Offshore

Polska i Dania to kraje połączone przez morze i wiatr; chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w morskiej energetyce wiatrowej; mam nadzieję, że ta współpraca wesprze Polskę w odchodzeniu od paliw kopalnych - mówił w czwartek w Szczecinie król Danii Fryderyk X.

Król Danii przebywa z wizytą w Polsce o środy; w Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, z marszałkami: Sejmu Szymonem Hołownią oraz Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

W czwartek Fryderyk X przybył do Szczecina, gdzie wieczorem wziął udział w uroczystości w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Monarcha został powitany przez prezydenta miasta Piotra Krzystka. Odbyła się też uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego konsulowi honorowemu Królestwa Danii Andrzejowi Preissowi.

W swoim wystąpienia król Danii podkreślał, że jego celem jest zacieśnianie polsko-duńskiej współpracy, zwłaszcza w sektorze energetyki wiatrowej i zwłaszcza w regionie Pomorza Zachodniego.

Jak zauważył, Polskę i Danię łączy granica morska na Bałtyku, a samo Morze Bałtyckie to kwestia, która "łączy oba kraje w wielu obszarach". Król zwracał uwagę na wyzwania stojące przed całym światem, związane ze zmianami klimatu i koniecznością odchodzenia od energetyki opartej na surowcach kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Przypomniał, że w obszarze energetyki Polska i Dania z sukcesami współpracowały już przy budowie gazociągu Baltic Pipe, a obecnie rozwijają współpracę w obszarze morskich (offshore) elektrowni wiatrowych.

Fryderyk X wyraził nadzieję, że polskie i duńskie firmy będą dalej skupiać się na OZE, co m.in. pozwoli wesprzeć Polskę w osiągnięciu celu odejścia od paliw kopalnych w przewidywalnej przyszłości. "Jako państwo chcemy współpracować w wykorzystaniu tego olbrzymiego potencjału przemysłu wiatrowego, jaki posiada Pomorze Zachodnie" - zadeklarował, określając Polską i Danię jako państwa "połączone morzem i wiatrem".

Prezydent Szczecina podkreślał znaczenie miasta dla współpracy gospodarczej Polski z krajami skandynawskimi. Przypomniał w tym kontekście organizowane co roku w Szczecinie Dni Skandynawskie, w które angażują się skandynawskie firmy i instytucje państwowe. Jak mówił, dotychczasowa współpraca przyniosła miliony euro zainwestowanych w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

Krzystek wskazał, że obecnie skandynawskie firmy zatrudniają ok. 20 tys. osób w woj. zachodniopomorskim, a w samym Szczecinie działa ok. 100 firm z duńskim kapitałem. Wyraził nadzieję, m.in. dzięki dotychczasowej współpracy Szczecin będzie mógł stać się "offshorową stolicą Polski", przy udziale duńskich firm z sektora. Mówił też o znaczeniu współpracy w zakresie technologii, przypomniał też, że Szczecin to największe centrum akademickie w regionie.

W piątek król Danii odwiedzi fabrykę turbin Vestas Offshore w Szczecinie, gdzie w jego obecności wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę fabryki gondoli dla morskich turbin wiatrowych. Fryderyk X weźmie także udział w konferencji "Wind, Waves and Wires", podczas której podpisane zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy portami w Szczecinie i Świnoujściu oraz Esbjerg.

Monarcha złoży też wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim NATO.

Duńska premier Mette Frederiksen 14 stycznia ogłosiła królem 55-letniego Fryderyka X po abdykacji jego matki, 83-letniej królowej Małgorzaty II. Uroczystość przekazania tronu odbyła się na Zamku Christiansborg w Kopenhadze.(PAP)

Mikołaj Małecki, Małgorzata Miszczuk 

Fot.: kongehuset.dk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter