckiego spoczywają ogromne ilości amunicji konwencjonalnej i chemicznej z I i II wojny światowej, z których wiele zostało celowo zatopionych po 1945 roku. Według niemieckiego rządu, w samych niemieckich wodach znajduje się do 1,6 miliona ton amunicji konwencjonalnej, której stan pogarsza się z powodu pływów i korozji. Toksyczne substancje coraz częściej wyciekają, dodatkowo zanieczyszczając środowisko morskie.

Dokładna data rozpoczęcia realizacji projektu, który niemiecki rząd finansuje kwotą 100 milionów euro (108 milionów dolarów), nie została początkowo ogłoszona. Na początku roku komisarz ds. morskich niemieckiego rządu, Sebastian Unger, ogłosił, że faza pilotażowa zostanie rozpoczęta wiosną tego roku.

Według wspomnianego wcześniej dokumentu, pilotażowe operacje ratownictwa technicznego skupią się na Zatoce Lubeckiej i Zatoce Meklemburskiej.

Działania pilotażowe są częścią prac mających na celu opracowanie jednostki pływającej przeznaczonej do usuwania amunicji, która ma być na stałe zatrudniona w tej funkcji. Podczas fazy testowej, która ma potrwać sześć miesięcy, eksperci mają też zebrać informacje na temat stanu wydobytej amunicji i broni chemicznej.

Zgodnie z dokumentem, miejsca testowego wydobycia amunicji w zachodniej części Morza Bałtyckiego zostały wybrane zgodnie z kryteriami naukowymi, m.in. takimi, jak głębokość wody i stopień zagrożenia.

Przed rozpoczęciem działań techniczno-ratowniczych mają być zorganizowane spotkania informacyjne dla miejscowej ludności na wybrzeżu w pobliżu rejonów wydobycia wojennych i powojennych odpadów militarnych.

W umowie koalicyjnej niemiecki rząd zgodził się na uruchomienie natychmiastowego programu odzyskiwania amunicji i broni chemicznej z Morza Północnego i Bałtyckiego.

Regularne, permanentne odzyskiwanie amunicji i niebezpiecznych chemikaliów z dna morza ma rozpocząć się najwcześniej w 2026 roku. Według źródeł rządowych, faza pilotażowa będzie miała duży wpływ na wybrany, konkretny sposób prowadzenia regularnych działań.

Według dokumentu rządu niemieckiego, procedura przetargowa na budowę specjalistycznej jednostki do wydobycia amunicji i broni chemicznej zostanie otwarta w drugim kwartale tego roku.

dpa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter