Offshore

Niedawno dobiegł końca pierwszy rok eksploatacji pierwszej pływającej farmy wiatrowej u wybrzeża Europy kontynentalnej. Jest to jednocześnie pierwsza farma wiatrowa na świecie zbudowana w technologii Windfloat, która pozwala na montaż na pływającej platformie turbin wiatrowych należących do największych na rynku.

Zakończony właśnie pełny rok działania pozwala na dokonanie pierwszych podsumowań i wniosków. W ciągu pierwszego roku eksploatacji farma wiatrowa przetrwała fale o wysokości 20 m (przeważnie dochodziły one do 14 m wysokości) oraz czterokrotnie - wiatry o sile 100 km/godz, przy czym najwyższa zarejestrowana prędkość wiatru wybisiła 134 km / godz.

Wspomniane warunki nie przeszkodziły pływającej farmie wiatrowej Windfloat Atlantic wyprodukować łącznie 75 GWh energii, co wystarcza na pokrycie potrzeb 60 000 osób. Można dodać, że rekordowym miesiącem pod względem produkcji energii był czerwiec z wynikiem 8,6 GWh przy 513 godzinac pracy.

Na Farmę Windfloat Atlantic składają się trzy turbiny wiatrowe na fundamentach pływających, o łącznej mocy zainstalowanej 25 MW, zlokalizowane 18 km od wybrzeża Viana do Castelo. Z siecia krajową na lądzie farmę wiatrową Windfloat Atlantic łączy osiemnastokilometrowy podmorski kabel do przesyłu energii odnawialnej do sieci krajowej.

Przygotowanie, wykonanie prac projektowych i realizacja projektu Windfloat Atlantic miały miejsce w latach 2017-2019.

Warto podkreślić, że proces budowy i montażu elektrowni wiatrowych na fundamentach pływających odbył się w całości na lądzie, co pozwoliło ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne i jego wpływ na czas realizacji budowy elektrowni. Montażu pierwszej elektrowni na pływającej platformie dokonano w porcie Ferrol w Hiszpanii w lipcu 2019 r.

Konstrukcje holowane były zwykłymi statkami (np. AHTS z rynku naftowo-gazowego, bez konieczności korzystania ze specjalnych jednostek zbudowanych wyłącznie w tym celu.

W grudniu 2019 roku MFW Windfloat Atlantic została przyłączona do sieci krajowej.

Na prace nad tą pionierską technologią Europejski Bank Inwestycyjny udzielił w październiku 2018 r. kredytu na kwotę 60 mln EUR spółce Windplus SA, w której udziały mają odpowiednio EDP Renováveis (79,4%), Repsol S.A. (19,4%) i Principle Power Inc. (1,2%). Projekt uzyskał również wsparcie w kwocie 29,9 mln EUR w ramach programu UE NER300, a także dodatkowe 6 mln EUR od rządu Portugalii za pośrednictwem portugalskiego funduszu węglowego.

Projekt należy do konsorcjum Windplus, w skład którego wchodzą Ocean Winds (79,4 proc. (joint-venture stworzone przez EDP Renewables i ENGIE), Repsol (19,4 proc) i Principle Power Inc. (1,2%).

Projekt Windfloat Atlantic miał wcześniejszą wersję próbną czy też badawczo-rozwojową. Ponad dekadę temu, gdy rynek znajdował się na zupełnie innym etapie rozwoju, WindFloat opracował innowacyjną technologię umożliwiającą wykorzystanie morskich zasobów wiatrowych na wodach o głębokości przekraczającej 40 m.

Realizację projektu pilotażowego Windfloat 1 rozpoczęto w grudniu 2011 r. Turbinę wiatrową na pływającym fundamencie umieszczono u wybrzeża Portugalii, w pobliżu miejscowości Póvoa de Varzim. Faza testów projektu pilotażowego przypadła na lata 2011-2016.

Przełomowym założeniem projektu było wykorzystanie doświadczeń z branży wydobycia ropy i gazu ziemnego do zbudowania półzanirzalnej pływającej platformy, która stanowiłaby fundament do montażu morskich turbin wiatrowych. Przetestowano technologię pływającej, półzanurzalnej platformy zakotwiczonej na dnie morskim. Stabilność konstrukcji zapewniono dzięki wykorzystaniu płyt zatrzymujących wodę na dole trzech kolumn oraz statycznego i dynamicznego systemu balastowego.

Projekt WindFloat 1 miał na celu budowę prototypu z wykorzystaniem komercyjnej turbiny o mocy 2 MW. Jednostka została zainstalowana na portugalskim wybrzeżu w pobliżu gminy Aguçadoura i podłączona do sieci pod koniec grudnia 2011 r. Był to pierwszy na świecie pływający obiekt w branży morskiej energetyki wiatrowej.

Turbina pracowała przez pięć lat z wysokim poziomem dostępności, produkując ponad 17 GWh w warunkach morskich z falami przekraczającymi 7 m wysokości. Zachowała operacyjność nawet przy falach przewyższających 17 m.
Projekt był prowadzony przez EDP Inovação.

rel (EDP); PBS 

Fot.: Principle Power 

Windfloat Atlantic
Windfloat Atlantic

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter