Offshore

W Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano przeznaczenie 437 mln euro na morską energetykę wiatrową. Środki te rząd zamierza przeznaczyć m.in. na budowę terminalu instalacyjnego - poinformował w środę podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest istotnym elementem Krajowego Planu Odbudowy. W KPO przewidziano jako granty 437 mln euro na inwestycje infrastrukturalne dotyczące właśnie tego obszaru energetyki - powiedział Gryglas.

Dodał, że środki te mają zostać przeznaczone m.in. na budowę terminalu instalacyjnego, czyli miejsca gdzie będą składowane i przygotowywane do wysyłki na plac budowy elementy konstrukcyjne wiatraków.

Środki chcemy wykorzystać także na rozwój infrastruktury serwisowej, portów serwisowych, z którymi wiążemy bardzo wielkie nadzieje. Takie porty ja Ustka, Władysławowo czy Łeba mogą być portami serwisowymi - powiedział wiceminister.

Gryglas przypomniał, że zgodnie z Polityką Energetyczną Polski będziemy mieli w roku 2040 zainstalowaną moc na morskich farmach wiatrowych wielkości około 11 gigawatów.

Skala inwestycji w morską energetykę wiatrową to 130 mld zł, to wielki projekt - dodał.

Jak podkreślił wiceminister, pierwsze instalacje wiatrowe na Bałtyku powstaną w roku 2024.

Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska poinformowała, że polska energetyka wiatrowa na lądzie rozwija się ostatnio w dość szybkim tempie i obecnie moc zainstalowana w energetyce wiatrowej lądowej wynosi prawie 6,5 gigawata.

W ciągu najbliższych 2-3 lat powstaną dodatkowe ponad 4 gigawaty zainstalowanej mocy w instalacjach wykorzystującej energię wiatru na lądzie - dodała.

Jak stwierdziła Golińska, do roku 2030 na farmach wiatrowych zlokalizowanych na morzu ma powstać blisko 6 gigawatów mocy.

autor: Łukasz Pawłowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8934 3.972
EUR 4.2481 4.3339
CHF 4.4033 4.4923
GBP 5.0519 5.1539

Newsletter