Offshore

Lotos Petrobaltic znalazł się w gronie firm, które w swojej codziennej działalności korzystają z łączności krytycznej TETRA. Usługę tę oferuje Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy Orlen. 28 września br. podpisany został dwuletni kontrakt pomiędzy spółkami.

Infrastruktura sieci TETRA pokrywa się z obszarem działalności spółki Lotos Petrobaltic na Morzu Bałtyckim. Dlatego już w 2019 roku nawiązano pierwszą, próbną współpracę w tym obszarze. W ramach ówczesnego porozumienia Enspirion wyposażył w usługę łączności krytycznej jednostki pływające, platformy oraz siedzibę Lotos Petrobaltic na lądzie.

Po ponad roku testów podjęto decyzję o wykorzystaniu systemu TETRA jako bezpiecznego środka łączności pomiędzy centrum dyspozytorskim oraz swoimi platformami morskimi i statkami pracującymi w rejonie bałtyckich koncesji Lotos Petrobaltic.

"Usługa łączności krytycznej TETRA dzięki cyfrowej jakości połączenia jest chętnie wykorzystywana przez załogi statków do kontaktu z dyspozytorem w bazie lądowej Lotos Petrobaltic czy załogami platform w obszarach niedostępności zasięgu telefonów komórkowych. Łączność systemu TETRA zdała egzamin z swojej sprawności, gdy statek PSV Sylur z Grupy Kapitałowej Lotos prowadził z sukcesem prace wiertnicze na obszarze projektowanej farmy wiatrowej Baltic II, położonej na zachód od Ławicy Słupskiej. Widzimy duży potencjał w wykorzystaniu usługi łączności TETRA także w trakcie przyszłych prac prowadzonych przez Lotos Petrobaltic na morskich farmach wiatrowych - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes zarządu Lotos Petrobaltic.

Aktualnie sieć TETRA zapewnia zasięg ok. 55 km w głąb morza, co dla Enspiriona stanowi potencjał dla świadczenia usług łączności również dla innych podmiotów działających na południowym Bałtyku - przede wszystkim dla PKN Orlen, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), ale także dla wielu firm prowadzących badania i pomiary na tej części akwenu.

Tego typu morskie instalacje w przyszłości mogą także obsługiwać kolejne projekty energetyczne, np. farmy wiatrowe offshore powstające na bałtyckiej Ławicy Słupskiej. Włączenie w przyszłości do systemu łączności krytycznej większej liczby podmiotów, zwłaszcza służb bezpieczeństwa publicznego, poprawiłoby też znacznie bezpieczeństwo Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.

"Spotykamy się po trzech latach współpracy Enspiriona i Lotosu Petrobaltic w zakresie projektu łączności krytycznej na morzu. Projekt był trudny. Po drodze mieliśmy sporo wyzwań, nie tylko procesowych, ale też technologicznych. Osiągnęliśmy sukces - wypracowaliśmy profesjonalną, dojrzałą usługę łączności krytycznej na morzu. Dzięki szeroko zakrojonym testom z SAR, a także stałej współpracy z Lotos Petrobaltic, usługa profesjonalnej łączności TERA oferowana przez spółkę Enspirion na morzu, jest dostępna nawet kilkadziesiąt kilometrów od linii polskiego wybrzeża. Tym potencjałem chcielibyśmy zainteresować pozostałych partnerów realizujących swoją działalność biznesową na Bałtyku, w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej" - komentuje Tomasz Lesiewicz, prezes zarządu Enspiriona.

Aktualnie na morzach okalających północną Europę z łączności TETRA korzystają takie państwa jak Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, gdzie system zapewnia niezawodną komunikację z jednostkami pływającymi w bieżącej pracy, a także w sytuacjach kryzysowych.


TETRA (ang. TErrestrial Trunked Radio, dawniej - TransEuropean Trunked Radio), to opracowany przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) otwarty standard cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej (trankingowej), powstały z przeznaczeniem zwłaszcza dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa.

Głównym powodem wykorzystywania tego systemu jest możliwość korzystania z narzędzia komunikacyjnego, zapewniającego koordynację funkcjonowania i niezakłóconą współpracę takich służb jak policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, a także innych służb bezpieczeństwa publicznego.

rel (Grupa Energa); PBS

Sprzęt do łaczności radiowej używany w systemie TETRA - Lotos Petrobaltic korzystać będzie z łączności TETRA
Po podpisaniu umowy - Lotos Petrobaltic korzystać będzie z łączności TETRA
Platformy Lotos Petrobaltic - Lotos Petrobaltic korzystać będzie z łączności TETRA
Platformy Lotos Petrobaltic - Lotos Petrobaltic korzystać będzie z łączności TETRA
Sprzęt do łaczności radiowej używany w systemie TETRA - Lotos Petrobaltic korzystać będzie z łączności TETRAPo podpisaniu umowy - Lotos Petrobaltic korzystać będzie z łączności TETRAPlatformy Lotos Petrobaltic - Lotos Petrobaltic korzystać będzie z łączności TETRAPlatformy Lotos Petrobaltic - Lotos Petrobaltic korzystać będzie z łączności TETRA

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter