Offshore

Największa polska spółka energetyczna PGE poinformowała, że do Krajowego Planu Odbudowy zgłosiła 24 projekty o wartości 74 mld zł. 80 proc. mają stanowić inwestycje w odnawialne źródła energii.

Wśród inwestycji znalazły się dwa projekty morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej wartości 35 mld zł.

Liczymy na wsparcie tych projektów, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie kosztów transformacji energetycznej w Polsce. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej stanowi impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki i szansę dla krajowych przedsiębiorstw na udział w jednym z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w kraju – podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Pozostałe 22 projekty o wartości 39 mld zł, które PGE chce finansować z KPO to inwestycje w ciepłownictwom w tym przejście z węgla na gaz, w wytwarzanie energii elektrycznej w tym z OZE oraz w nowoczesną infrastrukturę dystrybucyjną.

Spółka zastrzegła, że z uwagi na to, że prace nad ostatecznym kształtem KPO nie są zakończone, a szczegóły dotyczące formy oraz wysokości wsparcia nie są jeszcze znane, na tym etapie nie jest jeszcze możliwe oszacowanie, o jaką ostateczną kwotę dofinansowania PGE będzie aplikować.

KPO w ostatni piątek rząd przekazał do konsultacji. Powstanie i zatwierdzenie Planu wynika z Europejskiego Instrumentu Odbudowy (Recovery and Resilience Facility - RRF), który przewiduje 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich. Polska ma być czwartym co do wielkości beneficjentem tego programu. Pieniądze muszą być przeznaczone na konkretne inwestycje, wpisujące się w kluczowe obszary dla UE. To m.in. infrastruktura, transport, energia i środowisko.

KPO powinien zostać złożony do Komisji Europejskiej jako jeden zintegrowany dokument do 30 kwietnia 2021 r.

wkr/ drag/

+1 super sie zapowiada
miliardy z unii, z linii kredytowej, czyli dodrukowane na wiatraki. Tym samym kraje czlonkowskie staja sie dluznikami ue, a w zamian dostaja cos, co za 20-30 lat bedzie kompletnym zlomem, drogie w utrzymaniu i malo efektywne. Zawodne. No super sie zapowiada. Kiedys Europa podbijala swiat eksportujac rewolucje przemyslowa, teraz to Chiny beda robic.
02 marzec 2021 : 21:06 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 AF
Mam nadzieję, że z żadnej polskiej plaży nie będzie takiego widoku jak na zdjęciu głównym, bo to po prostu jest straszne!
03 marzec 2021 : 15:53 ADSF Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter